Kamera br. 4 otkriva istinu
07. 07. 2010. u 20:52
Dve verzije incidenta u kockarnici „Monako“ rešava video-snimak sa susedne zgrade. Komisija MUP treba da otkrije ko je prvi napao - gosti ili policajci
U toku je pregled zapisa sa tri sigurnosne kamere iz kladionice, a kako saznajemo postoji video-traka i kamere sa zgrade obližnje firme. Tek posle toga znaće se tačno vreme dolaska policije, šta se dešavalo pre pozivanja druge patrole u pomoć, kao i dolaska pripadnika Interventne patrole.
Komisija će, kako je najavljeno, pozabaviti celim događajem, kao i procenom da li su policajci prekoračili ovlašćenja, a u ceo slučaj je uključeno i tužilaštvo. Policija i mladići, koji su učestvovali u incidentu, izneli su različite verzije tog događaja.
Dok načelnik beogradske Uprave policije Slobodan Vukolić tvrdi da je policija napadnuta dok je pokušala da legitimiše četiri osobe i da su mladići odranije poznati pripadnicima MUP, druga strana tvrdi da nikada ranije nisu imali posla sa policijom i da incident nije bio ničim izazvan.
- Sve će biti rasvetljeno, komisija je već počela sa radom - kaže Vukolić. - Utvrdiće se sve okolnosti pomenutih dešavanja i neće biti zaštićenih.
Nezavisni policijski sindikat Srbije zatražio je u sredu da se zaustavi medijska hajka i da MUP izađe sa preciznim informacijama o događaju, kako bi se sprečile spekulacije.
"U pojedinim medijima pojavili su se tekstovi i komentari koji opisuju policiju i njene službenike kao izrazito agresivne i opasne ljude koji prekoračuju ovlašćenja i maltretirjau nedužne građane", navodi se, pored ostalog, u saopštenju. "Tražimo da se odmah prekine sa prozivanjem policajaca, a ukoliko postoje elementi prekoračenja, tu je sud i unutrašnja kontrola MUP. Nastavak medijske hajke protiv policije ozbiljno ugrožava bezbednost rada policije i građana."
Beogradska policija saopštila je da je prilikom uspostavljanja javnog reda i mira izvršen napad na policijske službenike iz stanice u Zemunu. Osumnjičeni su Miloš V. (30), Nemanja S. (28), Miodrag P. (36) i Petar Ć. (41), koji su, kako se navodi u saopštenju, zadajući udarce rukama i nogama fizički napali policijske službenike.
- U pokušaju da odbiju napad, policijski službenici su prema osumnjičenima primenili sredstva prinude, posle čega su ih doveli u službene prostorije - navodi policija.
POTPUNA ISTINA
- NEMA razloga da policija štiti bilo koga, pa ni svoje službenike - rekao je u sredu za "Novosti" direktor srpske policije Milorad Veljović. - Tražimo, međutim, da se sve ispita i utvrdi potpuna istina u interesu svih, a posebno javnosti. Nećemo štititi policajce, ako su prekoračili ovlašćenja, ali još manje kriminalce.
GRAĐANI: DEVOJKA PRVA NASRNULA
POJEDINI građani "Galenike" u sredu su obratili medijima tvrdeći da je grupa mladića i devojaka u "Monaku" pila i galamila, a da su ispred kladionice bila parkirana tri vozila Hitne pomoći. Napominju i da to nije prvi put. Jedan od stanara obližnje zgrade tvrdi da je dosta toga video sa terase svog stana.
- Policajci su izašli iz vozila i krenuli ka bašti. Jedan od mladića je skočio ka policajcu i zatim je jedna devojka nasrnuli na pripadnike MUP - navodi ovaj građanin.
*****
TRI UGLA INCIDENTA
SNIMAK koji su mediji dobili, a na kojem se vidi kako policija prebija trojicu momaka i dve devojke u kafiću "Monako" počinje u tri minuta posle ponoći. Postoje tri video-zapisa, od kojih se samo na jednom vidi kako članovi policijske patrole batinaju rukama i pendrecima goste.
SNIMAK 1 Snima deo bašte kafića i ispred ulaznih vrata. Snimak počinje tri minuta posle ponoći i jasno se vidi da policajac ulazi u baštu sa sveskom u ruci, i prilazi jednom od stolova. Za njim dolazi i kolega. Minut kasnije policajac legitimiše Petra Ćatića i uzima mu pasoš SAD iz ruke. Vidi se kako Ćatić nešto objašnjava, a policajac ga gura i izbacuje iz lokala. Nešto više od dva minuta prošlo je kada su policajci pozvali kolege da im priteknu u pomoć. I dok čekaju pojačanje, vidno smireni, uredno upasanih košulja, gosti šetaju baštom.
Gotovo 11 minuta posle ponoći, vidi se kako policajac gura stolicu, i dve sekunde kasnije utrčava u lokal policijsko pojačanje. A, onda započinje tuča. Snimak prikazuje kako dvojica policajaca guraju i udaraju Petra Ćatića. Šamare dobija i Nemanja Stefanović. U isto vreme, krupan momak stoji na ulaznim vratima i raspravlja se sa policajcem. Pripadnik MUP mu lupa šamar, gura ga i udara u stomak. Skoro 17 minuta od početka snimka, na njemu se pojavljuje i interventna brigada.
SNIMAK 2 Objektiv je uperen u lokal, a zumira i unutrašnju stranu ulaznih vrata lokala. Na ovom snimku se vidi kako policajac gura Bojanu Jovanovski u kafić. Ubrzo, dobija šamar od policajca.
SNIMAK 3 Ova kamera okrenuta je na desno od ulaznih vrata. Na njoj nisu snimljeni akteri incidenta.
Nemanja
07.07.2010. 21:34
Stvari se polako razjašnjavaju, tako da sam uveren da će policijska komisija zaista utvrditi pravu istinu, a tužilaštvo na osnovu tofga pokrenuti istragu i krivce privesti pravdi bez obzira da li su gosti kafića koji su nasrnuli na policajce ili su u pitanju policajci koji su koristili prekomernu silu radi uspostavljanja reda i mira. Sve više su mi sumnjivi gosti lokala. Zašto su medijima dostavili snimak bez početka incidenta, sada je jasnije. Zato što su prvi nasrnuli na piolicajce.
@Nemanja - Negde sam procitao o slomljenoj ruci jednog mladica. To je vec teska telesna povreda i za nju ne moze biti opravdanja! Policija moze primeniti sredstva prinude ali ne moze sankcionisati ponasanje izgrednika! Dakle batine, samaranje i lomljenje ruku je prekoracenje ovlascenja! Neko ce morati da nauci sta su legalne sankcije za nedolicno ponasanje i prekoracenje ovlascenja. Nadam se da ce se i policajci i izgrednici druziti neko vreme u pritvoru. Nema ovde sile nego samo zakon!
nisu trebali da ih biju i maltretiraju.pa nije ovo milosevicevo vreme kad je policija imala svu vlast trebalo je da ih privedu ako su pravili neke probleme ili ugrozili nekog. onakve batine za svojih30 godina nisam videla
Pazi ovo . Tek kad se pregledaju svi snimci komisija ce utvrditi da li je policija prekoracila ovlascenja. Pa ovi nas stvarno prave ludim! Bez obzira sta je bilo pre i posle i na ostalim snimcima, iz onoga sto se moglo videti jasno je da je policija ne samo prekoracila ovlascenja nego i zlostavljala ljude u toku prebijanja, jer niko od zrtava nije pruzao otpor, i trebalo ih je samo uhapsiti i privesti.
Samo vi na transparentan nacin (da svima bude omogucen uvid u dokazni materijal) kaznite odgovorne (ne sumnjam da su odgovorni i jedni i drugi, kao sto to i uvek biva) adekvatnim kaznama (po zasluzi) i te kazne sprovedite u delo kako bi imale ne samo kazneni oblik vec i opominjuci za neke buduce policijske batinase i bahate posetioce kafica i kladionica
Komentari (24)