Ljajić: Komisija proverava staž

Lj. T.

22. 06. 2010. u 20:56

Ministar Rasim Ljajić tokom posete RTB Bor najavio da će posebna komisija definisati ko ostvaruje pravo na beneficirani radni staž

MINISTARSTVO rada i socijalne politike formiraće komisiju, čiji će zadatak biti da definiše ko u Rudarsko-topioničarskom basenu (RTB) “Bor” ostvaruje pravo na beneficirani radni staž.

Ovo je u utorak, posle obilaska rudarskih pogona u kojima se drobi i flotira ruda, i topionice i fabrike sumporne kiseline, izjavio Rasim Ljajić, ministar rada i socijalne politike.

- Puno ljudi u RTB radi u izuzetno teškim uslovima za rad, kao što su električari i bravari na površinskim kopovima i podzmenim oknima, a nemaju beneficirani radni staž, baš kao i neke žene koje rade u najtežim mogućim uslovima - objasnio je Ljajić. - S druge strane, neki administrativni radnici, koji sede u kancelarijama, zbog pravilnika donetog 1997. godine - ostvaruju pravo na beneficiraniradni staž.

Po Ljajićevim rečima, te nepravde moraju biti ispravljene izmenom Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju.

- Komisija za utvrđivanje ko ima pravo na beneficirani radni staž u RTB “Bor” poslednji put je u ovom preduzeću boravila 1974. godine - kazao je Dragan Aleksić, predsednik Jedinstvene sindikalne organizacije RTB. - Od tada se, međutim, dosta toga promenilo. Jer, beneficiju od šest meseci za godinu dana rada ostvaruju rudari, ali ne i električari, bravari i mašinci, koji, takođe, rade u rudnicima.

 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Dragan

23.06.2010. 09:08

Garantujem vam da postoji gomila ljudi koji ništa ne rade u tim javnim i državnim preduzećima. Slažem se da treba pravično odrediti taj beneficirani staž, ali to neće samo rešiti problem propadanja tih firmi.Dokle god bude direktor s' vremena na vreme dolazio u neku kancelariju i dovodio neku osobu sa rečima "evo, ti sedi tu pored ovog/ove" i da ta osoba prima platu za to sedenje...

BECONJA

12.10.2010. 05:06

Gospodine Ministre,Bor je jedan od gradova ciji apsolutno svaki gradjanin ima pravo na beneficirani radni staz,radio ne radio.Zaposlenima obracunati kako se obracunava, a svima ostalima, ukljucujuci cak novorodjencad isplacivati odredjenu novcanu nadoknadu,sto sigurno ne moze nadoknaditi njihovo zdravlje ali ce im bar olaksati odlazak na more i u banje cime bi bar koliko toliko popravljali kvalitet zivota.