Srbija dobija nuklearku?
20. 04. 2010. u 13:32
Da li će naša zemlja ukinuti moratorijum na korišćenje atomske energije?
U razmaku od samo nekoliko dana, domaće ekologe zabrinule su dve vesti. Prva je, zapravo, najava bugarskog ministra ekonomije, Trajča Trajkova, da će ovaj naš sused ubrzo pronaći strateškog investitora za izgradnju nuklearne elektrane na Dunavu, "Belene", čija bi gradnja trebalo da otpočne već dogodine! Druga vest za brigu odnosila se na Predlog zakona o vodama, koji se našao u Skupštini Srbije, a u članu 117 - po prvi put u jednom zvaničnom dokumentu naše zemlje - pominje izgradnju nuklearnog objekta.
Tek kada su se oglasili i energetski stručnjaci, tvrdnjom kako će Srbija, ako ne izgradi nuklearku, za 30 godina ostati u mraku, polemika se ozbiljno "zakuvala"...
Ceo tekst možete procitati u najnovijem broju Arene 92
dr.Sigma 3
20.04.2010. 19:18
Da vas potsetim: U cernobilu se dogodio incident a ako bi se takav dogodio u srbijiposledice bi bile vise nego ozbiljne. Netacno je da cemo ostati u mraku ko tako pise nedovoljno poznaje energetske potencijale srbije. Ako mene pitate nuklearke NE.
Bolje da sami na sebe odmah bacimo nuklearku. Manje ćemo patiti. A naša deca još manje...
ako se ne varam, srbija je u 'mraku' jos od pocetka devedesetih, a sad nam treba jos vece zlo. da potsjetim, sovjetski savez je bio ogroman, pa ih je dobro uzdrmala cernobilska katastrofa. za drzavu velicine srbije takav scenario bi bio poguban. prosli bi gore nego u oba svjetska rata. ovi sto ''rade '' na buducnosti srbije neka se zapitaju sta bi se desilo kada bi doslo do slicne katastrofe! nestali bi kao narod ''maje''. a da ne spominjem na nase neiskustvo u tom sektoru. bili bi pocetnici, a rizik je ogroman.
Srbiji treba inostranske investície i povećanje broja zaposlenih. Na to treba stabilnu i bezbednu infrastrukturu (putevi,električna mreža, gasovod, voda). Nuklearka reši dva probleme - zaposlenost i stabilnu električnu mrežu. Ja radim u nuklearki u Slovački i tamo je zaposlenich 1700 radnika. U proseku je mesečna zarada 1120 €. To bi bilo za Srbiju dobar start za bolji život.
Tacno je da bi eventualna havarija izbrisala Srbiju sa demografske karte, i kao sto je vec receno gore, Cernobil je uzdrmao Sovjetski Savez iako je bio ogroman. e sad---Slovenija, Bugarska, Madjarska i Rumunija verovatno imaju nuklearke, i ako bi se tamo desilo nesto slicno opet bi Srbija prosla katastrofalno jer smo blizu, pa ako dune vetar na ovamo odosmo u istoriju kao narod. Dakle, ako vec postoji opasnost od toga, i ako je ta opasnost ista bez obzira da li je nuklearka u Sloveniji, Bugarskoj ili Srbiji, bolje je da imamo i mi jednu,, pa makar i neku vajdu da imamo a ne samo eventualnu stetu. Svi oni grade elektrane na granici, pa ako dodje do katastrofe vetar moze naneti radioaktivnu prasinu na njihovu teritoriju ili na nasu--dakle ako gradimo da gradimo negde na granici pa da delimo rizik
Komentari (9)