U Americi živi milion Srba

Marko Lopušina

20. 03. 2010. u 20:51

U aprilu počinje popis u Sjedinjenim Američkim Državama, što je prilika da se prebroje i naši doseljenici. Amerikanci srpskog porekla moći će u formularu da se izjasne kao Srbi

Stara dilema koliko ima Srba u SAD može da se razreši tokom ove godine ako naši ljudi u Americi popune formulare za popis stanovništva i ako ih rođaci iz otadžbine nagovore da to učine. Može se dogoditi da popis pokaže da u SAD živi oko milion Amerikanaca srpskog porekla.
Ovako govori Slavka Drašković-Jovanović, direktorka kancelarije Kongresa srpskog ujedinjenja u Srbiji, organizacije koja je u SAD povela kampanju za odziv američkih Srba na popis.
U poštanske sandučiće širom SAD tokom protekle nedelje počelo je da pristiže više od 120 miliona formulara za popis. Održaće se od prvog aprila do kraja juna. A rezultati će se upotrebiti i za određivanje broja poslanika u Kongresu, ali i za utvrđivanje načina raspodele više od 400 milijardi dolara savezne pomoći.
- Popis je ne samo prilika da se utvrdi tačan broj naših ljudi u SAD već i da se odredi njihov status, jer, zavisno od broja Srba, u određenim sredinama možemo da imamo i jači društveni i politički uticaj u Americi. Zato je naša delegacija posetila Komisiju za popis u Vašingtonu i uspela da se dogovori da Amerikanci srpskog porekla mogu da upisuju da su poreklom Srbi - otkrila nam je Mirjana Samardžija, predsednica Kongresa srpskog ujedinjenja (KSU), koji je na adrese američkih Srba poslao na hiljade formulara za popis.
U pozivu stoji da KSU poziva „sve stanovnike naše nacije“ da učestvuju na popisu i da upišu i svoje srpsko poreklo.
- Srbi su Ameriku počeli da naseljavaju pre 200 godina. Prva istraživanja pokazala su da nas je krajem 19. veka bilo oko 114.000. Popis stanovništva u SAD se vrši svakih deset godina, ali u njemu nikada nije bilo rubrike o nacionalnosti žitelja Amerike. Jedno vreme je samo postojalo pitanje „kojim jezikom govorite u kući“, pa se na osnovu toga mogao izvući zaključak da su neki Amerikanci srpskog ili jugoslovenskog porekla - objašnjava Slavka Drašković-Jovanović.
Tako je, na primer, popis 2000. godine pokazao da u SAD ima 140.337 Srba, ali i - 328.547 Jugoslovena. Kako tvrdi dr Vladimir Grečić, mnogi Srbi izjasnili su se baš kao Jugosloveni.
- Sabiranjem ove dve brojke došlo se do činjenice da je krajem 20. veka u SAD bilo najmanje pola miliona Srba. Mnogi naši ljudi, međutim, izjašnjavali su se i kao Sloveni, Balkanci, kao Krajišnici ili kao Bosanci. A njihovi potomci kao Amerikanci. Zato je veoma teško utvrditi tačan broj žitelja SAD srpskog porekla - kaže dr Grečić.
Etnička karta SAD, koju su Amerikanci izradili 2001. godine, pokazuje da Srbi uglavnom žive u severnom delu zemlje, u državama Ilinois, Ohajo, Njujork i Pensilvanija. Ali da Srba ima i u Kaliforniji, Floridi, čak i na Aljasci.

SABIRNI CENTAR
Tokom ratnih događanja u Jugoslaviji, sa naših prostora, prema podacima Ministarstva za dijasporu, u SAD se iselilo oko 600.000 ljudi. Dok su se mladi diplomci zapošljavali u Čikagu, Njujorku ili San Francisku, za srpske izbeglice sabirni centar se nalazio u Tusonu, u državi Arizoni. Izbeglice su, kada završe kurs engleskog, raseljavane širom Amerike. Zato se danas i pretpostavlja da u SAD ima najmanje milion Srba.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (8)

S

21.03.2010. 00:31

To je malo. U Americi živi 150 miliona Srba, a u drugim delovima sveta još toliko. Bolje bi bilo da se prebrojim koliko Srba ima u Srbiji. Da se ne desi da za pedesetak godina u Srbiji više nema Srba.

milenko bukvic

21.03.2010. 01:23

srba u sad ima oko 750 000 do 800 000,ali se smatra da ih je oko 200 000 asimilovano,pa je tako moguce doci do broja od milion.

dejan

21.03.2010. 03:22

kakvih srba? sve sami amerikanac. pa i ova nova posleratna generacija je prilicno izgubila svoj nacionalni identitet. kakav sam ja srbin u americi ako ne mogu da se ozenim srpkinjom i produzim svoju vrstu, i tradiciju. gospodo u americi srbi izumiru. djevojke se udaju za amere ili nece nikako zajednicu, momci traze srecu s amerikankama koja ne postoji. bracni parovi se rasipaju. ne pisite bajke o srbima u americi molim vas. POVRATNIK!

Seljak pita?

21.03.2010. 18:09

Ako ispravno citiram deo teksta tamo se kaze, "kada izbeglice uspesno zavrse kurs engleskog jezika"? Logican je zakljucak da se bez znanja jezika ne moze napredovati, naci dobar posao osim loseg fizickog ali i to ovisi jer bez elementarnog znanja nema dozvole boravka ili drzavljanstva? Kako je onda moguce u Srbiji da pripadnici mnogih manjina od rodenja ne nauce jezik drzave u kojoj zive, srpski? Sta to ne valja u zakonima i skolskom sistemu Srbije?

NINA

21.03.2010. 22:42

Ne znaju sta govore. To ne radi na taj nacin u Americi. Plus, Srba nema toliko - puno ih se davno asimilovalo. nazalost. A neki odavde ili ondande promovisnjem obog beznacajnog popisa probaju da dobiju politicke poene. Ja vam garantuje da Srbi u SAD NECE hteti da se popisuju. To im je u krvi.

nn

22.03.2010. 08:18

Dok sam ziveo u Chicago '79,'80 i '81citao sam tada da je u Chicagu Illionis zivelo oko 660 000 nasih od Knezevine Srbije ,Kraljevine Jugoslavije i SFRJ.Kasnije sam saznao da velike kolonije nasih bez obzira na opredeljenje postoje u N.Y.N.Y.,Ohio,Pennsylva nia.California (najvise u juznom delu drzave) Los Angeles i veliki broj u San Diego i Escondido.U Arizoni ima dosta u Phoenix i u Tucson gde su Srbi i osnovali grad.Nije mali broj koji zive i u Houston,Texas.Posle raspada SFRJ (verovatno zbog primitivizma nekih narodnosti) ogroman broj se doselio u Las Vegas,Nevada.Od '91 zivim u Vega su i redovno posecijem jedinu Srpsku crkvu St.Simeon gde veliki broj takodje dolazi. Skoro svi se izjasnjavaju da su Srbi sto naravno ima i dosta sumnjivih.Dosta njih rade po kazinima kao smecari,cistaci soba po kuhinjama ili ciste tepihe i hodnike.Mali broj je otisao u dilere.Naravno zbog velikog prostranstva U.S. tesko je popisati gde jos zive. Tu bih jos imenovao Florida,Alaska,Arkansas( rodjeno mesto krvnika Klintona) iNew Jersy.Bar 85% su sigurno Srbi koji su dolazili u poslednjih 150 godina.Licno verujem da ce se mnogo tesko saznati pravi broj Srba koji ovde zive

George Pustinjak

22.03.2010. 20:44

Za komentar pod "NN" 04,22 '10 08:18;42 zaboravio sam da upisem vama dobro poznato moje ime. Uz daljnu saradnju puno pozdrava.