Pola Srbije još čeka tapiju
20. 07. 2009. u 20:17
Prema grubim procenama, u Srbiji ima bezmalo milion bespravno izgrađenih objekata. Novi zakon u avgustu donosi mnogima olakšanje. Upotrebna dozvola samo s jednim rešenjem
PREMA grubim procenama u Srbiji ima oko milion bespravno izgrađenih objekata. Ako u približno svakom živi prosečno četiri člana porodice, tapiju za normalan život, bez straha od rušenja krova nad glavom, čeka polovina žitelja republike.
Kako će predlog Beograda biti prihvaćen u Skupštini Srbije, šansu za legalizaciju "divlje" građevine dobiće svi bespravni neimari, koji su sazidali objekte do stupanja na snagu novih propisa, što se očekuje sredinom avgusta. I tu država na bespravnu gradnju stavlja tačku.
Zakon o planiranju i izgradnji iz 2003. godine i izmene i dopune usvojene tri godine kasnije, nisu dali očekivane rezultate, jer je legalizovano svega 15 odsto prijavljenih objekata. Država i sporni graditelji sada sve nade polažu u novi zakon o uređenju prostora i izgradnji, koji se po hitnom postupku rešava u Skupštini Srbije.
- Procedura za legalizaciju je maksimalno skraćena i pojednostavljena i potrebno je da se priloži svega nekoliko dokumenata - kaže za "Novosti" Nebojša Janjić, pomoćnik ministra za prostorno planiranje. - Više neće biti potreban projekat izvedenog objekta već samo tehnički izveštaj. To znači da odgovorni projektant s licencom treba da izađe na teren, pogleda objekat i potvrdi da je on statički i po pitanju instalacija bezbedan. Uz to prilaže se i fotografija objekta.Više neće biti neophodan ni planski osnov, a građevinska i upotrebna dozvola dobijaće se samo jednim rešenjem.
graĐani koji su zahtev za legalizaciju podneli po ranije važećim propisima, ne treba da podnose novi. Za do sada neprijavljene bespravne građevine zahtev treba podneti u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu zakona o uređenju prostora i izgradnji. Uz zahtev podnosi se i dokaz o pravu svojine, fotografija objekta, tehnički izveštaj o stanju objekta i instalacija, infrastrukturne mreže i spoljnog uređenja koji sadrži geodetski snimak građevine na kopiji plana parcele. Uz to, naravno, treba platiti i administrativnu taksu.
Legalizaciji ne mogu da se nadaju vlasnici objekata koji su sagrađeni na nepovoljnom terenu poput klizišta, na javnim površinama, u zoni zaštite prirodnog ili kulturnog dobra...
Beogradske opštine do sada su primile ukupno 146.187 zahteva za legalizaciju objekata manjih od 800 kvadrata. Najmanje još oko 2.600 je bespravnih zgrada sa više od 800 kvadrata, za koje je nadležna Gradska uprava. Precizan broj kuća, garaža, lokala, pa i višespratnica podignutih u Beogradu bez papira, međutim, niko ne zna. Najgrublje procene govore da ih je najmanje 200.000. Beogradska vlast se nada da će novi Zakon o planiranju i izgradnji većini njih omogućiti konačnu legalizaciju.
Trenutno legalizcija kvadrata kuće u ekstra zoni košta 24.177 dinara, u prvoj 11.434, drugoj 9.910, trećoj 8.402, četvrtoj 6.105 i petoj 4.535. U Beogradu kažu da rade na novom cenovniku koji će biti prihvatljiv za sve.
PROBLEMI
NELEGALNO izgrađeni objekti postoje na teritoriji sveh pet niških opština. Posebno su brojni u naseljima Brzi brod i 9. maj.
Po važećem zakonu, Upravi za planiranje i izgradnju Niša ukupno je podneto 15.000 prijava za legalizaciju. Što pozitivno, što negativno, rešeno je 7.000 zahteva. Više je onih prvih.
U Vranju, prema podacima, ima više od 5.000 nelegalno podignutih objekata. Zahteve za legalizaciju podnela je tek polovina vlasnika, a nadležna služba ih je sve rešila. Od 2.673, manje od polovine (1.000) je dobilo "odbijenicu".
Kragujevac ima oko 12.000 bespravno izgrađenih objekata. Najgore stanje je u prigradskim naseljima Bresnica tri, Korićanima i Beloševcu.
U Novom Sadu je do polovine ove godine rešeno ukupno 11.164 prijave za legalizaciju. Još 12.000 su u proceduri.
- Najčešći problemi su nekompletna dokumentacija i nerešeni imovinsko-pravni odnosi - kažu u Gradskoj upravi za urbanizam. (E. V. N.)
ZAHTEVI
146.187 zahteva za legalizaciju objekata manjih od 800 kvadrata primile su beogradske opštine, a ima još najmanje 2.600 još veće kvadrature.
OLIVER DULIĆ: PREDLOG BEOGRADA PROLAZI
MINISTAR zaštite životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić kazao je u ponedeljak da će biti prihvaćeni amandmani kojima će biti omogućena legalizacija bespravno izgrađenih objekata sve do donošenja Zakona o uređenju prostora i izgradnji. To znači da će dozvole moći da dobiju i oni koji su zidali objekte sve do avgusta 2009. a ne samo do 2003. godine.
- Insistiraćemo da se u skladu sa duhom ovog zakona poštuju principi da ne može biti ista cena za legalizaciju objekata koji su građeni do 2003. godine i onih koji su građeni kasnije - objasnio je ministar Oliver Dulić.
On navodi da se mora praviti razlika između objekata koji su građeni sa ciljem da u njemu žive porodice iz socijalnih razloga i onih koji su rađeni za tržište odnosno prodaju.
Inače, amandman o tome da se legalizuju i objekti zidani posle 2003. godine podneće neko od poslanika DS na zahtev gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa. Skupština Srbije raspravljala je u ponedeljak o zakonima o uređenju prostora i izgradnji, državnom premeru i katastru nepokretnosti, socijalnom stanovanju i Fondu za zaštitu životne sredine. Ministar Dulić kaže da je vlada spremna da pojednostavi propise. (S. S. R.)
radovan
20.07.2009. 23:19
pa valjda ce vec jednom da se donese odluka da se uredi stanje i za otkup kadrovskih i sluzbenih stanova. pa da li je normalno da deficitarni kadrovi dobiju stan na koriscenje i da ga nikada ne mogu otkupiti.pomozite tim ljudima da otkupe stanove po trzisnim cenama i da ih zadrzite tamo gde su potrebni.mislim da se to da urediti jako kvalitetno i da opstine imaju kadrove i da ih zadrze tamo do kraja.zamislite jednog deficitarnog profesora, kvalitetnog radnika kome date sluzbeni stan na koriscenje a da ga nikada nemoze otkupiti ni po kakvim uslovima i kada treba u penziju mora vratiti stan i na ulicu.lepa nagrada nema sta.
Pre je trebalo doneti zakon o denacionalizaciji ovako to je prakticno da deca legalizuju ono sto su im roditelji i ostali oteli od 06.04.1941.preko 20.10.1944.do danas kada su oteli sve sto im se svidelo.Rasporedise se partizanska deca u partije i pozicione i opozicione(takozvane)i ono sto im hitler poce 06.04.1941 a roditelji nastavise 20.10.1944. sada deca to legalizuju.Iako su im obecanja suprotna.Nisu Srbi ni verovali da ce deca partizana vratiti ono sto im roditelji otese.Onda ce Srbi koristiti druge metode a valjda je prece srpsko dedovinsko od partizanskog okupatorskog prava.Po dijaspori UDBA posla SPO da laze zrtve a za vreme vlasti u Beogradu otese u svakoj gradi u centru po nekoliko stanova i to se koji su bili drzavni to jest nacionalizovani. Opet kao i 1944-45 partizani crnogorski,krajiski i hrvati uz pomoc srbijanskih domacih izdajnika otimaju srpsku imovinu. Ali ubrzo kada sve otmu drzava vise nece moci da funkcionise i morace da im to otme ili je nece biti.
E ljudi moji kada sam proracunao ovaj cjenovnik takse ne mogu da povjerujem sam sebi mada sada svacam zasto je mnogo nelegalnih stvari u Srbiji ovo je za nepovjerovati i nenormalno. Za legalizacuju kuce u petoj znaci naj jeftinijoj zoni kuca od 100 kvadrata potrebno je 453.500 dinara ako se ne varam to je 6 976 americkih dolara to je ljudi moji za ne povjerovati. Sobzirom kakv nam je standard kolike imamo plate ta cjena 4.535 dinara po kvadratu trebalo bi da bude cjena kuce a ne samo legalizacije objekta. Nasi politicari ocekuju da neko ulaze u nasu drzavu i da se gradi tako da bi proizvodjaci gradjevinskog materijala,proizvodjaci gradjevinskih masina,alata i nasi gradjevinci imali posla ali za izgradnju kuce 10x10 treba da se ulozi oko 50 000 dolara,od tih 50 000 40 000 su porezi kada radis da zaradis placu platis 15% poreza,kada kupujes gradjevinski materijal 18% iako ti je vec uracunat porez u cjenu proizvoda za radnike i proizvodnju tog materijala.Kad gradis placas radnike ponovo plati 15% poreza a onda prikljucak struje 30000 eura od toga materijal kosta 500 eura ostalo su sve papiri i porez,prilkljucak vode 2000 eura materijal za prikljucak kosta 200 eura ostalo papiri i porezi,gradjevinska dozvola od 5000 eura do 30000 pa sada ti ulazi i pokusaj na posten nacin i legalno da zivis. Moje misljenje da drzava pravi od postenih ljudi kriminalce i lopove jer ljudi ako bilo sto pokusaju po zakonu i posteno nece daleko stici jer koliko nasi politicari mogu da potrose nemoze ni da se nastampa para a kamoli zaradi i naplaca poreza. Ovaj sistem oporezivanja ja bi nazvao moderno robovlasnicko drustvo, razlika je sa starim robovlasnickim sistemom i novim jeste niko te ne tjera bicem ali te glad tjera da rintas za moderne robovlasnike. Ja se izvinjavam ako sam nekoga uvredio posto siguran sam da se mnogi ne osjecaju kao ja ali ja samo kazem moje misljenje a sa mojim komentarom nemam namjeru da nekoga omalovazavam ili vredjam.
ministar dulic i u ovom za narod zivotnom delu ponasa se kao politicar a ne kao ministar -prakticar. za njega sve ima da se uradi dok dlanom o dlan, a zatvara oci pred polaznim problemom u gradjevinarstvu pre svega grada Beograda a to je URBANIZAM a to je kocnica svih poslova u gradjevinarastvu, vi nemozete dobiti najbanalniji odgovor na uvid u namenu parcele bez cekanja dva-tri meseca. vecina privatnih firmi u sekretarijatu ima svoje "referente" njihovi predmeti se zavrsavaju a "obicni " gradjani cekaju mesecima. takao i u drugom krugu kada podnesete zahtev za urbanisticke uslove. kako da pripremite dokumentaciju, sezona prodje dok birokrate vrsljaju, na referatu katastarske opstine stari grad desilo se da NIJEDAN REFERENT NERADI DVE NEDELJE, nemojte ministre da drzite partijske govore kada je rec o poslu, to sammo steti i vasoj partiji i srbiji. stisnite sekretarijat za urbanizam, da oni RADE SVOJ POSAO NA VREME.
По селима испод Авале пронела се вест да ће ускоро биће забрањена било какве градње!То је било 1960 и неке године!Народ није веровао у то!И тако је било! Нисмо могли веровати очима када је дошло до рушења прве куће!Људи моји,руши се кућа коју је човек са муком саградио?За то време мангупарија која је дошла са Титом из Црне Горе ,Босне и Хрватске ширила се по отетим кућама и добијеним саграђеним становима!Децо моја,ко ово чита нека зна,ако не зна,да је истина!У моме комшилуку кућу је саградио један прекодрински ,,јадник ,,који је већ увелико уживао у отетом стану у Београду!Двадесет метара од те куће мени су срушили темељ! Постанем својим учењем и радом један од најбољих момака у крају!Запослим се и радим посао од чије способности зависе стотине људских живота.Једна моја грешка и,не дај боже,десетине људи би погинуло!А да то не учиниш мораш бити изузетно одморан.А где да се одмараш?Не смеш у своме плацу ни собицу да дозидаш на старој кући.Сутрадан ти поруше и батине можеш добити! Забављам се са најбољом девојком у крају а њени родитељи бране јер где ћемо живети.Тражим стан од фирме а тамо на листи будем 345! Међу првих стотину нигде ни један србијанац а деле се само по неколико станова! А онда дођоше времена када се могло зидати!Од чега?Од плате са шест марака? Неко се сети да омогуће откуп стана за вредност флаше пива!И тако је и било.Онда дођоше на власт ове моје килаве демократе и ту и тамо почело се са зидањем.Е,сада неки убачени међу демократама сети се да градњу заустави и наљути народ објави да ће легализација бидне сто еврова по квадрату! А бивше доказане јајаре што Србију доведоше до просјачког штапа ће тражити да легализација бидне за динар по квадрату ако се гласа за њих.И народ то уради и легализује куће за колико да није за џабе! ШТА КАЖЕТЕ НА ТО МОЈЕ ДЕМОКРАТЕ? НЕБУЛОЗЕ?Е,НЕЋЕ МОЋИ ЈЕР СВЕ ШТО САМ ВАС УПОЗОРАВАО ДА НЕ ЧИНИТЕ ЈЕР ЋЕ НАС НАРОД ШУТНУТИ СА ВЛАСТИ НИСТЕ СЛУШАЛИ! ... ГОТОВИ СМО !
Komentari (7)