Posao tek u najavi
14. 07. 2009. u 20:31
U pripremi pravila o zapošljavanju osoba sa invaliditetom. Posebna komisija procenjivaće radnu sposobnost
OD 800.000 invalida radno mesto u Srbiji ima tek svaka četrdeseta osoba sa hendikepom. A, korist od dugo očekivanog, a nedavno usvojenog Zakona o zapošljavanju i rehabilitaciji invalida, osetiće se tek za godinu dana.
Od maja 2010. godine u Srbiji će se primenjivati takozvani kvotni sistem u zapošljavanju osoba sa hendikepom, prema kojem bi firme sa 20 radnika morale da imaju jedno zagarantovano radno mesto za invalidnu osobu, a dva ukoliko zapošljavaju 50 radnika.
U Ministarstvu rada i socijalne politike, čiji su stručnjaci u saradnji sa kolegama iz Ministarstva ekonomije učestvovali u izradi ovog zakona, napominju da bi propis trebalo da olakša zapošljavanje najmanje 7.000 osoba.
- Kvotni sistem postoji u Poljskoj i drugim evropskim zemljama i pokazao se kao izuzetno dobar, pa je i naša zemlja preuzela taj recept - objašnjava Vladimir Pešić, pomoćnik ministra u Sektoru za zaštitu osoba sa invaliditetom Ministarstva rada i socijalne politike.
Ukoliko poslodavci pokušaju da izvrdaju propise, plaćaće penale u visini tri republička minimalca. Novac će biti preusmeren u poseban fond pri Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, a iz ove će se kase ulagati u firme koje zapošljavaju invalidne osobe, kao i za razne dotacije.
Narednih meseci formiraće se i komisije pri Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje i one će procenjivati preostalu radnu sposobnost, odnosno stepen invaliditeta. Na osnovu ove potvrde kandidati će konkurisati za posao u preduzećima. Ipak, u Ministarstvu rada najavaljju i otvaranje posebnih radnih centara u kojim će raditi oni koji nisu prošli kvotni sistem.
Poslodavci u Srbiji pozdravljaju usvajanje zakona, ali mu istovremeno pristupaju sa oprezom.
- Čim se nešto mora, onda to nije nije dobro - smatra Stevan Avramović, prvi čovek Unije poslodavaca Srbije. - Koliko bi koja firma trebalo da zaposli invalida, pre svega, zavisi od njenog kapaciteta i delatnosti. A, svakako je bolje da se stimuliše zapošljavanje olakšicama ili subvencijama.
MILOSTINjA
NAJMANjE dve trećine osoba sa invaliditetom u ovom trenutku živi od - milostinje. Više od 80 odsto ih nema posao, a većina preživljava od socijalne pomoći - dodataka za invalidninu, tuđu negu i pomoć. Zato u udruženjima za invalidne osobe ističu da je briga o problemima ovih stanovnika - investicija, a ne trošak.
7.000 osoba sa invaliditetom u Srbiji moglo bi da se zaposli po novom propisu.
50 odsto osoba sa hendikepom ima srednju ili visoku stručnu spremu.
Dragan Vulovic
16.07.2009. 00:42
konacno,zastitili smo pse macke...pa su i ljudi dosli na red.Postojili neka adresa na kojoj moye da se dobije vise informacija.Na pr.kako iko je kompeyentan da odredi stepen ostecenja i da li ce postojat ili vec postoje sistematiyacijom predvidjena radna mesta ya osobe sa invaliditetom ili je to poslodavcima dato na volju daodluce?
Komentari (1)