Sudovi odbacuju pritiske
23. 03. 2009. u 20:40
Preporuka Ministarstva ekonomije o zamrzavanju radnih sporova izazvala buru u pravosuđu. VSS: Sudimo samo na osnovu Ustava i zakona. Snežana Malović: Neprimereno, ali ne i zlonamerno. Sindikati: Krše se prava radnika. Opozicija: Suspenzija pravnog sistema
SUDIJE neće prekinuti suđenja u radnim sporovima, niti će stopirati isplate odšteta koje privatizovane firme duguju svojim radnicima. Ovako je u ponedeljak odgovorio kolegijum sudija Vrhovnog suda Srbije na preporuku Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja da zbog ekonomske krize stave na led ovu vrstu sporova.
Osuđujući ovu preporuku državnog sekretara MERR Nebojše Ćirića, koja je u ponedeljak podigla celo pravosuđe i sindikate na noge, sudije najvišeg suda u zemlji naglasile su da je „sudska vlast nezavisna, odvojena u vršenju svoje nadležnosti od druge dve grane vlasti, samostalna i nepristrasna“.
- Sud će donositi svoje odluke na osnovu Ustava i zakona, nakon sprovedenog postupka u svakom pojedinačnom slučaju - podvukle su sudije. - Sudije neće postupati onako kako je preporučilo Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja, jer su radni sporovi, po samom zakonu posebno hitne prirode. Zakon o parničnom postupku reguliše uslove za prekid i zastoj postupka, a oni u ovom slučaju nisu ispunjeni.
Preporuka Ministarstva ekonomije u nedelju je otišla na adrese svih okružnih sudova u Srbiji, da bi se sudije obavestile, kako je rečeno u VSS, „o nedopustivom pokušaju mešanja dela izvršne vlasti u sudsku nadležnost“.
Ministarka pravde, Snežana Malović, kaže da je preporuka Ministarstva ekonomije neprimerena, ali ne i zlonamerna.
- Ne bih smatrala da je to pokušaj uticaja na sudsku vlast - kaže Malovićeva. - Pre upućivanja tog dopisa sudovima trebalo je da budu obavljene određene konsultacije kojima bi se Ministarstvu ekonomije ukazalo koja je granica postupanja izvršne vlasti prema sudskoj.
Ministarka je ocenila da je reakcija pravosuđa, a pre svega Društva sudija Srbije, bila adekvatna, a sudijama je poručila da od njih očekuje da u toj vrsti postupaka sude u skladu sa savešću, moralom, Ustavom i zakonima.
Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen, koji je primio preporuku, napominje da ju je samo prosledio VSS.
- Mi nemamo nikakvo pravo arbitraže, niti je na nama da odlučujemo - objašnjava za „Novosti“ Homen. - Prosledili smo je VSS i tu se iscrpila naša nadležnost. Nikakvog uticaja nije bilo.
Povodom ovog spora u ponedeljak je „grmela“ i opozicija. Njeni lideri su se složili da je ovo bio pokušaj „suspenzije pravnog sistema zemlje“.
KRŠENJE USTAVA
INICIJATIVU Ministarstva ekonomije na nož su dočekali i sindikati, koji ocenjuju da se „tim postupkom krše prava radnika“. Savez samostalnih sindikata Srbije ocenjuje da je to „kršenje osnovnih načela pravne države i nedopustivi pritisak na nezavisno sudstvo.
Isto tako, Asocijacija slobodnih i nezavisnih medija smatra da ovaj zahtev predstavlja „najgrublje kršenje Ustava Srbije, važećih zakona i mešanje izvršne u sudsku vlast“.
NEBOJŠA ĆIRIĆ, DRŽAVNI SEKRETAR MINISTARSTVA EKONOMIJE
NIKO NIJE ZVAO SUDIJE
STOJIM iza dopisa Ministarstvu pravde i snosim odgovornost, ali namera nije bila da se mešamo u sudske sporove i rad sudija, već da upoznamo Vladu Srbije sa problemom koji može da rezultira stečajem i gubitkom hiljade radnih mesta - rekao je u ponedeljak Nebojša Ćirić, državni sekretar Ministarstva ekonomije, povodom inicijative o obustavi radnih sporova.
Ćirić je naglasio da niko iz Ministarstva ekonomije nije zvao sudije, a nije bilo kontakta ni sa Vrhovnim sudom.
- Moja obaveza je bila da upozorim da će zbog prinudih izvršenja i plendibe imovine u preduzećima doći do stečaja i da ćemo zbog 1.000 bivših radnika doći u situaciju da hiljade ljudi gube radno mesto - naglasio je Ćirić.
Državni sekretar je objasnio i da je Fabrika vagona iz Kraljeva samo jedan od primera, gde bi zbog 150 ljudi i neisplaćenih 1,3 miliona evra čak njih 1.000 moglo da ostane bez posla. (A. B. M.)
mile
24.03.2009. 07:51
Sudovi su i do sada odugovlačili postupke u radnim sporovima, jer oni traju već celu deceniju. Zar je to posebna hitnost.. Tako je i 2001. po naredbi ministara privatizacije radni sporovi odloženi na neodređeno vreme, ili bolje rečeno prekinuti.
Stvarno dokle će ovaj Dinkić u sve da se meša. Kad će već jednom iza rešetaka da govori!
Ako treba suspendovati presude sudova jer bi njihovo izvrsenje dovelo prekrsioce tj. poslodavce u los polozaj, onda bi to znacilo da treba suspendovati i zaplenu imovine pripadnika Zemunskog klana i ostalih kriminalnih grupa da ne bi bili dovedeni u jos gori polozaj od poslodavaca! Poslodavce koji su ostetili zaposlene treba prvo dugorocno poslati u zatvor jer zakidanjem na posteno zaradjenim platama i ostalim primanjima ugrozavaju zivote i zdravlje svojih zaposlenih tj. poverilaca. Istovremeno sa izricanjem kazne zatvora morala bi da usledi i novcana kazna i odsteta visestruko veca od protivpravno stecene koristi. Za opomenu drugim potencijalnim kriminalcima.
Nečuveno. Tokom svih ovih godina lica, nebitno iz koje god da su stranke, pravili su rupe u budžetu, u svoju ličnu korist, naravno na štetu običnih građana. I sad su se setili da bi radni sporovi mogli da utiču na gubitke radih mesta. Gospodo političari, jedan poslanik , koji naravno ništa ne radi, zahvaljujući svojoj plati i korišćenju pogodnosti na godišnjem nivou zatvori jedno radno mesto godišnje. Koliko je samo ministarstava i ostalih vrtirepova koji se motaju oko politike, i tako unazađuju državu, to niko ne pominje. Tu pokrenite prvo akciju,a tek posle na obične radnike.
Ako je i od Dinkica, mnogo je! Trazi da sudovi ne sankcionisu pljacku zaposlenih jer bi u suprotnom mnogi njegovi prijatelji i sponzori medju poslodavcima bili ometeni da nastave svoju razbojnicku kampanju. Ma kakva bre Evropa i Evropska Unija? Gde tamo ima ovoga sto demonstrira ovaj nazovi-ministar? On i ostali ministri nas vode pravo u Centralnu Afriku!
Komentari (5)