Izbori 2012: Ključ kod Dačića

P. V. - N. P.

21. 05. 2012. u 10:28

Posle Nikolićeve pobede, otvaraju se nove političke kombinacije za formiranje buduće republičke Vlade. Naprednjaci će sada, sa najviše poslanika, pokušati da formiraju vlast

VELIKI politički zemljotres mogla bi da izazove pobeda Tomislava Nikolića na predsedničkom odmeravanju snaga. Obrt u izbornim produžecima, otvorio je šansu naprednjacima da naprave još jedan zaokret i da pokušaju da u parlamentu formiraju vladajuću većinu i novu vladu Srbije.

Ključ je opet u rukama Ivice Dačiće i njegove koalicije SPS-PUPS-JS koja sa 44 poslaničkih mesta u parlamentu može da bira - da li će da pravi većinu sa demokratama sa kojima su već dogovorili savez, ili sa naprednjacima koji su uspeli da preuzmu politički primat nakon predsedničkih izbora. Dačić je u izbornom danu, ali pre konačnih rezultata, poručio da će formirati većinu sa DS bez obzira na ishod drugog kruga.

U svakom slučaju, naprednjaci će, kao najjača snaga u parlamentu sa 73 mandata, pokušati u narednim nedeljama da sklope i novu vladu. Na to ga upućuje i poruka Borisa Tadića da neće pristati na kohabitaciju - da vlada bude pod vođstvom DS, a predsednik iz SNS - i da on u tome neće učestvovati. Adut SNS za novog premijera Srbije biće Jorgovanka Tabaković, što je Nikolić sinoć još jednom potvrdio.

BIRA MANDATARA KAO predsednik Srbije, Nikolić preuzima i političku palicu za formiranje novog ministarskog kabineta. Jer, prema ustavnim ovlašćenjima, Nikolić će inicirati zvanične pregovore u Predsedništvu Srbije za sklapanje novog ministarskog kabineta i odrediti za mandatara Jorgovanku Tabaković koja će pokušati da nađe saveznike i sklopi većinu. Ukoliko ona u tome ne uspe, Nikolić ima formalnu obavezu da odredi mandatara nove vlade koga mu predlože stranke koje obezbede 126 poslanika.

Sa socijalistima i poslanicima DSS (21 mandat), koji su ga podržali u predsedničkoj trci, naprednjaci bi imali 138 poslanika i mogli bi da formiraju vladu.

Naprednjacima se otvara mogućnost i da zajedno sa Koštuničinim poslanicima - sa kojim ukupno imaju 94 mandata, pokušaju da potraže saveznike u PUPS, delovima URS i manjinama, ukoliko Dačić ostane tvrdo lojalan savezništvu sa DS. Takođe, SNS bi mogao da dobaci do 126 poslanika u parlamentu i ukoliko sklopi savez sa socijalistima, Savezom vojvođanskih Mađara i ostalim poslanicima nacionalnih manjina.

I pored toga što Tadić odbacuje kohabitaciju, DS i dalje ima političke i matematičke varijante da oformi novu vladajuću većinu i novu vladu. Oni zajedno sa socijalističkom koalicijom imaju 111 poslanika i dovoljno im je da sklope savez ili sa Preokretom (19 mandata) ili sa Dinkićevim URS (16) kako bi imali ubedljivu većinu.

Postoji opcija i da DS formira široku koaliciju u kojoj bi se našli, pored socijalista i Preokret i URS. Zajedno bi imali 146 poslanika.

Teoretski i matematički, ostala je varijanta i da naprednjaci i demokrate još jednom "iznenade", zaborave na međusobnu višemesečnu rafalnu paljbu i formiraju zajedničku "veliku koaliciju". U toj varijanti, koju su odbacili i Tadić i Nikolić, njihovi poslanički timovi imali bi zajedno 141 mandat.

Kombinacija za formiranje nove vlasti u Srbiji sada je mnogo više nego pre predsedničkih izbora. To sklapanje novog mozaika moglo bi da iskomplikuje, ili olakša, i to što mandati u Skupštini sada pripadaju poslanicima koji ne moraju da slušaju diktat svojih stranaka ili koalicija već će sami da odlučuju koga će da podrže u parlamentu.

Ukoliko se sve opcije izjalove i stvori se politička paraliza u kojoj je nemoguće pronaći 126 poslanika za novu politiku, otvara se varijanta i da se ponove parlamentarni izbori. Krajnji rok da se sklopi nova vlada je 90 dana od konstituisanja parlamenta, a to će biti najverovatnije 5. septembar.

Glavna odluka, dakle, mogla bi opet da bude u rukama Ivice Dačića. Tako se u igru ponovo vraća opcija da upravo on bude i najjači kandidat za novog premijera Srbije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (146)

Aca

21.05.2012. 18:47

@Boris Tadić - Koliko ja vidim sprema nam se novi rat o novo bombardovanje ,mozemo da ga izbegnemo samo ako Nikolic pocne strajk gladju ispred Seveningena :-)Sta smo trazili to smo i dobili ,srecno.

Ratko,Banjaluka

21.05.2012. 21:32

@Boris Tadić - Aca o cemu ti sanjas?nisam ljubitelj Nikolica jer je izdao svoju stranku,ali sto bi sad bilo rata ako je Nikolic na vlasti?Bolje i on nego Boris,Boris je ponizio Srbiju u svakom pogledu,doveo je srbiju do prosjackog stapa.

Tomislav Kresovic

21.05.2012. 10:47

Borisa Tadića je izdala i napustila koalicija pre svega SPS-PUPS-JS ali ii URS i LDP koji su obećavali podršku u II izobrnom krugu.

Boba

21.05.2012. 11:07

@Tomislav Kresovic - Cime su obecavali podrsku URS I LDP ? Laznim glasovima koje su dobili na djurdjevdan ! Pa da su dobili toliko glasova koliko su prikazali , posle 6 maja Tadic bi lagano pobedio ! Radikali su apstinirali , a Toma je imao samo podrsku Kostunice .

MatijaBG LDP/DS

21.05.2012. 10:58

Odmah treba prepustiti Nikolicu kompletnu vlast i formiranje vlade.Najavljuje se teska svetska kriza do 2016 godine.ne postoji lepsi trenutak da mu se prepusti vlast.Idemo bre u opoziciju,udruzimo svoje snage,prestrojmo se,ocistimo redove od onih koji su 2000/te preleteli kod nas,iako ce oni najverovatnije sda preleteti kod Nikolica.Budimo im pkalena opozicija.Nije sve u vlasti.Srbiji treba PREOKRET.Kao takvi,srusicemo ih za manje od 2 godine.

dosta je bilo

21.05.2012. 11:14

@MatijaBG LDP/DS - Ali sacekajte jedno 10 godina Toliko ste i vi vuncarali po Srbiji i svetu i prokockali tudju imovinu i nadu....a vase nade i ocekivanja su se ispunila, firme svako po bar pet ili sest, sve tendere su dobijale firme ciju su sada "prikriveni" vlasnici ministri itd .itd spisak je suvise dug i vise nego razocaravajuci

VELJKO

21.05.2012. 11:20

@MatijaBG LDP/DS - Da li je to onaj Preokret  što nije uspeo da predje cenzus u Beogradu? Bićete paklena statistička greška. buhahahaha...

011

21.05.2012. 11:24

@MatijaBG LDP/DS - Криза може да буде само код твог ''идејног вође'' Чеде.

bolje srbiji

21.05.2012. 11:31

@MatijaBG LDP/DS - A zar ne bi bilo bolje da nekako pokusate da pomognete da Srbija bude bolja? Umesto sto vec unapred najavljujes da ces sabotirati (vazi i za drugu stranu vlasti). Na ovakav nacin nista necemo nikad uraditi, jer ce uvek oko 50% ljudi (koliko svaka strana otprilike ima) sabotirati drugi deo.

goran

21.05.2012. 11:35

@MatijaBG LDP/DS - @MatijaBG, oni koji misle kao vi su najveci razlog za tesku ekonomsku krizu. vecina ljudi ne mogu da shvate da se ne moze trositi vise nego sto se ima pa ma kakve zelje, ideali i prava bili u pitanju. sam po sebi vecinski predstavnicki izborni sistem ne obezbedjuje ama bas nista! manjina odavno shvata da je dobar samo onaj sistem koji omogucava ljudima da zive i da se mnoze. mogu se vasi vratiti na vlast ali je jasno da su oni drustveno nesposobni izuzimajuci ostvarenje licne koristi.

milan

21.05.2012. 11:39

@MatijaBG LDP/DS - Malo splasnulo raspoloženje? dobro je, nisi više toliko negativan :-)

princeps

21.05.2012. 11:40

@MatijaBG LDP/DS - Kako si ti zadojen mržnjom, pa to je strašno. Ti u stvari želiš da se kriza produbi, pa da nam bude loše, samo da bi napakostio Nikoliću!!!! Zato ste tako i prošli na ovim izborima, beda...

dzoniba

21.05.2012. 11:45

@MatijaBG LDP/DS - hahahahahahahahahahahahahahah....pa ti bre Matija ko da si pao s kruske....drago mi je sto je dobio Nikolic (iako nisam glasao), ne iz uverenja, nego iz mrznje i prezira prema Tadicu....daj mi samo jedan segment u kome je bilo realnih i pozitivnih pomaka za ovih 12 godina....Obrazovanje, Pravosudje, Ekonomija, Zdravstvo, Poljprivreda....kriza morala nam je u TOP 5..kad bi poceo da se deres u Knezu "drz te lopova, svi bi poceli da beze" STA TI VIDIS POZITIVNO U ZADNJIH 12 GOD???

sreto

21.05.2012. 11:49

@MatijaBG LDP/DS - @MatijaBG, i to je novum, nikad nisi imao toliko "pozitivnih poena" MOBILISA SI GUBITNIKE !!!

MatijaBG LDP/DS

21.05.2012. 11:54

@MatijaBG LDP/DS - Hm....koliko samo replika od pobednika ovih izbora.Jedini koji vredi da dobije aplauz za svoju repliku je pobednik sa NICK/om principes!!Nagrada ce biti u vidu moje nove secesinosticke politike:))

MatijaBG LDP/DS

21.05.2012. 12:36

@MatijaBG LDP/DS - Dzoniba,tvoj predsednik je i dalje Dragan Djilas.....potpuno je nebitno sta ja vidim bolje u zadnjih 12 godina,moj zivot je moje vlasnistvo,ni Tadicevo ni Nikolicevo i bice onakav kavim ga ja ucinim.Ja sam s njim zadovoljan.....a koliko je pozitvivnog bilo mislim da cete svakim danom koji sledi polako vi biti ti koji ce imati priliku da procene!P.S.nije lepo da mrzis....evo ja Nikolica ne mrzim,jednostavno nije moj izbor i nikad nece biti!

englez

21.05.2012. 13:21

@MatijaBG LDP/DS - Nema nista ljepse neg citati Matijinu kuknjavu, to su drito ZG fazoni. Samo ti uci ekavicu imma jos par izraza, ali dobar si. Vjezbom se moze postici sve.

sjovic1

21.05.2012. 11:17

Dačić treba da beži sa broda koji tone. Ako napravi Vladu sa LDP i DS na sledećim izborima neće preći cenzus.

Čedomir Činić

21.05.2012. 11:25

Lako i bezbedno je popeti se na vrh drzavne sa zlo upotrebom demokratskih nacela ali vazno je znati kad treba sici, inace moze da bude i vrlo bolno.

kombinatorika nije politika

21.05.2012. 11:30

u cemu je tajna jednostranog vidjenja izbora u srbiji?/ u kom novinari kondicioniraju citaoce da zivimo u zemlji u kojoj niko nema primcipe... po vasem tekstu izgleda da svi mogu sa svima..levi sa desnima, dojucerasnji neprijatelji sa svojim"oponentima" onda ok..nek Nikolic imenuje cedu jovanovicaza mandatara a recimo canka za ministra odbrane.. i lepo posle vi"novinari' imate prostor da jurite"analiticare" da nam to "objasne' zasto stvarate atmosferu lazi i nesigurnosti...?

Aca Cuiprija

21.05.2012. 11:49

@kombinatorika nije politika - O cemu Vi pricate covece? Kada je SPS mogao sa zutima, onda moze i SNS sa Radikalima ( pod uslovum da su presli cenzus ). Ovo je Srbija, jadna i bedna zemlja puna prevanata i ljigavaca ( politicara ). Sve partije su ljigave i samo im je jedno u glavi, kako doci do poslanickog mandata i ministarske fotelje!!!

dzoniba

21.05.2012. 12:25

@kombinatorika nije politika - uz duzno postovanje...izostavi Radikale iz takvih prica...mozda nisu dobri, mozda nisu pametni al svakako da takve kombinacije sa njima ne postoje...

Lela

21.05.2012. 11:43

Borisa Tadića i DS je UPROPASTILA koalicija sa SPS-om. Koja je to logika bila da se uđe u savez sa onima koje smo rušili 5.oktobra 2000-te. Zar bi policija mogla da par meseci uoči izbora hapsi narko-bosove,ubice i mafijaše, da Dačić nije bio Slobina desna ruka. Tako je Ivica sa svojim partijskim drugarima dobio poene, a SPS se našla na trećem mestu po broju glasova na parlamentarnim izborima. BORISE,TOMISLAVE, vodite računa sa kim se hvatate u kolo.

Александар

21.05.2012. 13:16

@Lela - Пети октобар се показао као катастрофалан догађај по нашу земљу. Зашто мислиш да се Коштуница одвојио од тог блока?

senka

21.05.2012. 11:46

Mogli bi i Nikolic i Tadic da zaborave na rivalnost i sukobe medju sobom i da se okrenu gradjanima!Ako je potrebno da zajedno prevazidju sve prepreke koje nas vode ka boljem zivotu,neka to i urade.Mi kao narod treba da budemo na prvom mestu a ne njihova prepucavanja oko mesta premijera!Dzabe ako nam bude premijer skolovan ili ne ako ne bude mogao da nas izvuce iz ove situacije! jos jednom napominjem ,da je bitno da se sve razmirice medju srankama rese i da se okrenu narodu .mi smo ih birali!

jaro

21.05.2012. 11:46

Predsednickog kandidata Tadica je pre svega pobedila njegova arogancija, udruzena sa losim stanjem drustva i drzave u celini. Narod je ovim glasanjem pokazao sta misli o vladi DS-SPS-LDP, i potvrdio pravilo da 2+2 ne daju uvek 4, negde bude 6 a negde ostane 2.

MatijaBG LDP/DS

21.05.2012. 12:02

Nesto mojih prijatelja naprednjaka,stabovaca danas nema.....ili se jos otreznjuju od Kemisevog zvuka harmonike ili je Velja Ilic bio tocilac pica:)))

mila

21.05.2012. 12:05

U interesu Srbije i naroda je da se gospodin Tadic i Nikolic ujedine i zaborave na stranacke pripadnosti i da celu zemlju izvuku iz ovog beznadja. Mislim da je Boris Tadic izgubio samo zbog dela korumpiranih DSovaca kojima nije stalo do naroda i Srbije, njih se pod hitno moraosloboditi. Samo ujedinjeni mozemo izvuci zemlju iz krize, podele nam nisu potrebne.

nele

21.05.2012. 12:07

narod je samo nuzno zlo za politicare, sto rece pokojni Zoran Radmilovic u Kralju IBIU, narod treba promeniti, ruku na srce oni bi to i uradili samo da im se pruzi prilika, sve su ovo budalastine, niko nas nista ne pita, nase je da glasamo i tu se zavrsava narod a pocinje politika, sta god da mi glasamo oni ce nakon toga da urade kako njima i njihvovi gu....ma, odgovora pod plastom demokratije, DS sa SPS, pa dalje ko je nas sta tu pitao, a sto bi i sada nas neko pitao, samo ce nas obavestiti

MatijaBG LDP/DS

21.05.2012. 12:07

Mislim da je sinoc pocelo pakovanje kofera na Severu Kosova,Banja Luci,Vojvodini,Sandzaku......glavni cilj,kako pronaci smestaj s pogledom na Moravu:))Mojito,Mojito.......:))

Atanasije

21.05.2012. 12:59

@MatijaBG LDP/DS - Pocelo je pakovanje kofera, samo ne onih na koje ti mislis! Mozes i ti sebi da pocnes traziti smestaj, najbolje onaj sa resetkama na prozoru i pogledom na avliju okruzenu 20m visokim zidom! Verujem da ce ti mnogi citaoci slati za Bozic i Vaskrs paketic, samo da Vas vise ne gledamo!

Banja Luka

21.05.2012. 13:16

@MatijaBG LDP/DS - Kako da ne evo sve se pakujemo, nismo se pakovali ni 95 kada su nam Hrvati i Muslimani dolazili sa svih strana, a Nato ih pomagao pa necemo ni sada. Nazalost entitet ispade stabilniji i dosljedniji od matice u nekim stvarima, bar se nikom nista ne izvinjavamo bez razloga...

englez

21.05.2012. 13:17

@MatijaBG LDP/DS - Mislim da tebi nije neko spakovao dobro glavu, bolje gledaj taj svoj prljavi ZG, umijesto sto ovdje glumis Srbina, mora da ti je tata staklar.

Geronimo

21.05.2012. 13:41

@MatijaBG LDP/DS - Jevreji stoje iza Rep.srpske,bez njih propali bi mi brzo...

Zoran Bl

21.05.2012. 14:21

@MatijaBG LDP/DS - @ Banja Luka - Svaka ti je na mjestu. Nismo se nikom izvinjavali, niti cemo. Ne trebamo se svi kolektivno poniziti da bi usli u EU. Ako nas nece, ne moramo ni postati zemlja clanica. Nismo ni dosada, pa opet nekako zivimo. A da bi usli, moramo se odreci KiM, i uz to se zaduziti "k'o Grcka", pa ce mi unuci vracati ovo sto ovi sada pokradu.

Ratko,Banjaluka

21.05.2012. 21:24

@MatijaBG LDP/DS - matija ti si bolestan ,nedaj boze da LDP pobedio onda bi mozda razmisljali o pakovanju kofera.Idi ti malo kod canka Madjara sto isto tako kao i ti lupa.Idi malo kod njega po savet.

Čedomir Činić

21.05.2012. 12:10

Ona pravila koja cine odgovornu drzavu se ne postuju, a ne zabrinjava predsednika ili politicare da je to veliki problem, koji je odlucujuci za buducnost Srbije. Zubar nazidava zub, ali ipak neideomo kod zidara i ako on zida i nazidava. Nepisano pravilo govori koliko ko normalan.

Dr.Agan

21.05.2012. 12:13

Ovi izbori su pokazali još jednom ko je politička,moralna,intelektualna gromada ove jadne zemlje.Vojislav Koštunica je taj. Pokazalo se da njegova podrška ima veću težinu nego kad sam izlazi na izbore.Zvuči neverovatno ali prosto je tako.Sve čestitke novom predsedniku i sve pohvale za nadprirodni stepen samokontrole, jer ovo što je on izdržao u predhodnim mesecima nije zabeleženo u novijoj istoriji srpskog parlamentarizma.

MatijaBG LDP/DS

21.05.2012. 12:21

Nadam se da ce izvod iz maticne knjige i uverenje o drzavljanstvu u Vojvodini ostati posle ovih izbora po istoj ceni.Nije fer da gradjani Vojvodine ,radi vadjenja pasosa svoje Republike ,sad budu kaznjeni.red je da se to obavi po dzabaku....

MatijaBG LDP/DS

21.05.2012. 12:26

Eto Srbi i vasa drzava je juce dobila predsednika......u mojoj drzavi ej i dalje predsednik Dragan Djilas!

dzoniba

21.05.2012. 12:27

mi smo jedna mala, ali ne tako beznacajna zemlja, koja svojim potencijalima pretenduje da prva dodje do samo-unistenja bez obzira na surovu konkurenciju nuklearnog oruzija, raznoraznih bolesti, ratnih sukoba, prirodnih nepogoda i sl...

Čedomir Činić

21.05.2012. 12:33

Politika mora da cini drustvo mocnijim a ne slabijim, drzavni sistem ima odlucujuci momenta u kom pravcu drzava ce se razviti.

Drale

21.05.2012. 12:34

Najbolje bi bilo da budu novi izbori,da ipak neko treci dobije shansu,recimo Dveri,koji su po meni jedino i pravo rjesenje za Srbiju,samo nemaju medijsku i financcijsku podrsku,inace bi ubedljivo pobedili,kao nekada Putin u Rusiji.

Milan024

21.05.2012. 12:35

...Pa zar nevidite da je Ivica izgubio Kompas, pa mu sada ni Fracuski ključ neće pomoći. Suvise arogancije i prepotencije u tako malom coveku je previše i za tolerantnu Srbiju!!!!

gago

21.05.2012. 12:44

Sve cestitke gospodinu Nikolicuna izboru.Ova pobeda je i jasna porruka Dacicu sta njegovi biraci zele ako to ne bude razumeo na sledecim izborima bice kaznjen kao odlazeci i kao radikali.

eh da Tomo zna ...

21.05.2012. 12:48

ocekivani koraci 1. uhapsiti estradu ili joj smanjiti uticaj 2. delegirati neko vrhovno vece mudraca da upravlja svim medijima 3. doneti Zakon protiv malogradjanstine 4. napraviti ekonomski plan koji ukljucuje realne mogucnosti zemlje...turizam. proizvodnja zdrave hrane,...doneti zakon po kom su svi nacelnici Pu smenjivi nakon 3 godine.... ovo obavezno da se smanji broj spahija sa pistoljcinama po srbiji itd.. velik posao za Tomu

bum

21.05.2012. 12:56

Tadic je izgubio zbog njegovih ljudi po opstinama po Srbiji sto rade sta hoce i bahati su to je morao da procisti u DS zato su ga ljudi kaznili ne izlaskom na izbore .To je morao da vidi sta rade njegovi gratski pdbori

SASA

21.05.2012. 13:03

Dacic vrlo lako ze da promeni misljenje, jer ce mu SNS bez pardona ponuditi mesto premijera, dok DS to ne moze, jer bi u toj situaciji ostali bez dve glavne funkcije u zemlji! Nije nemoguca ni velika koalicija DS-SNS, gde bi Dacic izvisio! Ne znam, nisam pametan!

mi_77

21.05.2012. 13:13

Sada cemo imati situaciju da stranka koja je dobila 14 posto glasova odlucuje o tome kako ce izgledati buduca vlada. To je ta demokratija.

dzoniba

21.05.2012. 13:29

@Natale - ni ti ne lupetaj puno...svakako da je bolji od Tadica (kao izbor) al nemoj pricati o uzdignutoj glavi molim te...

Natale

21.05.2012. 15:54

@Natale - Sigurno da je bolji,da nije bolji nebi dobijo vise glasova.U evropu bolje nikad nego povijene glave odmah.

Suad

21.05.2012. 13:18

Placam 1000eu za jednu Diplomu. Pa valjda i ja mogu da postanem Presednik..............Sto bi mi biloo lepoo....

@suad

21.05.2012. 14:07

@Suad - Suade Milos Obrenovic je bio nepismen ali je bio najbolji politicar u modernijoj srBskoj istoriji.A oni koji imaju velike skole i pedigre vidi dokle su nas dogurali

WuTangKlan

21.05.2012. 15:06

@Suad - Tako je...ali zaboravljas na jednu stvar, Obrenovic je bio "namazan" i "prefigan"...a zaj jadni Toma sa sve svitom oko Dveri, DSS, SANU to nije.Ali ako je tebi u 21. veku Milos Obrenovic merilo znanja i umeca...onda vec znam s´kim imam posla.

delijacg

21.05.2012. 15:28

@Suad - pa kad je tako sto mu je trebalo da kupuje diplomu u sestoj deceniji zivota te so jos voise izlamira...znaci po tebi je pravi sistem vrijednosti kupiti diplomu ...uzas ...puno srece braco i micite uz bozju pomoc ovog milovog licnog prijatelja ...

django

21.05.2012. 13:40

I šta sada? Meni se učinilo sinoć da se Nikolić uplašio, jer prvi put je pobedio, i još iz suprotnog tabora dobio čestitke, a ako budu sve kako je do sada pričano, neće imati vladu iza sebe. Teško nama.

Bojan

21.05.2012. 13:56

Koalicija DS - SNSkakav crni Dacic.Drugim recima, Narod je birao promene, a dobija sta je vec imao.Ivicu Dacica, Strasno!

Branka

21.05.2012. 14:05

Podrška Koštunice je dala rezultate.Ovaj ucenjivač Dačić zaista treba da propadne.Možda već na sledećim izborima...

Radojko

21.05.2012. 14:21

U poslednjih 12 godina je dosta političara promenilo ton svoje političke orijentacije, ali najverovatnije niko kao Dačić i Nikolić. No, i pored uključivanja pro-EU orijentacije u svoje platforme, ipak su obojica barem umereni nacionalisti, kao i DSS uostalom. Stoga bi bilo logično da te tri političke opcije sastave novu Vladu. Videćemo šta će biti, doduše.

duska

21.05.2012. 14:54

Sad cemo ponovo da kupujemo i lagerujemo zejtin, brasno, pare da sto pre podizemo iz banaka ko ima, jednom recju vracamo se tamo gde smo bili pre 20 godina. Toma kao upravnik groblja obezbedio sebe i zenu, sinove svakom po stan, kuce, ko zna sta sve nema i vi mu sinoc dadose jos. E svaka vam cast, beda bozja od naroda...

Pedja

21.05.2012. 16:56

@duska - Pa zahvaljujuci stranci zbog koje smo stajali u redu za zejtin,brasno,secer i ko zna sta sve jos,Boris Tadic i DS su vladali protekle 4 godine...Ako je Toma kao upravnik groblja obezbedio sve to sto ste naveli,zamislite sta su sve obezbedili sebi ljudi iz ove vlasti...Tako je,svaka nam cast,beda bozja od naroda...ali samo zato sto svaku vlast koja krade od nasih usta,i koja nam ispira mozak floskulama da je jedina ispravna,ne oteramo g....... motkama najkasnije godinu dana otkad se formira...

G-dja

21.05.2012. 14:56

Nikolic je po svaku cenu hteo da postane predsednik Srbije i u tome je i uspeo.To potvrdjuje i onaj stari komentar:Ne ......onaj ko je lep ,nego onaj ko je uporan.Videćemo,šta on pozitivno može da uradi za Srbiju.Oko 50% glasača nije izašlo na izbore.To govori o tome šta gradjani misle o političarima koji su bili na "meniju".

kol

21.05.2012. 15:09

Vlada SNS-DSS i SPS i tacka. Da vidimo sta ce uraditi za Srbiju.Mi hocemo promene da vidimo da i ovde moze bolje da se zivi.Dosta je bilo DS.

IGRE BEZ GRANICA

21.05.2012. 15:17

Tadic nebi imao ni toliko glasova da ga nisu podrzali radikali,a Dacica i njegovu koaliciju juce su kaznili njihovi biraci glasajuci za Nikolica.

MILI

21.05.2012. 15:50

U vladu nikako PUPS, jer će se nastaviti zaduživanje za penzije. Pod hitno reforma penzionog fonda, preračunavanje penzija svima onima koji su je steklo po dvostrukoj beneficiji: 30 godina beneficiranog staža i prosek iz poslednje godine ili 10 najboljih godine. Takođe smanjenje zapošljenih u Fondu PIO, jer je to partijska ćeli SPS i DS.

MatijaBG LDP/DS

21.05.2012. 16:16

Nikolic mora formirati vladu od svoje stranke.Moramo u opoziciju.Nije mi jasno da se samo mi u LDP/u radujemo opoziciji.DS mora potpuno da promeni rukovodstvo,da se vrati politici Zorana Djindjica.Za to vreme ,svet ce da drma svetska kriza,a Nikoliceva vlada ce proci kao nova vlast u Hrvatskoj.za mesec dana zgadice se ljudima.Demokrate,nikako u vlast.Srbija ce pod nikolice propasti skroz.DS ce jacati,,a Vojvodina i beogard imace nasu vlast i bice drzave u drzavi.Srbiaj je od sinoc federalizovana

sale 1971

21.05.2012. 16:24

@MatijaBG LDP/DS - I sta se desilo kad si se probudio? Malo ti je mokar krevetic,a?

mudrac sa istoka

21.05.2012. 16:27

@MatijaBG LDP/DS - Ljubi ga mama kako sve zna!!! Sigurno si popio jezero ljimunade i posisaosvu pamet ovoga sveta!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dejan J

21.05.2012. 16:36

@MatijaBG LDP/DS - Zar ti Matija nisi shvatio da je to upravo i cilj svega,pa DS zna na kakvom je rubu drzava pa oni su je tu i doveli oni moj druze beze glavom bez obzira i raspad je upravo poceo i apsolutno si u pravu Nikolic ce proci kao u Hrvatskoj jer nije ni svestan kakva je pustos ispred njega a narod ko narod sve ce svaliti na njega,ja sam podrzao Nikolice ne sto ga volim ili sto je kao pametan jer ljudi u DS, nekazem za Djilasa i Tadica,su najkorumpiranije drustvo i EU je to jasno stavila do znanja svim

Milos

21.05.2012. 16:41

@MatijaBG LDP/DS - Konacno da se i ja slozim sa Matijom BG/LDP/DS u necemu.I ja mislim da je zutima i njihovim poltronima najbolje da budu u opoziciji.To je narod i pokazao na ovim izborima.

Dejan J

21.05.2012. 16:41

@MatijaBG LDP/DS - Jos nesto nemoj da te ovo toliko pogadja Srbija je ovo,svi ti politicari su isti radi fotelja i para saradjivace oni vise nego dobro,kad je DS mogao sa Palmom kome je Arkan bio idol i sa Dacicem koji tezio da se nadje sa Slobom bar u kadru i slici sve ostalo je smesno,LDP sta reci kad se u Svetu poslanici odricu plate i privilegija on nosi stvari od 10 000e a kao bori se za obican narod,iskren savet bezi odatle dok je vreme i dodji vidi zakon u USA i sve ce ti biti jasno o svim nasim politicarim

вук

21.05.2012. 16:45

@MatijaBG LDP/DS - Но, но, девојчице, немој да плачеш. Чика Тома је добар човек, биће и теби лепо.:) Него, 'ајде, благо мени, да урадиш домаћи. Уз помоћ чика лектора да препишеш свој коментарчић, али, по могућности, без граматичких и правописних грешака.:)

MatijaBG LDP/DS

21.05.2012. 16:58

@MatijaBG LDP/DS - Cekaj,ovolike replike na moju poruku/e:)))Pobednici,kako cetet sad da spasite Srbiju od raspada?:)))Probudili ste zver,a toga niste svesni.uvericetet se uskoro!

Ti Si

21.05.2012. 17:07

@MatijaBG LDP/DS - Matija misli da je bivsi kao Mesic: ja sam svoj posao obavio, Srbije vise nema, ali malo si se rano raskokodaka Matijice,ima u Srbija jos pameti i patriota..

milos

21.05.2012. 18:29

@MatijaBG LDP/DS - @Matija DS nece pobeci u opoziciju zato sto je tamo lagodno i bolje. DS ce ostati u vlasti da se bori za Srbiju u ovim teskim vremenima oni nece bezati oni nece odustati. DS ce biti tu da pomogne i Nikolicu da bude bolji predsednik ako je to moguce, ne vidim srecu u tome sto je pred Srbijom tesko vreme i sto nam preti propast! DS i Tadic borice se do kraja za normalnu i bolju Srbiju! Odustajanje nije opcija, mladost Srbije ne sme da ceka vise!

Ratko,Banjaluka

21.05.2012. 18:45

@MatijaBG LDP/DS - Matija timas velike fantazije.Sta sanjas ti gad spavas?

MatijaBG LDP/DS

21.05.2012. 17:03

Eto ,sta je docekao veliki srpski Vojvoda Toma......od sna od Karlobaga do Virovitice,postade predsednik Republike Morava:))))hahahahahahahahah

Englez

21.05.2012. 17:49

@MatijaBG LDP/DS - To bi velike sile i htele a ti se jos se radujes... Seti se Kajmakcalana i Bregalnice, Drine i Albanije, ustanaka, kraljeva, cara... Seti se borbe prsa u prsa tvojih predaka koji su zivot dali za to da se ti sada sprdas. Da li je moguce da vi iz LDP-a toliko mrzite svoj narod i svoju istoriju? Zasto?

Demagog

21.05.2012. 17:59

@MatijaBG LDP/DS - Matija, kada je Srbija promenila ime i zasto si o toj promeni samo ti obavesten?

MatijaBG LDP/DS

21.05.2012. 18:38

@MatijaBG LDP/DS - Englez,Vojvodina ce biti srpska,ali pre svega gradjanska drzava.Vojvodina nikad nije bila Srbija....srpsko Vojvodstvo ce biti gradjanska drzava.LDP ne mrzi svoju zemlju,alai novonastala situacija je takva.Jedino gde se ne slazemo s drugima je cinjenica da mi zelimo hitno ukidanje tzv.RS!

Ratko,Banjaluka

21.05.2012. 18:38

@MatijaBG LDP/DS - Matija karlobag,virovitica,si cesto pod imenom velika Srbija upotrebljavao.Eto to je samo znak da se sa vise imena podpisujes.Nego nesto drugo,kako si pretrpio poraz Borisa Tadica?

Matija sumski Medved

21.05.2012. 19:35

@MatijaBG LDP/DS - Matija sta ti smeta RS?mozda zato sto nema gejovaca,pa ti bre pricas o nekoj demokratiji.

MatijaBG LDP/DS

21.05.2012. 19:43

@MatijaBG LDP/DS - Ratko,smesan si sa ovim navodno mojim potpisianjem.Zasto mislis da sam tuzan zbog poraza Tadica.Ja mislim da je tuzniji Dodik jer je svestan da je nestanak RS blizu!

MatijaBG LDP/DS

21.05.2012. 20:06

@MatijaBG LDP/DS - Medvede,hahahahahah....cuj u tzv.RS nema Gay osoba......hahahahahahhahahahahahahh....samo se po beogardu vucaraju samo tako.Koga god upoznam Bosanceros!Tisina.RS ce nestati/

O6PA3

21.05.2012. 20:53

@MatijaBG LDP/DS - Матија је л' ти мислиш да је све готово око граница, док је Срба биће и Србије, границе нам ништа не значе!

Miroslav

21.05.2012. 17:10

Konacno jedan srbin na celu drzave. Iako nisam pristalica Tome Nikolica ipak mislim ako odrzi svoja obecanja da se suprostavi mocnim tajkunima koji opljackase Srbiju i da sve sumnjive privatizacije ponisti. Nadam se da je krajnje vreme da stane na put i Crnogorskom lobiju koji je veoma mocan kod nas u drustvu.Crngorski lobi vlada na kljucnim pozicijama u drzavi, da se ne prica o direktorima i kriminalcima. Ako Toma stane ovom zlu na put onda moze nesto da se promeni.Zato Tomo odma na posao!

TQALE

21.05.2012. 18:24

@Miroslav - Miroslav ti si stvarno naivan. Pa nisi valjda poveraovao u politicka obecanja.Sigorno je da ce svi oni tajkuni koji nisu pomogli Nikolicu da nadrljaju a oni drugi koji su pomogli (Karic........) eeee10 njima ce da bude super.

necke88

21.05.2012. 17:31

Toma - Srpski Lex Luthor! :D Samo, za razliku od ovog lika iz stripa ne znam da li bi ispunio predizborna obećanja

Jovan

21.05.2012. 17:39

Toma bi trebao Ivici da da premijersko mesto i da se tim zavrsi na brzinu. Idemo dalje. Pa nije se Ivica ozenio sa DS-om.

duxoni

21.05.2012. 18:02

Sada ce Toma da bude veci evropejac od Belgijanaca,mislim da ce da bude cak fleksibilniji od Tadica prihvatice on sve sto mu kaze MMF,tako da ce nade ovih sto su ga izglasali pasti u vodu.Sledeci dani ce to da pokazati!!!

sreto

21.05.2012. 18:06

saucesce od eu ! posto vam ovaj put nismo mogli (finansijski) pomoc, tj. kupovat glasace, rijesili smo da vam bar posaljemo nove serpe. 2000-te osvojiste vlast i polupaste "serpe" a sad ostaste i bez vlasti i bez serpa. nasim naj zasluznijim predstavnicima (kao sto je matijabg) poslat cemo serpu sa poklopcem.

MatijaBG LDP/DS

21.05.2012. 20:31

@sreto - Sreto(seljacko ime kod Srba)....previse si se kao radikal obradovao Nikolicu.pa ovaj je vise placen od Zapada nego tadic.Tek osnovao stranku,a vec toliko para za kampanju potrosio.Ne budi vickast,sam sebi ces se smejati.Reci da se radujes nikolicu,da bi ja bio razocaran,ali si svestan da sam ja separatista i da odlazka Tadica meni cak i godi.za njim cete vi plakati.Inace,da te podsetim u serpe smo lupali 96/97 godina posle lokalnih izbora,a 2000/te smo palili na celu sa Veljom ilicem:)))

вук

22.05.2012. 13:22

@sreto - А ти си сепаратиста?! Не бих то никад помислио за тебе. Судећи по твојим муцавим, збрдоздолисаним коментарчићима, праћеним лелекањем због Тадићевог пораза на изборима, пре би се рекло да си несвршени основац и хронично-фрустрирани губитник.:)

Ivan

21.05.2012. 18:06

Zasto sa Dacicem??? Neka sklopi koaliciju sa PUPS,PALMOM i DSS a Dacic SPS neka ostne sam :DDD

Jaro

21.05.2012. 18:21

Što se ljiudi primate na komentare ovog MatijeLDP, tip je školski primer trola i provokoatora

sreto

21.05.2012. 18:25

Za MatijuBG. Sinkec, ti si bio (do prije 24 sata) u pobjednickom "taboru" izgleda i tebi se omaklo kao i Bajernu u 88. minutu. Matija ne brini, pozdravljam te sa tvojom poznatom: gubitnici !!!

MatijaBG LDP/DS

21.05.2012. 19:41

@sreto - Pazi macak....sta se kome omaklo videcemo jos....valjda poznajes mene ,ja jedva cekam opoziciono delovanje.Inace,termin ,vama svojstven GUBITNICI,koristim za vase izgubljene ratove,a ne izgubljene izbore......kako da budem tuza kad se posle ovih izbora stvaraju nikad bolji uslovi za Vojvodinu Republiku,za Beograd kao federalnu jedinicu unutar savezne Srbije.Nego,uzivaj jos malo u svom ,uskoro ukinutom entitetu...hm...zamisli za dva dana vest,Ceda ministar spoljnih poslova.Cekaj jos malo:))

derqw

21.05.2012. 18:30

Bravo !!!! Pobedio Nikolic. POCINJE BLAGOSTANJE U SRBIJI. Plate sigorno idu gore do kraja godine naj manje 56%.a tek penzije minimum.76%. Do kraja leta svi tajkuni pohapseni. Od danas u srbiji vlada postenje.

saskoni

21.05.2012. 19:10

@derqw - A do sada je kao bilo, vidis li da ovi unakazise Srbiju za ovih 12 godina

srboje

21.05.2012. 19:37

@Pecanac - a ti idi u hrvatsku ili bosnu jer tamo obozavaju srbe, ili u eu jer samo takve kao ti cekaju nemaju boljih od srbijanaca ,neradnika i pametnjakovica koji pristaju na ,,bolje rob nego grob,,

posteno Srbski

21.05.2012. 19:40

@Pecanac - Pitam se dali ste vi izgubljeni u vremenu kao i vas bivsi predsednik i stalno ponavljate sta je bilo pre 20god.Pa kako vas nije sramota vise da lazete i sirite propagandu,ko je vladao Srbijom zadnjih 8 godina,sa kime ste to u koaliciji vladali da nije SPS stranka bivseg Slobodana Milosevica,pa sa G17plus Mladjana Dinkica,a za Cedu ne treba da trosim slova.To ste vi DS-ovci,ja bi pre rekao da ste vi DS-ovci Srbiju 100god. unazadili,sad sirite mrznju,ne lozite vatru.

MatiijaBG LDP/DS

21.05.2012. 19:49

@Pecanac - Hvala i resite sad pitanje ove male grupice na severu vase drzave.Imate sad priliku zaokruziti svoje granice.Imate podrsku od mene!

Jaro

21.05.2012. 19:01

Na prošlim izborima glasao sam za Tadića, na ovim, protiv Tadića. Nikolić me ne zanima od njega ne očekujem apsolutno ništa, dadoh mu glas pa neka radi šta zna i ume. Ne znam za ostale, ali ja sam od DS-a očekivao više....a dočekasmo da LDP vodi kulturnu politiku i nameće svoju nakaradnu ideologiju i gej paradu kao goruće pitanje našeg društva. Srbija gotovo da nema industrije, selo pred izumire polako... koga briga. Nismo se izgleda dobro razumeli dragi DS-ovci, nismo.

Glas

21.05.2012. 19:21

@Jaro - Vlada u sastavu SNS, DSS i SPS bi bila mnogo efikasnija i sa manje ministarstava nego DS-ova, koja bi morala na namiri gomilu koalicionih partnera i ništa se ne bi promenilo.

milos

21.05.2012. 20:40

@Jaro - Efikasna u cemu? Blokadi integracija, sirenju napetosti u regionu...nemoj da smo deca znaju Hrvati, Muslimani, Siptari ko je Toma Nikolic, znaju i u EU! Ni jedna Vlada nece biti efikasna ova zbog blokade a ova druga sa DS zbog trule kohabitacije.

seljakLA

21.05.2012. 20:06

@zeljko - Ova ti je pametna Zeljko, pa nek je najgori od Tita pa na ovamo dja crnogorci dja hrvati dja bosanci a svi se pokrivali srpstvom i muzli do krvi, ja osecam da nece biti bolje jer ovi moji drze konce al bar je promenjeno. Pa nek je sa srecom.

zoks

21.05.2012. 20:47

@zeljko - seljakLA@ pa kad ste izdali Cica Drazu i pustili bravara da vam vodi drzavu sta ste drugo mogli i ocekivati?Komunizam je unistio Srbiju,tako da ce nam trebati Bog sami zna koliko godina da se oporavimo!Kako pise u manifestu komunisticke partije "diktatura proleterijata"!Koja je to diktatura dobra,demokratska,pa makar bila i proleterska,voleo bih znati!?Procitajte knjigu "Treci srpski ustanak",mozda vam se malo i razbistri zlo komunisticko!A mnogi pojedinci naseg naroda su najgori prevrtljivci!

demokratska diktatura!!!

21.05.2012. 19:19

Ja sam sokiran sa kojom mrznjom se ove demokrate iz DS-a pravdaju i brane njihovog vodju.Pogledajte po svim demokratskim zemljamam kako se predsednici postuju,predsednik predstavlja jedan Narod jednu Zemlju,ali ovima iz DS-a izgleda ne pada na pamet da se ponasaju demokratski ako i opste jesu.Dali Toma ili Boris,sada je prelomio Toma,dajmo coveku sansu i posle nekog vremena mozemo da ga ocenimo dali je za Narod i Drzavu predsednik,ili je kao Tadic za sebe,za DS ili EU,a na Srbiju zaboravio!!!

MatijaBG LDP/DS

21.05.2012. 20:20

@demokratska diktatura!!! - Zar si mislio da cete tek tako lako na vlast.Tek ces da vidis sledecih dana.Dragi,samo 30.000 glasova vise ste dobili,a ni poal Srbije nije izaslo.Vi ste statisticki pobednici.Tadic da je pravi covek odmah bi se kandidovao za premijera.DS ce otici u opoziciju,ali blokiracemo parlament.Zar ste zaboravili kako mi to radimo ,kakvi su nasi protesti bili.juce ste izabrali put dve Srbije.Nasa Srbija je za vas susedna drzava.Nikad s Vama.Da je 5.oktobar uradajen kako treba,danas bi sve bilo drugacije!

milos

21.05.2012. 20:37

@demokratska diktatura!!! - Postujem volju vecine, Toma je predsednik. Imam pravo da mislim da nece biti bolje sa njim i da nije doraso izazovu koji ga ceka. Ne verujem u Tomu!

Gale

21.05.2012. 19:25

Ivan je dao pravi komentar. Kakav bre Dačić. Najmanje je on zaslužan za uspeh sps-pups-js koalicije. Glasali su penzioneri za sigurne penzije i Jagodina i mnogi ostali za Palmu. Dačiću je ostalo da se šepuri. Dačiću šutka kod žutih (neka im se zahvaljuje za sve što su sps-u učinili 2000god), a Krkobabiću i Palmi f-je u vladi. DSS takođe ulazi u kombinaciju i eto stabilne i logične vlade.

milos

21.05.2012. 20:36

@Gale - PUPS I JS su cvrsto uz Tadica a podseticu te i na izjavu Dacica iz 2008. kada je rekao da su njegovi kolicioni partneri vec odlucili s kim ce da prave Vladu i na njemu je bilo samo da pristane. Podseticu i na izjavu Palme iz 2008. da ukoliko Dacic ode sa SRS i DSS da ce on sa svojih 4 poslanika pomoci DS da se takva Vlada ne formira posto bi tada imali 125 i niko nema vecinu.

O6PA3

21.05.2012. 20:48

@VOJVODINA - Смешан си, нас шака Кордунаша вам то неће дозволити!

sale RIO

21.05.2012. 20:35

Cestitke Tomislavu Nikolicu ali ljudi nemojte mnogo da se zanosite. Racunica i matematika su prosti. Od prilike 6.800.000 ljudi imalo je prava glasa. Od toga glasalo je od prilike 46% ili 3.128.000. Nikolic je osvojio 1.532.720. Tadic 1.481.108. Ono sto je najznacajnije je da 3.672.000 nije glasalo ! Da li vam to nesto govori? Dosta govori! Ta tri miliona jaci su i od Tadica i Nikolica, a to sve govori sta ova tri milona misle o Tadicu i Nikolicu i nihovim pulenima!

GORAN

21.05.2012. 20:35

Aman demokrate zasvirajte pa za pojas zadenite!Pitam se koja je to muka koja jos treba da nam se desi u ovoj zemlji,a koja nas jos nije snasla,da bismo mogli sebi da damo za pravo da zavapimo daleko vam lepa kuca,ako je i od demokratije hvala joj bilo je i previse!

ja

21.05.2012. 20:49

Radi li ovaj baksuz Matija nešto ili samo vredja inteligenciju Srbije. Okani se  i nemoj da nerviraš narod.

Gedza

21.05.2012. 20:55

Otisao iz Srbije u cetvrtak a gde da se vratim u sredu.Kao da sam u nekoj vremenskoj masini nazad u 91.Ili ipak da se nevracam.

O6PA3

21.05.2012. 20:56

Пуно се ми људи бавимо политиком, и није нека демократија да неко са 2 разреда основне има исто право гласа као и онај што је докторирао, можда требамо препустити паметнијима од нас да се баве политиком, а ми да гледамо своја посла.

sreto

21.05.2012. 21:44

Bez obzira ko ce (koja koalicija) sastavljat vladu, treba da znaju, da BOLJEG MINISTRA inostranih poslova NEMA OD VUKA JEREMICA !!!