Harland: Turci naoružavali muslimane u BiH

E. R.

16. 07. 2012. u 11:20

Dejvid Harland završio svedočenje u Haškom tribunalu u procesu protiv generala Ratka Mladića

DA su muslimanske zemlje snabdevale muslimane u BiH oružjem uprkos embargu, Unprofor je znao, ali to nije mogao da spreči pošto za tako nešto nije imao mandant. To je izjavio u Haškom tribunalu Dejvid Harland, završavajući svoje svedočenje na suđenju ratnom komandantu VRS Ratku Mladiću.

- Iran, Turska i još neke zemlje snabdevale su oružjem muslimane u BiH - rekao je Harland, koji je tokom rata bio oficir Unprofora za civilna pitanja i politički savetnik. - Iran je dostavljao oružje preko Hrvatske, što su znale SAD i druge zemlje. Ono je prelazilo kroz Hrvatsku uz određeni danak.

Po njegovim rečima, to nije bio jedini način na koji su muslimani dolazili do oružja. Turska ga je dostavljala avionima u niskom letu. Za to nije bilo nikakvih prepreka uprkos tome što su Ujedinjene nacije 1991. godine uvele embargo na snabdevanje oružja zemalja bivše Jugoslavije.

Harland je kao drugi svedok tužilaštva potvrdio da je Žepa, prema sporazumu o demilitarizaciji, trebalo da bude demilitarizovana zona, ali da to u stvarnosti nije bilo tako.

- Ranije ste izjavili da je međunarodna zajednica imala simpatija za muslimansku stranu - pitao je svedoka Mladićev branilac Branko Lukić. - Da li ste možda poznavali Torvalda Stoltenberga?

- Nisam siguran da sam rekao baš tako - odgovorio mu je Harland. - Nisam li rekao da su mišljenja u međunarodnoj zajednici bila podeljena? Ali, da, poznavao sam Stoltenberga. Ali, nikada nisam razgovarao sa njim oči u oči do posle rata.

Tužilac Dermot Grum zatražio je na kraju dodatnog ispitivanja od Harlanda da pojasni tvrdnju da su Srbi držali 70 odsto teritorija tokom rata u BiH. Bivši oficir Unprofora objasnio je da je još pre početka rata bilo ozbiljnih predloga da se BiH podeli na kantone za Srbe, muslimane i Hrvate.

- Izetbegović mi je rekao da mu je žao što je odbio za muslimane 44 odsto, a odbio je i Oven-Stoltenbergov plan, koji mu je nudio 33 odsto teritorije - ispričao je Harland.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (15)

cuvar casti

16.07.2012. 20:29

zasto se nekaze istina vise,svi snimci imaju kako izbjeglice iz srebrenice ulaze u autobuse i izlaze iz srebrenice,kako to da nema ni jedan snimak dolazak autobusa u federacuju ili vec na koja mjesta su dosli,zasto ni jedan sofer autobusa nije bijo u hagu da svjedoci da je vozio izbjeglice,zasto se nekaze da je preko 1000 stranih obavjestajaca bilo oko srebrenice-kako to da ni jedan siofer nije dao bilo kakvu izjavu,kako je moguce da jedan sklovan oficir bude kriv

Milovan Milovanović

17.07.2012. 08:26

@Idler - Sigurno ih nije naoružavao Špegelj i ostali ustaški teroristi. A ni Nemačka, pa nisu morali ni da pevaju "Danke Dojčland" kao vi purgeri. Vojska Republike Srpske je uz Vojsku Jugoslavije bila pravni sledbenik JNA kao jedine legalne oružane sile, dok su zenge, zelene beretke i ostale nazovi jedinice bile samo terorističke formacije. Ako ne veruješ, pogledaj Ustav SFRJ iz 1974. godine, a ne što gledaš tv kalendar na HTV.

Idler

17.07.2012. 10:37

@Idler - Zanimljivo al uvijek kad se dohvatite ustavno-pravnih stavki zaboravite spomenuti kao je onda "Oluja 95" i legitimna i legalna akcija suverene države....il kad ste vi u pitanju to ne vrijedi ?!

Ratko,Banjaluka

17.07.2012. 16:08

@Idler - Idleru oluja legetimna,znas li sta je oluja napravila?pobila i proterala srpsko stanovnistvo koj je vekovima zivelo tu.Srbija nije tako nesto u Srbiji sa Hrvatima napravila.

Idler

17.07.2012. 19:02

@Idler - Bosanac kad si već toliko uporan onda prvo pogledaj pa reci koliko je Hrvata ostalo živjeti na sjeveru BiH (i kad su otišli i kako), a potom provjeri koliko ih je u Srbiji danas u odnosu na period prije rata !!! Brojke će ti reći sve.

Masu

17.07.2012. 22:35

@Idler - Ostalo ih je malo,hvala Bogu!Ovo kazem zato sto su otisli nakon sto su se pridruzili regularnim brigadama RH u napadu na srpsko stanovnistvo,od Broda,preko Sijekovca (provjeri pod "prvi ratni zlocin i masakr na podrucju BiH"),Odzaka,Dervente, pokolja nad srpskim civilima na Vucijaku za Djurdjevdan '92.,pa kada su se spremili na Doboj,Dara je prevrsila mjeru.Dobili su po usima u briljantnoj vojnickoj akciji "Koridor".Kako su sijali,tako su poznjeli. I sa njima braca muslimani sa tog podrucja.

Ratko,Banjaluka

18.07.2012. 16:14

@Idler - Idleru pokatolceni Srbine,zapitaj se prvo ko je zapoceo rat.Vi ste ga zapoceli,ako cemo gledati u brojke proteranih i ubijenih onda ste vi u prednosti.Zakuvali ste u Bosni muslimane privukli sebi dok je bilo ratovati protiv Srba.Posle ste im vi sami zabili noz u ledja,to je cinjenica pokatolceni Srbine.Srpski zboris,srpski pises,jer drugoga jezika i pisma nemas.

Masu

18.07.2012. 17:49

@Idler - Pozdrav Ratko.Ne volim osvetoljubive i zapaljive komentare na temu nacije i rata,ali sam,na zalost,imao priliku da na svojoj kozi osjetim ovo o cemu sam gore pisao.Gledao sam svog zaklanog rodjaka i pobijene za slavskim stolom.Vec prije smo culi za Sijekovac od izbjeglih Srba.A djedovi ovih za koje se brine Idler su mi u onom ratu odveli 13 clanova porodice u Jasenovac,potomci se vratili da zavrse posao.Nisu uspjeli,poslali smo ih preko Save.I opet,ne mrzim ih,ali daleko im lijepa kuca,dosta je!

đorđe5656

20.07.2012. 12:10

A mene jedino brine što se drđavnik nije priključio IIdleru u zdušnim napadima na Srbe, jer po njima samo su Srbi krivi za sve a ostali /Hrvati, Muslimani, Crnogorci da ne spomeninjem šiptare/ sve su radili legalno i u cilju zaštite poretka njihovih ognjišta, nemogu da kažem države jer bi se šiptari naljutili.