Roditelji: Aleksu nisu zaštitili
23. 07. 2012. u 20:51
Posle prekršajnog kažnjavanja škole, roditelji najavljuju krivično gonjenje. Ispalo je da je on kriv što ga tuku, a ne oni koji su to tolerisali
Prvostepena presuda kojom je Prekršajni sud kaznio sa pola miliona dinara Osnovnu školu „Sreten Mladenović Mika“ i sa 50.000 dinara bivšu direktorku Suzanu Popović Ickovski, za roditelje Alekse Jankovića samo je dobijena bitka u borbi da se kazne svi koje smatraju odgovornim za smrt sina.
Učenik sedmog razreda skočio je 10. maja prošle godine sa terase stana u Mokranjčevoj ulici jer nije mogao da podnese višemesečno brutalno fizičko i psihičko iživljavanje vršnjaka. Škola i direktorka upravo su zbog nepreduzimanja mera da to spreče kažnjeni maksimalnim kaznama koje propisuje Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. Ovakva kazna, koja čeka na potvrdu Višeg prekršajnog suda, prvi put je izrečena nekoj školi u Srbiji.
Roditelji Dragana i Bojan nemaju reči da opišu agoniju porodice pre i posle tragičnog događaja. Ne mogu da se pomire sa gubitkom deteta, a posebno ih boli što oni kojima su verovali nisu preduzeli ništa da zaštite Aleksu.
- Trebalo je da dete ispišem odmah kada je dobio prve batine, ali mislio sam da je to samo faza odrastanja. Verovao sam da se neće ponoviti i da će ga zaštititi razredna, direktorka, psiholog, školski policajac. Međutim, svi su omanuli i sada peru ruke od smrti jednog nevinog deteta koje nije umelo da se izbori sa problemima. Pravili su ga ludim da bi zaštitili sebe. Ne mogu da razumem toliku bezosećajnost u početku. Kasnije su stvari izmakle kontroli i gledali su samo kako da se operu od svega - kaže otac Bojan Janković i navodi da se nisu birala sredstva za taj „cilj“. - Bio je odličan učenik, barem dok nisu počela iživljavanja. Krio je od nas sve dok je mogao da sakrije, posledice batina. Kada smo reagovali naišli smo na zid u školi. Ispalo je da je on kriv što ga tuku, a ne oni koji ga krive.
Zbog nanošenja telesnih povreda trojicu maloletnika i Aleksinih školskih drugova je Viši sud u Nišu je već osudio kaznama pojačanog nadzora i sudskim ukorom, maksimum koji je predviđen za decu do 14 godina.
- Podnećemo i krivične prijave protiv svih nadležnih koji nisu zaštitili Aleksu i onih koji su pokušali da prikriju činjenice o ovoj tragediji. Više ne verujem prosvetnim radnicima iako sam i sama vaspitačica. Mnogi su se surovo poneli prema mom detetu. Možda i ne bi sve uzelo toliko maha da nakon prvih batina jedna od nastavnica nije pred svom decom prokomentarisala: „Čujem da su te tukli...., ako su“ - priča majka Dragana koja pokušava da zaštiti od svega mlađu ćerku Petru, a na putu je i beba.
Joca
23.07.2012. 21:38
Budala ima svugde bre...decu nesmemo tući, zapomtimo to zauvek!Opet nam kriv zapad, EU, Ameri....ko i uvek!Mi SRBI smo uvek u pravu i najpametniji!Fuuuuuj i bljakkkk
@Joca - Sve si lepo rekao,ali nauci da pises i pravilno izgovaras reci dosta mi vise nepismenih termina ga gi gu ge,bukvar je jedan za sve.STRASNO
Sreća po okrivljene da su bar malo mudriji od svoje advokatice pa ćute.Čuj,imala bi ona da kaže puno toga u vezi ovog slučaja ali ne može bez klijenata.Pa gde su joj klijenti,na Mesecu pa ne može bez njih?Šta da kažu posle svega,da im je žao što mesecima nisu hteli da pomognu ovom dečaku i njegovim roditeljima.Lukavi su oni,zato i ćute i čekaju vreme jer vreme radi za njih.Ovo ne sme da prođe bez zatvora.
Škola osuđena na pola miliona...vauuu! I to ste napisali slovima da ispadne kao puno,strašno!Jel to kazna za gubitak jednog mladog života?A direktorka kažnjena sa 50.000!A to je tek strašno,bolje reći strašna sramota jer ako upotrebim neku vulgarniju reč nećete objaviti komentar.Ma nije ni čudo što mladi ljudi beže iz ove zemlje.Jel neko zbog ovoga dobio otkaz,koliko vidim ni
@Jasmina - Jasmina,komentar vam je pravi.Verujem da je zakon takav i verujem da je kazna maksimalna ali je sramno da to ostane na tome.Pa ti ljudi su slomili malog Aleksu,nisu mu pružili pomoć,čak su ga i krivili.Gde će im duša,imaju li ti ljudi dece,imaju li strah od Boga?Pametni su oni,zato i ćute za razliku od ove njihove advokatice,koja bi malo da se reklamira.Znaju oni šta su radili tom detetu i čekaju da ovo ode u zaborav.A kazna,pa platićemo je svi mi,kako neko reče.
Komentari (58)