Roditelji stradalih kadeta hoće istinu

V. I. - M. L.

19. 06. 2012. u 20:59

Porodice Miline Mine Miletić i Filipa Milojevića insistiraju na što hitnijem utvrđivanju istine i okolnosti pod kojima je došlo do tragedije na Pasuljanskim livadama

DO utorka kasno popodne niko od zvaničnika Vojske Srbije nije obavestio porodicu tragično nastradale Miline Mine Miletić (23) iz Gornjeg Milanovca o detaljima i uzrocima nesreće na Pasuljanskim livadama. Minini roditelji - Aleksandar i Jelena i mlađi brat Miroslav (20) o nesrećnom događaju obaveštavaju se samo iz medija.

- Kivni smo na ovakav odnos Vojske prema Mininoj porodici. Bio je osnovni red da ih o svemu upoznaju i da im kažu kako je njihovo dete nastradalo. Nije nam jasno kako se projektil našao na tom terenu, kada je tu zabranjena upotreba bojevog oružja - ispričao nam je jedan od Mininih rođaka, koji su u utorak dolazili u stan u Ulici kneza Aleksandra broj 6 da izjave saučešće.

Vrata na stanu nam je otvorila njena majka Jelena i baka Milica. Obe skrhane i skamenjene od bola ne mogu ni reč da izuste.

- Molimo vas, shvatite naš bol, ne možemo sada ništa da pričamo. To je naša odluka i molimo vas da nas razumete. Sahrana će biti u četvrtak na gornjomilanovačkom groblju - jedva je uspela da prozbori Jelena, koja radi kao učiteljica u Prvoj osnovnoj školi.

Dokle je stigla istraga o tragediji na poligonu saznajte OVDE

Minin otac Aleksandar, koji je takođe prosvetni radnik, ni dalje ne može da poveruje da njegove mezimice više nema. On je na svom "fejsbuk" profilu u ponedeljak uveče, uz Mininu fotografiju, na kojoj je ona pod šlemom, napisao: "Nepravedna i naprečac pogibija moje ćerke Miline Miletić uzdrmala je srca moje porodice!"

Životne priče povređenih kadeta pročitajte OVDE

Sa svojim bratom Miroslavom Mina, koja je svakodnevno odbrojavala dane do kraja svog školovanja i vežbe na Pasuljanskim livadama na "fejsbuk" stranici, takođe je na ovoj društvenoj mreži poslednji put razmenila nekoliko reči. Na njegovo pitanje: "Hoćeš li proći?", Mina je odgovorila: "Izgleda nikad!"...

* * * * * * * * *

HOĆE ISTINU O POGIBIJI SINA

Predsednik Opštine Topola Dragan Jovanović u utorak je posetio porodicu kadeta Filipa Milojevića, koji je stradao u tragediji na poligonu Pasuljanske livade i izjavio im saučešće. Jovanović kaže da Draganovi roditelji insistiraju na što hitnijem utvrđivanju istine i okolnosti pod kojima je došlo do ove tragedije.

Opština Topola je ponudila finansijsku i svaku drugu pomoć porodici nastradalog Filipa Milojevića.

Najcrnju vest, o pogibiji sina, Filipova majka Zaga je saznala u bolnici, gde je bila na lečenju. Kako saznajemo, na svoj zahtev je izašla iz bolnice i došla kući.

Filip je, kako kažu njegovi drugovi iz srednje škole, sanjao da postane oficir i da služi svojoj zemlji. Kažu, ništa ga od toga nije moglo odvratiti.

Žalost i tuga u porodici nastradalog kadeta. Komšije, rodbina pokušavaju da nađu reči utehe za njegove najmilije. Filipov stariji brat Milovan doživeo je šok i tešku traumu zbog tragedije. Njega su u utorak kolima Hitne pomoći prevezli u bolnicu, gde mu je ukazana pomoć.

Tragično nastradali Filip Milojević biće sahranjen u četvrtak na mesnom groblju u selu Gornja Trnava kod Topole.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (44)

BlackeyeVuk

19.06.2012. 21:35

Sta hocete da cujete?Da postoji izricita naredba da ukoliko vide bilo kakav sumnjiv objekat istog trenutka napuste to mesto. Zaostala granata od pre 2-3 dana . Nazalost kadeti nisu poslusali. Vojska jednostavno cuti, jer , mladi ljudi su poginuli bezveze.Makar da odu uz najvise pocasti kao heroji.NE... porodica hoce da zna istinu. Okej... Mislim, tuzno je sve to. Ali malo to bahacenje na vojsku od strane laika , pogotovo publike mi malo... ide na zivce.

Dragan

20.06.2012. 01:32

@BlackeyeVuk - Izvini a sta kog je radila granata tamo? zar ne postoji neko ko to proverava?

raxxx

20.06.2012. 04:14

@BlackeyeVuk - Potpuno si u pravu. Kakva istina............ Decko ( nek mu je laka crna zemlja) donosi u rukama drugarima granatu i puf , a za koji mesec je trebao da komanduje odredjenim brojem vojnika i govori im kako da se ponasaju i sta treba da rade......Gubitak je nemerljiv a moglo je biti i mnogo gore. Saucesce porodicama.

kiler

20.06.2012. 07:55

@BlackeyeVuk - Jadna vojska zataskace kao sto su zataskali i pogibiju dvojice vojnika na Topcideru,i sta nikom nista a roditelji su ostali bez dece...

fedi

20.06.2012. 08:39

@BlackeyeVuk - Pa prijatelju postoje jasna pravila kako se izvodi gadjanje.Jedinica koja je vrsila gadanje trebalo je da ocisti teren zajedno sa jedinicom koja je stacionirana na livadama.Zalosno je sto pitomci vojne akademije ne znaju postupak oko ne eksplodiranih granata.Ministar i nacelnik vojne akademioje do sada su vec trebali da podnesu ostavke.A sta se tacno desilo istrazice tuzilastvo sud

Ministra poslati kuci dosta je vise.

20.06.2012. 10:44

@BlackeyeVuk - Granata je sedela i cekala da nekog ubije .Eto sta je radila.Sve i da je postojao neko ko proverava ,ona je svoje odradila pa je odradila .To sad nije ni bitno .Bitno je da vojnik sa cetvrte godine Vojne Akademije nezna da sta treba da radi sa njom i da je odnela dva zivota i masu poranjavala.Nije ovo prva greska u lancu komandovanja,njemu su i magacini leteli u vazdug ,avioni padali,namenska mu se zapalila,i imas sad dvoje mrtvih masu ranjenih .Sta jos treba da se desi.

BlackeyeVuk

20.06.2012. 14:34

@BlackeyeVuk - # Dragane - Uvek postoji mogucnost od zaostalih granata i posle opsezhnog ciscenja. Zato i postoje stroge regulative kojih se treba postovati.Poenta mog komentara je bila ta - da su izginuli bezveze, i svojom krivicom. Najvise svojom. Drugi faktori su verovatno nemarnost u ciscenju , iako se dobro zna da UVEK moze da se neki deo terena jednostavno nepregleda valjano, ili u tom datom trenutku granata ne bude na vidljivom mestu. Zato opet napominjem postoje regulative.

BlackeyeVuk

20.06.2012. 14:39

@BlackeyeVuk - A sto se tice samih ministara.Tacno je da se trenutno u vojsci cin generala dobija po politickoj liniji. To je nazalost ostatak iz Titovog doba.Ali preciznije odgovornost Ministra postoji, ako nista drugo , zbog morala.U svakom slucaju bi trebalo dati ostavku. Medjutim to se verovatno nece desiti. Jer smo mi nekoduciva nacija. Bez imalo racionalnosti.E sto se tice nacelnika i gen.. Tu vec imam podataka da ce se deliti premestaji. Ali glavna poenta mog komentara je bespotrebna hajka na vojsku

dominik

19.06.2012. 22:08

"Predsednik Opštine Topola Dragan Jovanović u utorak je posetio porodicu kadeta Filipa Milojevića... Opština Topola je ponudila finansijsku i svaku drugu pomoć porodici nastradalog Filipa Milojevića"Ovo je u redu ali zašto tako lokalna vlast ne postupa i kad npr. radnik pogine na građevini, ili neko bude ubijen na radnom mjestu prilikom pljačke banke ili kladionice?

Andjelko

20.06.2012. 00:34

@dominik - Sve je to dragi "dominik" o trosku drzave. Ovde se radi o ubijanju politickih poena.

nikola

20.06.2012. 07:05

@dominik - e moj dominiče,zašto ti nijesi išao na akademiju. ti kada umreš da ne bi da te sahrane u aleji velikana kao predsjednika. na žalost nijesmo svi jednaki ni u životu ni u smrti.

Mitar

19.06.2012. 22:39

U državi u kojoj postoji sistem, ministar vojni već bi bio izvan Vlade. Međutim drug ministar i ne pomišlja da ponese dio odgovornosti zbog nesreće. Tako je to kad na čelu vojske imamo srebroljupce i sebeljupce.

RVI

19.06.2012. 22:42

Poslali ste ih u vojsku A u vojsci se izmedju ostalog i gine i sta je tu nenormalno.Pitajte ministra sto je u vojsci demokratija a ne disciplina i kako akademsci sa cetvrte godine pesadije neznaju sta treba da rade sa neeksplodiranom granatom i da se granata ne sutira.Sreca da ih nije vise izginulo i poranjavano.

dragan

20.06.2012. 00:40

@RVI - Gine se u vojsci ali ne u mirnodopskim uslovima. Velika je to razlika. A, ako akademci sa cetvrte godine pesadije ne znaju sta raditi sa neeksplodiranom granatom, kriv je onaj ko ih tome nije naucio. Usta su vojnim zvanicnicima puna uspesnih reformi u vojsci, srecni su sto su modernizovali vojsku, sto ce nasa omladina po belom svetu da gine za tudje interese!!!!!! Eh, Srbijo...

pera

20.06.2012. 03:37

@RVI - A kako vi, kao odrastao čovek ne znate da se 'ne znam' piše odvojeno, a ne zajedno? Valjda ste završili osnovnu školu?

Miro I.

20.06.2012. 06:17

@RVI - @ RVI, prica se da su je cak doneli, znaci neko je podigao sa zemlje, zalosno za pogibiju dvoje mladih , ali neko NIJE naucio osnovo pravilo sta da se radi sa ne eksplodiranom bombom,(GRANATOM).

RVI

20.06.2012. 11:21

@RVI - Pravilo btoj 1 , NE DIRATI ,pravilo broj dva obelezititi, pravilo broj tri zaobici u ratu,i u miru. PROSTO KO PASULJ.Oboriti celu cetvrtu godinu na Akademiji i ponovo svi u skolu. TO kad nezna jedan ,nezna ni jedan.

Andjelko

20.06.2012. 00:20

Propusti u vojnickom obrazovanju. Koliko ja vidim , tamo uce sve drugo ,osim onoga sto im je zanimanje.Sutra oficir, a ne zna tehnicke karakteristike oruzja sa kojim ce da ubija neprijatelja.Da se to desilo vojniku opravdavam. Za oficire je to kaznjivo. Taj koji se igrao je trebalo da bude oficir? Kriv je samo onaj koji ga je propustio da dodje do IV-te godine Buduci potporucnik je bio neodgovoran i prema sebi i prema drugima.

nikola

20.06.2012. 07:02

ja sam vojnik. komentari koje čitam ovdje su mi jadni. vojnički poziv sa sobom nosi određenu dozu lucidnosti. to što su se igrali granatom nije ništa čudno. ti ljudi uče da se igraju oružjem a ne lutkama. nekad se u toj igri prećera. ali to je život jednog vojnika.

Бивши војник

20.06.2012. 10:34

@nikola - Vojniče,"lucidnost" se ne ogleda u nedisciplini,neodgovornosti za ljude i neosposobljenosti komandnog kadra za realizaciju celokupnog programa osposobljavanja budućih starešina za dužnosti gde će tim svojim "lucidnostima" dovesti do gubitka mladih života i težih povređivanja.

Zastavnik u penziji.

20.06.2012. 11:11

@nikola - Nekoliko stvari. Ovo su kadeti koji za nekoliko dana treba da budu oficiri nase vojske. Njihova lakomislenost i nestrucnost prilikom rukovanja eksplozivnom napravom me zacudjuje( sutnuo, uzeo...). Cesljanje terena, priprema poligona za regrute je zakazalo. Na kraju nama fali struka, ovo moderno seminarenje po Nato bazama sto je Sutanovac uveo je beskorisno. Moje iskreno saucesce porodicama nastradalih i ranjenih kadeta.

miki

20.06.2012. 11:15

@nikola - O čemu pričaš? Ti vojnik, samo ne znam gde? 1980 godine služio sam Vojsku u ŠRO ABHO u Kruševcu, za vreme straže izgubio se 1 (JEDAN) metak...dok nije pronađen, nema smene straže...(poluzbuna)...Vidi se Vaša profesionalnost, sve ratove koje ste počeli ili vodili ste izgubili...Treba dovesti strane instrukturo, da podignu bar prvu generaciju oficira...

sanja

20.06.2012. 11:19

@nikola - lucidnost pretpostavljam znaci da kad nadjes neeksplodiranu granatu, doneses je u grupu i pokazes kao da si kupio novi auto. pri tome ubijes par ljudi i sve to kao student ZAVRSNE godine akademije. jel vas stvarno tako uce, da donosite granate u grupu?? sto se nije sam s njom igrao umesto lutke na livadi??!

Oficir RVI

20.06.2012. 12:24

@nikola - Ovom sto je vojnik treba da se kupe jedno dva, tri pistolja na vodu pa da se igra.Nemojte nikog vise da branite i da se za nista vise spremate molim vas.Pogubicemo glave ni krivi ni duzni.Nama pored ovakvih, ni netreba neprijatelj.

zile

20.06.2012. 12:46

@nikola - Da on je ratove izgubio, a ti i takvi kao ti bi ih dobili. Izgubili su ratove od CIA i Amerike, a ne od njihovih satelita.

vesna

20.06.2012. 08:44

Iskreno saucesce porodici nastradale dece.Da li je moguce da se na tim vezbama "ratuje" pravom bojevnom municijom?

nebojša

20.06.2012. 10:12

Zakazala je obuka! Osobe koje se nađu u sistemu moraju da nauče zašto se nešto radi, a zašto ne kako bi mogli da prežive u miru, ali i u ratu, ako do njega dođe. Ova tragedija je proizvod grešaka, arogancije i neznanja u sistemu, u struci i u obuci - zaključuje Stojadinović.Ovo je surova istina koja se ne odnosi samo na vojsku i Šutanovca nego mnogo šire.

anita

20.06.2012. 10:43

2009 god u fabrici Prvi Partizan u Uzicu sedmoro radnika je izgubilo zivot nakon eksplozije u pogonu za elaboraciju. Od tada se ocigledno nista nije promenilo,ove tragedije su bruka i sramota za ministarstvo odbrane ali kao sto uvek i biva sve se da objasniti i opravdati kao nesrecni slucaj. Iskreno saucesce porodicama nastradalih.

Zoran

20.06.2012. 11:11

To sto posle ove strasne tragedije Vojska nije nasla za shodno da kontaktira porodice. To je fasisticko ponasanje je arogantno kao u Titovim vremenima kada su dobijali besplante stanove, vojne vezbe su se svodile na pijanke, a kda je poceo rat slali su neobucene mladice na ratiste dok su zastavnici razvlacili telece polutke po Cerak Vinogradima. Nadao sam se da su ta vremena prosla ali je ta nadmenost ostala jer oni ne shvataju da sluze narodu. Saucesce a videcemo da li ce neko u zatvor.

crnogorac srbin

20.06.2012. 11:23

tragedija i velika zalost mnogo mi zao nastradalih vojnih kadeta,mislim da bi se trebalo pod hitno ispitati zasto i kako je doslo do nesrece i ko je za to odgovoran takodjer to podrucje gdje su se ovijale vjezbe treba pod hitno sve pretraziti jer svi znamo da su tamo zasigurno ostale mnoge ne ekspodirane bombe od nato bombardovanja i cak i iz drugog svjetskog rata tako da prije nego li se ponovo bude korisitlo za vojne vjezbe treba sve pregledati i moje najiskrenije saucesce familijama

sas

20.06.2012. 14:43

@crnogorac srbin - Si ga cito "crnogorac srbin" Slavnog naseg Njegosa! 'Ko se maca lace i od maca gine';)

Dandy-Beograd

20.06.2012. 12:05

Da ne ispadne i ovde kao sa ranije likvidiranim vojnicima na Topcideru (koji su imali nesrecu da vide "heroja" Mladica u prolazu) da su vojnici sami krivi i da su izvrsili samoubistvo.

Marija T.

20.06.2012. 12:15

Gospodine ministre, vi ste odgovorni za Sve sta se desava u vojsci.Pored komandne odgovornosti postoji i moralna odgovornost.Posle vasih reformi nasa vojska ne lici ni na jednu ozbiljnu vojsku a kamoli na vojsku koju smo imali i koju je postovao ceo svet.To je javna tajna.Pitate da vam kazemo gde se u svetu sankcionise ovakva vrsta odgovornosti.Ministar u vladi MargareteTacer je obecao da mleko nece poskupeti.Mleko je poskupelo i ministar je odmah podneo ostavku.A ovo su ljudski zivoti !!!

Pera

20.06.2012. 14:32

@Marija T. - A zar Tomislav Nikolić nije vrhovni komanadant VS. Šta je sa njegovom odgovornošću? Odgovornost DA, ali na svim nivoima.

BiljaS

20.06.2012. 12:40

Iskreno saučešće porodicama nastradalih! Znam da ovaj komentar neće odagnati njihovu bol i tugu. Podržavam ih da do kraja "isteraju pravdu" i saznaju istinu o tragičnoj pogibiji njihove dece! Neka znaju da imaju puno razumevanje od mene. Činjenica da nisu sami u toj borbi manje će boleti...

tamo neki

20.06.2012. 13:58

Roditeljska tuga ne zna za granicu.Ne volim kada novinari idu pred vrata i traze izjave roditelja.Sta da izjave?Vojska nije ono sto je bila.Kadar se srozao ono sto vredelo je ili napustilo ili se penzionisano.Ostali si poltroni i podobni a nikako strucni i spemni.Sva je sreca pa nema vise obaveznog sluzenja vojske jer ko ih obucava ko zna koliko bi nesreca bilo.Vazno je da ministar ne snosi nikakvu odgovornost kao i nacelnilnikGS,ni moralnu.Pa sta je trazim od"moralnih gromada"

Devetar Cokulić

20.06.2012. 14:24

@tamo neki - Sramota je što Vojska Srbije, njen ministar i svi nadležni oficiri pokušavaju da izbegnu snošenje dela odgovornosti za ovu nesreću. Naročito me je razbesnela sramna izjava (neimenovanog?) druga sa akademije, koja je očigledna izmišljotina sa ciljem da se sva odgovornost za tragediju pripiše poginulima, a ne onima koji su trebali da brinu za bezbednost kadeta. Tako bi vuk pojeo magarca, a stvarno odgovorni izbegli odgovornost. I tako se nista ne bi promenilo po ovom pitanju ni ubuduce...

Lela

20.06.2012. 14:03

I ministar treba da pod hitno da otkaz.Tragedija velika i treba dan zalosti u Srbiji.Bila sam tamo u poseti katastrofa sve od hrane ,organizacije idrugih stvari da ne spominjem jer je sve sada reci suvisno-beskorisno.Strasno.

sas

20.06.2012. 14:48

Gospodo Saucesce porodici zrtava. Pre svega naucite "RESPEKTUJTE" profesiju Vojnicku! A ne prosipajte propagandu:( PS: zasto Djecu saljete u Vojsku!? Sto ih ne saljete u Civilne sluzbe Tamo se ne gine;)

Ime

20.06.2012. 15:33

Kakav je to otac koji moze da azurira svoj facebook profil kada je izgubio cerku? Kakav je to roditelj? Kakva je to vojska koja ne obavestava porodicu? Dece vise nema, a koga briga sta pise na facebooku. Za to treba neko da odgovara sa najdrasticnijim merama. Zar svaki put mora da se dogodi najstrasnije da bi se nesto promenilo ili popravilo? I do kada tako?