Pomračeni um donosi smrt

Z. U. - V. M.

24. 05. 2012. u 07:24

Za deset godina u Srbiji više od dvadesetoro dece usmrtili roditelji. Po pravilu ruku na svoje potomstvo dižu psihički obolele žene

VIŠE od dvadesetoro dece stradalo je u poslednjoj deceniji od ruku sopstvenih roditelja, a u polovini ovih slučajeva ubice su bile majke. Po pravilu ruku na svoje potomstvo dižu žene koje su psihički obolele. Stručnjaci kažu da je veliki problem što se duševne bolesti često prikrivaju i takve osobe ne dobijaju neophodan tretman.

Slučaj koji je zapanjio javnost je smrt trogodišnjeg Jovana koga je nožem izbola majka Slađana Stojanović (34). Pre samo mesec dana na isti način svoju jednogodišnju kćerku usmrtila je Milena Stojanović, posle čega je pokušala i sebi da oduzme život. Nezapamćena tragedija dogodila se kada je u junu 2009. godine Olivera M. sekirom ubila svog četrnaestogodišnjeg sina na spavanju.

U policiji kažu da su ubistva u kojima su dželati majke među najređim zločinima.

- Gotovo uvek je reč o duševno bolesnim ženama i takvi slučajevi se dešavaju u proseku jednom godišnje - objašnjavaju u policiji. - U taj prosek ne ulaze čedomorke, odnosno žene koje ubijaju svoju tek rođenu decu.

BOLEST NIJE UVEK UZROK REDAK primer kada je utvrđeno da majka ubica nije bila duševno bolesna je slučaj Marine Andrejević koja je usmrtila svog trinaestogodišnjeg sina Đorđa. Ubila ga je udarcem motike u vrat, a veštaci su kasnije utvrdili da je u tom trenutku bila uračunljiva. Motiv ubistva nikada nije utvrđen, a majka i dalje ne priznaje zločin.

Kriminalistička nauka razlikuje tri vrste ubistva kada su deca žrtve sopstvenih majki. Najčešće je reč o zločinima počinjenim u neuračunljivom stanju kada su majke duševno obolele i svoj unutrašnji konflikt rešavaju ubistvom najbliže žrtve, a to je u nekim slučajevima dete. Daleko ređa je situacija kada majka ubija dete iz ljubomore, jer ga vidi kao smetnju u odnosu sa novim partnerom. Dešava se i da majke počine ubistvo iz očaja zbog teških socijalnih uslova i materijalne situacije. Tada majka želi da ubije sebe, ali sa sobom vodi i decu jer nema rešenje za njih.

- Žene su biološki predodređene da štite potomstvo i obično postaju agresivne onda kada su njihova deca ugrožena - kaže kriminolog Zlatko Nikolić. - Ovde, međutim, imamo sasvim suprotnu situaciju. Radi se, po pravilu, o osobama sa duševnim poremećajem i ne može se govoriti o motivu nego o uzroku. Najveći problem je to što ljudi iz njihove okoline to zataškavaju i pokušavaju da prikriju i minimalizuju. Na taj način i oni postaju saučesnici u ovim tragedijama. Razlog zašto se psihički obolele osobe često ne leče, a njihovi problemi prikrivaju je stigma koja to nosi sa sobom. Nije stigmatizovana samo ta osoba već i čitava porodica. I onda se dogodi tragedija, umesto da je osoba na vreme lečena.

Nikolić kaže i da nisu svi duševni bolesnici ubice.

- Jednostavno, kod nekih ljudi postoji nešto što je naopako a duševna bolest je okidač - objašnjava.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (16)

M.M.

24.05.2012. 09:24

Upravo o tome stalno pisem u komentarima,ali ljudi ne shvataju da su u pitanju dusevno obolele osobe,kolika je krivica porodice,zbog stida od bolesti majke.A to nelecenje bolesne osobe i ponasanje,kao da je sve u redu u kuci,zbog okoline,dovodi do umistva dece.Ti zlocini jesu redji statisticki od zlocina,oca silovatelja. Treba leciti celu porodicu,ali i pozvati na odgovornost porodicu kada skriva tu vretu problema.

MixyTheGreat

24.05.2012. 12:20

@M.M. - Ako je osoba bolesna,treba joj pomoci,uprkos "zadirkivanju" okoline.Ako se ovako nesto desi,leciti i tu osobu i porodicu odvesti na ispitivianje, ali prvo u policijsku stanicu pa onda kod cika doktora.Kolko mrsko da zvucalo,na ubistvo osobe se ne sme gledati olako i "minimalnim" kaznama,a narocito na ubistvo deteta,koja god bolest da je u pitanju.Za to postoje ljudi kojima je to posao,a ko nece da trazi pomoc jednako je kriv.Na kraju krajeva covek moze da se brani - dete ne moze.

MixyTheGreat

24.05.2012. 12:25

@M.M. - Jos jedna stvar - jedan ubod je ubistvo, petnaest uboda je ravno ludilu kome jednostavno nema oprosta.

M.M.

24.05.2012. 15:56

@M.M. - MixyThe Great. Ne postoji kazna zatvora za bolesnu majku koja je ubila dete. Vec mozda i dozivotni boravak u psihijatrijskoj ustanovi zatvorenog tipa,a kazna,pa i zatvora clanovima porodice za ne lecenje bolesne osobe. Na taj nacin,doprineli su ubistvu dece. Kada bi ona bila svesna da se leci,ona ne bi ni ubila dete.Nije svaki pacijenni potencijalni ubica.

MixyTheGreat

24.05.2012. 17:14

@M.M. - Nemam nista protiv tebe,veruj mi na rec.Cak sta vise,ponekad i razmotrim tvoje stavove i u odredjenim trenucima se cine ispravnim...ali onda dolaze sledeca pitanja:1)Dozivotna hospitalizacija-ok,bolje nego smrt,ali uzmi u obzir nase zdravstvo i bahatost,da li zaista mislis da nece jednog trenutka zaboraviti da je ona na dozivotnoj i ne daj Boze da je puste?2)Ako neko napravi zlocin,ne moze se uvek vaditi na psihu.Mora se suditi na osnovu cinjenica,a cinjenica je da je delo ravno satanizmu.

M.M.

24.05.2012. 23:22

@M.M. - MixyThe Great. Ne kazem da je svaki zlocin za lecenje,a ne za kaznu. Taman posla.Ima zlocina za koje bi moja kazna bila najsurovija od svih do sada. Mislim samo na zaista bolesne,sto se najcesce pokazuje u bas ovakvim ubistvima,u tim relacijma.A porodica nije reagovala.Inace moje metode kazne,za mnoge zlocince bi bile gore od lomace.Sto se tog dela tice,u pravu si.Nije iskljuceno da ih puste ili pobegnu iz bolnice.

habib

24.05.2012. 09:31

Nije ista da uzrok cedomorstva je umna bolest majki nego srbi su bolesni i genetski maloumni i skloni ka koljenju do raspada Jugoslavavije kolili nesrbesada poceli su sebe koliti................................veoma simptomaticno za srksku rasu .......blizi Vam se smak sveta ...nestacete nebeski narode.....

Zlatko

24.05.2012. 10:24

@habib - Neka Gospod da da se Srbi sloze, oboze i umnoze. Gospode Isuse Hriste, pomiluj nas gresne

marija85

24.05.2012. 10:47

@habib - Koliko mržnje u tvojim recima boze sveti... I posle su Srbi bolesni? Ne stari, ti si bolestan, a to dokazuje i tekst koji si napisao. Najezila sam se.

G-dja

24.05.2012. 11:51

@habib - G-dine Habibe,vama nije dobro,zašto se ne lečite u nekom zdravstvenom centru,na pr.u dilkarnici.

Demagog

24.05.2012. 16:18

@habib - Moj savet ti je da se sto pre javis onome ko ti je ukinuo lekove, a zatim da pocnes da pises komentare na nekom jeziku poznatom ljudskoj vrsti,da bi mogli, onako okvirno, da ga prevedemo na Krstaricinom recniku.

qqqqqq

24.05.2012. 12:17

Ko zna sa kakvim se spravama i infra zvukovima delovalo u predizbornoj kampanji na promenu stanja svesti ovog naroda,dobro da se svi nismo poklali ! Ciji smo to poligon za delovanje ovog psihotronog oruzja,narode osvesti se! Ovo nema veze sa bolescu,moze da zadesi bilo koga od nas!

MareKV

24.05.2012. 14:49

Ova cedomorstva su prisutna svuda u svetu i iako ce me odmah feminiskinje nazvati sovinistom,sto sigurno nisam,recu cu da je osnovni razlog ovom ludilu narcizoizam i ljubomora kod zena.

sanja

25.05.2012. 09:25

Neznam ovaj mi tekst nekako deluje da hoce da nam kaze i dokaze da su majke ubice uracunjive.Ja licno mislim da ti zlocini nemaju veze sa mozgom i pamecu.Mislim i zivotinje to ne rade sto nemaju razvijenu svest i mogucnost razmisljanja.Ne treba tu velika filozofija jednostavno se pojedinim ljudima sprzio mozak.Kako vidim doslo zadnje vreme neznamo vise sta radimo.Smanjimo gledanje televizora i kompjutera i dajmo deci nasoj detinjstvo pravo.