Novi Sad: Bebu ubila nebriga

Lj. PRERADOVIĆ

06. 02. 2012. u 20:57

Krivična prijava bračnom paru zbog sumnje da je zapustio decu. Umrlo dete staro tek nešto više od mesec dana

NOVOSADSKA policija je podnela krivičnu prijavu protiv Jelene M. (32) i njenog supruga Miroslava M. (40), zbog sumnje da su zanemarivali decu, zbog čega je jedno dete staro tek nešto više od mesec dana umrlo. Na telu dečaka, kako saznajemo, bili su vidljivi ojedi zbog nehigijene, a imao je i malu težinu. Drugo novorođenče, devojčica bliznakinja, spaseno je na insisitiranje lekara Dečje bolnice da roditelji dovedu devojčicu radi pregleda.

Jelena i Miroslav su sa blizancima i još dvoje dece živeli u nehigijenskim uslovima u iznajmljenoj kućici u Zelengorskoj ulici 18 u novosadskom naselju Klisa. Bez vode i struje, porodica je, saznajemo, tu živela prethodna tri meseca, kada su se doselili iz Beočina. Posle porođaja u novosadskom porodilištu, gde je 17. decembra rodila blizance - dečaka i devojčicu, Jelena se vratila u malu neuslovnu kućicu. Ni ona ni suprug ne rada, a po pričama komšija, ne primaju ni socijalnu pomoć.

ZANEMARIVANjE DECE PO PRIČAMA komšija, Jeleni i Miroslavu je, i dok su živeli u Beočinu, nekoliko puta skretana pažnja da zanemaruju decu - troipogodišnju devojčicu i dečaka starog godinu i po.
- Navodno, tamošnji centar za socijalni rad je nameravo da im oduzme decu, a oni su se zbog toga preselili na Klisu - pričaju komšije.
- Ne znamo gde su sada to dvoje dece, već nekoliko dana ih nema ovde, nismo ih videli, niti dolaze po vodu.

Nekoliko puta je patronažna služba posećivala Jelenu posle porođaja i, kako nezvanično saznajemo, upozoravala roditelje da hladna i memljiva kućica nije uslovna za decu i njih, ali su oni ipak tu ostali. Malenom dečaku je 23. januara pozlilo i majka ga je odvela u ambulantu u naselju, a lekari su je odmah uputili u Dečju bolnicu. Nekoliko sati kasnije, jednomesečni dečak je preminuo. Lekari Dečje bolnice su o tome odmah obavestili policiju, a roditeljima naložili da dovedu i devojčicu. Ona se i dalje u nalazi u toj zdravstvenoj ustanovi.

- Po telu dečaka, u predelu gde se stavljaju pelene, bile su vidljive rane i ojedi, zato što majka nije redovno vodila brigu o deci - saznajemo od izvora bliskog istrazi. - I bliznakinja koja je preživela dovedena je u bolnicu u žalosnom stanju. Deca su imala manju kilažu od one kada su rođeni.

Vrata na kući opasanoj visokim snegom u ponedeljak su bila zatvorena, a njenih ukućana nije bilo. Na zidu kod ulaza stoji samo umrlica na kojoj piše da je dečak rođen 17. decembra prošle, sahranjen 28. januara ove godine.

- Nisu vodili računa o deci - kažu komšije iz ulice. - Nemamo ni mi mnogo, ali nam je bilo žao dece da gladuju, pa smo im često nosili hranu. Miroslav nigde nije radio, stalno je bio kod kuće. Pokušavali smo da joj skrenemo pažnju da mora redovno da kupa decu, ali im higijena, očigledno, nije bila važna. Ta deca su bila više gladna nego sita.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (16)

Nebojša Novi Sad

06.02.2012. 21:58

@Bane - Prijatelju ne vređaj stoku ni životinje, jer one to ne rade. Sada će da budu uslovno osuđeni.Službe socijalne zaštite i sudovi su smešni. Pa pre neki dan je bio slučaj gde je sud dete vratio majci, koja je davila dete, imali tragovi od konopca, a onda naši čuveni sudski veštaci rekli da nije to ništa da nije tačno i nakon toga se dogodila tragedija. A tužilaštvo nije zatražilo hapšenje i suđenje veštacima. Srbija zemlja srama, nemorala, ....

Seka

06.02.2012. 22:23

Na DOŽIVOTNU s tim ''roditeljima'' !! A oni iz centra za socijalni rad da odgovaraju za ovaj propust i nemar !

Lala

07.02.2012. 04:20

Ovu šupu nazvati kucom . To je sramota za novinara koji je pisao ovaj članak. Sramota je i za Srbiju da ima dece koja u takvoj kuci zive.Ne krivite samo roditelje ima tu jos krivaca.

Slobodan

07.02.2012. 19:40

@Lala - A koga da krivimo? Oni su ti koji su decu uneli u taj objekat i niko drugi. Da su mene pitali, dao bih im besplatan savet da ne stvaraju poromstvo jer za to nemaju elementarne uslove.

one or two that is inaf

07.02.2012. 06:28

Siromasan narod olako pravi decu. Pa ne kaze se djabe,da je sex sirotinjska zabava. Jedino sto posle deca ispastaju.

miki

07.02.2012. 07:03

Kakva ne briga, pa vidite kako brinu da deca ne idu u skolu, da se slucajno ne istope..... Cela Srbija kao specijalna skola..... Tamo gde stvarno treba da se pobrinu, nigde ih nema.... Ovo je smak sveta, a ne nikakav talas ili zemljotres, ova kriza i histerija bez osnova. Verovatno i rusi ne idu u skolu sedam meseci posto im toliko dugo pada sneg i traje minus.

Vladimir

07.02.2012. 07:55

Takvih sluicajeva ima na hiljade u Beogradu. Sigurno ih ima i u ostatku Srbije. Dovoljno je proci porek karton-naselja na Novom Beogradu i videti gde deca zive, kako sa roditeljima kradu sa bandera, hidranata, okolnih parkinga, iz stanova, sahtova i vozila GSP-a. Ukratko, bojim se da ce postati isti onakav besprizorni, promiskuitetni, neobrazovani i lopovski olos kakvi su im sada roditelji, ako to nisu vec sada. A ova kao i svaka druga deca se ne radjaju losa i dobra. Takva postaju vremenom.

Dragan

07.02.2012. 09:29

Da li su samo roditelji krivi? Gde je bila drzava (policija, centar za socijalni rad, tuzilastvo, ...) kada je njihovo prvo dete rodjeno da ustanovi zanemarivanje od strane roditelja, da im to dete trajno oduzme, roditelje kastrira odnosno sterilise i posalje na visegodisnju robiju bez prava na pomilovanje?!

Ceca

07.02.2012. 09:53

Najlakse je suditi nemarnim roditeljima.Ti ljudi su primitivni, a centar za socijalni rad je imao u vidu porodicnu situaciju, zar ne? Kako bi neko od vas 'pametnih' vodio racuna o bebama u kuci bez grejanja, struje i vode? Nisu radili, pa kako su onda mogli da imaju kremu za bebe? Plus, jos dvoje starije decice su rasle sa tim roditeljima na ocigled svih institucija koje su, po meni, opet napravile veliki propust i dozvolili da se ugasi prerano jedan mlad zivot, a drugi da visi o koncu...

Pedja

07.02.2012. 10:03

Ma samo pogledajte kucu u kojoj zive i sve je jasno.Ko ce da tuzi drzavu zbog nebirge?Ne znam sta se desilo i kakvi su ljudi u pitanju i uopste necu da zalazim u to,ali cim se pogleda objekat jasno je da tu deca ne mogu da odrastaju.O kojoj brizi onda govorimo?!Lako je da skolujes dete u inostranstvu kad imas odakle da platis.A placaju i mnogo vece gluposti - npr. dadilju koja ce umesto roditelja menjati pelene i trcati za njim dok gospoda "rade" stvarno smesno,ali takva smo drzava..

Maja

07.02.2012. 10:23

Najlakše je kukati i okrivljivati državu, ali država nije nikom pravila djecu. Ko nije u stanju da se brine o djeci ne treba ni da ih ima. Zar nije grehota mučiti ta jadna mala bića glađu.

Pedja

07.02.2012. 13:19

@Maja - Pa kad se kondomi budu delili besplatno,onda mozemo da pricamo o tome.Ovako,dok apoteka naplacuje 250din za 3kondoma ne mozes ocekivati da ce se bilo ko sa margine opredeliti za tako nesto.Ljudi cesto nemaju 100din za hleb,a da daju 250 za kondome?Ne funkcionise to tako...I da,ta mala bica nisu kriva nicemu,a trpe najvise,ali kako otkloniti tu nepravdu?E zbog toga postoji drzava to je njena osnovna - socijalna funkcija - da izbavi pojedince koji su na margini,ali ne i celo drustvo.

boranija

07.02.2012. 12:01

Necu ulaziti u ovu tragediju vec samo jedan njen deo. Policija je napisala krivicnu prijavu. A gde je krivicna prijava lekarima koji su ubili tri bebe u novosadskoj akuserskoj klinici? A da, njih stiti zavrseni fakultet i solidarnost struke. Pa nista, lekari-humanisti nastavite da ubijate kako bi dobili vise mita...

Gaga

07.02.2012. 15:11

Patronazne sestre su ih posecivale i upozoravale da zive u neuslovnoj kuci??? Mislim da su roditelji toga bili i samo svesni. Gde je tu socijalna sluzba???!!! Srbija ima program da pomogne roditeljima koji zele decu i placa za IVF (sto je za svaku pohvalu), no sta je sa postojecom, rodjenom decom. Clanci ovakve sadrzine su sve cesci u vasim novinama, a na zalost jos cesci u stvarnosti.Sta se cini da se ovo spreci ili bar umanji???