Uhapšen vladika ohridski Jovan

Tanjug

12. 12. 2011. u 14:11

Na makeodnsko-grčkoj granici, na prelazu Medžitlija, uhapšen je vladika ohridski Jovan Vraniškovski

SKOPLJE - Na makeodnsko-grčkoj granici, na prelazu Medžitlija, uhapšen je vladika ohridski Jovan Vraniškovski, saopštila je Pravoslavna ohridska arhiepiskopija.

Pravoslavna ohridska arhiepiskopija je u pisanom saopštenju dostavljenom novinarima navela da je vladika Jovan uhapšen pri pokušaju da iz Grčke uđe u Makeodniju.

Prema POA Vraniškovski je prebačen u skopski zatvor Idrizovo.

Vladika Jovan je osuđen na zatvorsku kaznu zbog pronevere crkvenog novca dok je bio mitropolit MPC.

Vraniškovski je 16. novembra prošle godine bio uhapšen na bugarskoj granici po poternicu Interpola, ali Sud u Bugarskoj je odlučio da ga ne izruči Makedoniji i pustio ga na slobodu.

Policija se još uvek nije oglasila ovim povodom.

Vraniškovski je 2009. godine osuđen na zatvorsku kaznu u trajanju od dve godine zbog, kako se tvrdi, pronevere crkvenog novca dok je bio mitropolit. Sud je tada naložio da isplati odštetu Makedonskoj pravoslavnoj crkvi oko 240.000 evra.

Vladika Jovan prvi put je osuđen 2003. na pet dana zatvora zbog "remećenja javnog reda i mira i pružanja otpora policijskom službeniku" posto je pokušao da obavi svetu tajnu krštenja u crkvi koju MPC smatra svojom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (19)

2fast

12.12.2011. 15:54

Ovi kriminalci u mantijama misle da su amnestirani od odgovornosti. Kada mogu hapsiti Artemija mogu i Jovana.

Лара

12.12.2011. 16:52

Treba li napomenuti da je MPC kanonski nepriznata? Cisto da napomenemo, da ne bude zablude da se radi o svestenicima SPC. Da li je prodenevio ili nije crkveni novac, to nek utvrde oni koji su za to nadlezni, o tome nemam misljenje...

2fast

12.12.2011. 17:53

@Лара - Kada postoji SPC zasto ne bi bila i MPC? Pa nemaju Srbi tapiju na pravoslavno hriscanstvo. Zasto onda i Rusima ne kazete da nema Ruske PC nego da je to SPC?

ok

12.12.2011. 18:31

@Лара - 2fast .Niko nema tapije na pravoslavlje .Problem je sto MPC nije autohtona crkva vec je stvorena na partiskom sastanku .Jednostavno su rekli - od danas je SPC u Makedoniji MPC i tacka .Na tlu Makedonije tacnije u Ohridu se nalaze rusevine najveceg pravoslavnog univerziteta iz doba Vizantije .Njegovo otkopavanje , usput budi receno , je zapoceto jos u doba jurisdikcije SPC.Sve ovo pisem istine radi i nikako nebih htio povrijediti osjecanja brace Makedonaca

2fast

12.12.2011. 19:15

@Лара - I dalje ne znam zasto ekskluziva SPC-a. Onda neka pripadaju Vaseljenskom patrijarhu ako vode sled od Vizantije.

Masu

12.12.2011. 21:06

@Лара - Znas 2 fart,ti kao mudzos ne mozes ni znati mnogo toga o pravoslavnoj crkvi. Znali su ti pradjedovi,ali kao i svi ljudi bez karaktera pljunuli su na vjeru i radi lakseg zivota prihvatili islam.I nemoj opet da tupis kako si ti Srbin i potomak solunskih dobrovoljaca koji su se borili pod Misicem i drugim vojvodama.Tebi je dusevna hrana da pljujes na ovim stranicama na bilo sta srpsko,vjeru,zrtve...

2fast

12.12.2011. 23:04

@Лара - Istina boli, ali i prociscava. To biste trebali znati ako ste hriscanin. Cini mi se da niste, ali uzivajte u "blazenom neznanju" vase je carstvo nebesko.

Kliment - Ohrid

13.12.2011. 08:17

@Лара - Postovani ok pisem radi istine, a ne radi povrede osjecaja. Nesto ste napisali oko pravoslavnog Univerziteta ali taj Univerzitet je vodio "Vizantiski red" sluzbe. Nemojte zaboraviti da je u tom Univerzitetu i stvorena Cirilica i da je to prvi Slavjanski Univerzitet, uz to i najstariji u Evropi. A sto se G-dina Jovana tice on ne zasluzuje da pogleda Sveti Krst a ne da ga nosi na grudima.O takvima Prlicev je napisao:" Oni su licem svetci o srcem vuci". Pozdrav iz Ohrida

Masu

13.12.2011. 08:51

@Лара - Ja sam pravoslavni hriscanin, sto ti ocigledno nisi. Pravoslavna crkva ima svoje kanone gdje su, izmedju ostalog, regulisana i nacela kako koja pomjesna crkva dobija autonomiju ili jos vise autokefalnost. Ne vidim da SPC sebi daje ekskluzivitet, nego trazi postovanje tih pravila.Ni ja, kao laik, ne vidim nista sporno da se pitanje pravoslavne crkve u Makedoniji rijesi na nacin koji zadovoljava pravoslavne Makedonce. Dok to ne bude, vladika Jovan je jedini legitiman predstavnik pravoslavne crkve.

Kliment - Ohrid

13.12.2011. 11:38

@Лара - Masu,Pre nego napisete neki komentar procitajte malo iz istorije.Pravo da poseduju crkvu sa imenom Sv Sofija imali su narodi koji su imali svoju Patrijarsiju, Ima uh pet u svetu. Jedna od njh je u Ohridu. Koja je ukinuta 1762 god od nasih tradicijonalnih neprijatelja. Pa sad Vi vidite ko postuje te "kanone". A vladika Jovan je LOPOV,isti kao i Vas Artemije. Sa velikim postovanjem, pozzz

Masu

13.12.2011. 13:29

@Лара - G-dine Klimente, ja sam bio u toj crkvi u Ohridu.Na prednjoj strani je natpis na grckom jeziku,jedan od pokazatelja da ta crkva ima veze sa Makedoncima koliko i sa Srbima.Nikakve.Takodje,Ohrid je bio sjediste arhiepiskopije,a ne patrijarsijeUopste ne sporim da je ta arhiepiskopija starija od srpske.Ali,nije bila makedonska kao ni srpska,niti se zvala MPC niti SPC.Isto tako ne sporim da Makedonci,koje cijenim i postujem,uredjuju svoju crkvu kako hoce, ali treba ispostovati kanone vezane za to.

Kliment - Ohrid

13.12.2011. 14:19

@Лара - Bog je jedan. G-dine Masu meni je jako zao zbog ovih dopisivanja zato Vas kanim dragim srcem sledeci put ako Bog da, da popijemo zajedno po casu vina, u zdravlje svih UJEDINJENIH hriscana. Sve najljepse, uz Hriscanski pozdrav NA MNOGAJA LJETA......

Masu

13.12.2011. 15:09

@Лара - g-dine Klimente, to sto ste rekli je prava istina, a sve drugo su zavrzlame koje ljudi rade. I prihvatam poziv, jer sa velikim zadovoljstvom boravim u Makedoniji, gdje se osjecam dobrodoslim, medju prijateljima i bracom. Pozdravljam vas i prelijepi Ohrid i da nastupajuce hriscanske praznike proslavite u dobrom zdravlju i veselju!

Masu

13.12.2011. 18:38

@Лара - g-dine Kliment, rekli ste istinu nad istinama: Bog je jedan za sve. Hvala na pozivu. Uvijek cu rado prihvatiti takav poziv, narocito iz prelijepog Ohrida. U Makedoniji osjecam da sam dobrodosao i da sam kao medju svojima. Bog da Vam da zdravlja i da u miru i veselju proslavite nastupajuce hriscanske praznike!

cesar

13.12.2011. 09:45

...od cara konstantina pa na ovamo vecih kriminalaca od pravoslavnih popova nema ,nije bilo,nit' ce ih ikad i biti !!! pljunuli su oni 100 % na sveto isusovo ucenje ,nit' ga se pridrzavaju.zive totalno raskalasno ko naaaajveci " mafijasi ".sram ih bilo.a kad pokradu nekoga ,il drzavu...samo kazu jednostavno : pa,znate...smestio im neko aaahahahahaaaaaaaaaaaaa a sad, jedan vama dobro poznat citat : "budimo ljuuuudi,ko sto neko rece iako smo srbi " :D

Stojan

13.12.2011. 17:11

Vidi se očigledno,da je pokrenuta akcija simpatizera nepriznate MPC.Crveni Krste vam je to dao i njemu se molite.Pa vladike MPC,su završavale bogosloviju u Prizrenu,u Eparhiji Raško-Prizrenskoj.Idite dedi palite sveće na grob,jer se prevrće u njemu.

citateljka

15.12.2011. 08:26

pa sta ce siromah nije mogao da odoli tolikom novcu pa samo malo pozajmijo a najverovatnije pomolijo se bogu pre nego sto je uzeo i zarekao se da vise nece nikad uraditi tako nesto pa vladika je bog ce mu oprostiti hahaaaa