Veterani beže od posla

B. STJELJA

18. 12. 2012. u 20:58

Svaki drugi građanin starosti od 50 do 64 godine nije aktivan, iako je radno sposoban. Od 1.812.590 stanovnika iz ove kategorije- 954.305 ne radi. Češće biraju poslove u sivoj zoni

Iako je Srbija vodeća u društvu zemalja koje imaju najveći procenat starog stanovništva, ona je i na pretposlednjem mestu u Evropi po učešću starih na tržištu rada. Za razliku od ostalih država, U Srbiji ”stari” stanovnici, odnosno oni u uzrastu od 50 do 64 godine, radije biraju penziju nego posao.

- Stanovništvo od 50 do 64 godine je, prema našem radnom zakonodavstu, i dalje radno sposobno, pa se očekuje da budu na svojim radnim mestima ili da makar aktivno traže posao uz pomoć Nacionalne službe za zapošljavanje. Ako ih nema ni na jednoj ni na drugoj evidenciji, onda se oni tretiraju kao neaktivni, odnosno kao stanovnici koji nisu u stanju da rade zbog bolesti, ili zato što su se već penzionisali - objašnjava Lidija Kozarčanin, nacionalni korespondent za pitanje starenja i dodaje:

- Srbija je zato, sa manje od 30 odsto radno aktivnog stanovništa u ovom uzrastu, u društvu sa Albanijom i na samom začelju Evrope. A u grupi smo zemalja koje imaju više od 50 odsto neaktivnog stanovništva, štaviše tu smo u samom vrhu. A to su rezultati sa kojima se nikako ne možemo pohvaliti.

VREMEŠNE NE ZANIMAJU SAJMOVI NI BIZNIS sajmove za zapošljavanje posetilo je 45.687 nezaposlenih, ali je među gostima bilo samo 5.173 u zrelijim godinama. Kroz klubove za traženje posla prošlo je 3.530 kandidata, ali tek 96 ih je u šestoj deceniji starijih. A razne obuke za traženje posla pohađalo je 35.439, ali samo 1.525 starijih. Među 6.020 zahteva za dodelu subvencija za otvaranje radnih mesta, samo 965 ih je napisala generacija rođena pre 1962.

Lidija Kozarčanin objašnjava da među ”neaktivnim” stanovništvom, mnogi ipak, nešto rade:

- Biraju poslove u sivoj zoni jer su im oni dostupniji. A to znači da ne ulažu ni u svoju budućnost ni u državu, a za taj rad su često plaćeni ispod svakog dostojanstva. Ima mnogo i onih koji rade kao dodatna radna snaga u porodičnim malim preduzećima, ali uprkos tome što pomažu deci ili unucima najčešće ne dobijaju ni dinara.

Ona kaže da među ”neaktivnima” ima i znatan broj prevremenih penzionera, ali i onih koji su izgubili posao pa sede kod kuće i čekaju da im ”iscuri” vreme do penzije.

A koliko su nam vredne starije generacije, pokazuju i podaci Zavoda za statistiku.

- U ovoj godini je od 1.812.590 stanovnika uzrasta 50 do 64 godine, čak 954.305 neaktivno, dakle svaki drugi ne radi ništa i ne traži nikakav posao - potvrđuju u RZS i objašnjavaju da svaka sledeća generacija drastično više miruje od prethodne. - Od 539.330 građana koji imaju između 50 i 55 godina zaposleno je 307.054. A među onima koji su nešto stariji, odnosno u društvu 602.995 muškaraca i žena uzrasta od 60 do 65, radno mesto ima samo njih 114.050.

I Nevena Letić, iz NSZ podseća da je Strategija zapošljavanja, usvojena prošle godine, predvidela da se primenjuju mere koje bi dovele do povećanog zapošljavanja starijih. Ipak, pomaci su jedva primetni:

- Usluge savetovanja je koristilo ukupno 10.206 nezaposlenih, ali samo 865 je imalo više od 50 godina.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (24)

Nesa

19.12.2012. 01:06

Kakav Sraman tekst. Umesto statiskih Lupetanja napisite istinu, da privatnici prvo otpustaju one starije od 50 godina i da starije niko nece da zaposli pa ni drzava koja je sa drzavnim preduzecima najveci poslodavac u zemlji.

dejan

19.12.2012. 09:13

Gospodjo Kozarcanin, mislim da je tvoje radno mesto luksuz za ovu drzavu. Kao citalac nisam se prepoznao u Vasem tekstu (imam 40 godina i zaposlen sam). Na osnovu procitanog, pitam se, koliko je produktivan covek na nekakvom radnom mestu sa svojih, recimo 58 godina, a za sve to vreme mnogo mladih ceka posao. Sve je u ovoj drzavi i drustvu potaman, e ajmo sad da zaposljavamo ljude sa pedesetak godina. Sta sve danas mozemo procitati u novinama, Boze me sacuvaj.

sloba

19.12.2012. 09:43

Ja sam u toj starosnoj kategoriji koja se u ovom članku bestidno označava kao lenjivci koji neće da radi.Pored inženjerske diplome,gotovo 30 god.staža i znanja 2 strana jezika jel treba da brukam decu i krenem da prodajem od vrata do vrata.I ja bi da budem "nacionalni korespondent za pitanja starenja"(Bože koje li izmišljene funkcije).A što se tiče NZS oni su korisni ko šupalj k....n.Služe samo sebi(gomila partijskih kadrova).Ko čeka da mu oni nađu posao-načekaće se.

?

19.12.2012. 10:02

" - U ovoj godini je od 1.812.590 stanovnika uzrasta 50 do 64 godine, čak 954.305 neaktivno, dakle svaki drugi ne radi ništa i ne traži nikakav posao - potvrđuju u RZS ..." Pre neki dan su objavili da u zemlji ukupno ima 750.000 nezaposlenih a danas da je od tih 750.000 nezaposlenih njih 954.000 starosti izmedju 50 i 64 god. Ima li neko pismen i obrazovan u tom statistickom zavodu?

Aleksandar

19.12.2012. 10:23

Nalazim se u starosnoj kategoriji koja je predmet ovog clanka-analize. Problem nije u ljudima (tog doba), vec je problem drustva i sistema u kome zivimo. Drzava koja iz dana u dan propada,drzava koju vode sarlatani i polupismeni ljudi,drzava u kojoj je sistem vrednovanja postavljen potpuno naopako,svakodnevna otkrica lopovluka na svim nivoima ....i jos mnogo toga . Biti rodbina ,partijski covek,starleta, to je primarno,a znanje,sposobnost,kultura....nazalost je nesto poslednje sto se vrednuje.

Niko Bitan

19.12.2012. 10:31

@ - Da li se neko pita koliko ljudi doceka redovnu penziju u zadnjih desetak godina? Mislim da je sve manje takvih!

Niko Bitan

19.12.2012. 10:31

@ - Da li se neko pita koliko ljudi doceka redovnu penziju u zadnjih desetak godina? Mislim da je sve manje takvih!

Radnik - Srbija

19.12.2012. 11:56

Mi bismo radili, ali neće niko da nas plaća!!! Eeeeeeeeee... braaaleeee!!

Mirko

19.12.2012. 12:02

Izjave Lidije Kozarcanin su smesne, nije problem zaposliti te ljude, problem je zaposliti bilo koga ko nema politicku vezu, tako je bilo od 2000.do 2012. ali se nadamo da ce biti drugacije.Odmah otpustiti visak zaposlenih u NSZ jer ne rade svoj posao, ne zaposljavaju nikoga, nego samo daju statisticke podatke, pa to je posao Zavoda za statistiku. Korupcija i nepotizam vladaju, nazalost u vecini centara NSZ i to je lak posao za iole boljeg novinara da se istrazi ko je kako zapoljavan preko veze.

Mirko

19.12.2012. 12:13

Bio sam na 3 ''Sajma zaposljavanja'' i uvek popunio po desetak prijava, od cega sam dobio samo 2 odgovora da nisu zainteresovani. Ti sajmovi su ironija, to je samo privid da se nesto ''radi'' i da se opravda postojanje. NSZ je duzna da da konkretne rezultate, ili da se ukine kao nepotrebna. Sadasnji rad je puka statistika i overavanje radnih knjizica i kartona, te brisanje ako zakaznis 1 dan ! Sramno. Ako se hoce u EU, onda nezaposleni imaju pravo da dobiju neki dinar, i socijalnu pravdu.

Banana država

19.12.2012. 12:36

Jedina normalna država koja poštuje starosne granice u Evropi je Rusija.Prirodna granica za rad je 60 godina za muškarce i 55 godina za žene.Ujedno se pruža mogućnost mladima da dobiju posao i zamene matorce.Pokradeni fondovi i produženje granica su najnehumaniji i najgluplji akti koji jedna banana država može da donese.Toliku nebrigu prema onima koje ste kaubojskom privatizacijom isterali na ulicu nema ni u Albaniji.

U rodjenom gradu

19.12.2012. 13:09

A to znači da ne ulažu ni u svoju budućnost ni u DRZAVU.Pa jel ja da radim a da politicari troskare moje pare za djipove i laganje.Ne pada mi napamet da otvaram bilo kakav posao ovde.Koja drzava ovo je krs ne opevani.Cekas posao na birou po 10 godina iako si rodjen u Beogradu.Ko nema neku vezu ,kuma rodjaka ,politicara ili vec nekoga ,NEMA SANSE NIKAKVE DA SE ZAPOSKI.To je realnost a ne ove budalastine sto pisete.

Bane

19.12.2012. 15:22

@U rodjenom gradu - Tu si u pravu! Van zdrave pameti je da neko ima vece pravo da se zaposli u Beogradu od nekoga ko je u njemu rodjen i kvalifikovan za taj posao. Da li je neko cuo da su u Beloj Palanci ili Crnoj Travi zaposlili nekog inzenjera, pravnika ili lekara rodjenog u Beogradu? To je lokal-patriotizam i medjusobna solidarnost.

mm

19.12.2012. 13:13

Ljudi u tom dobu su uglavnom ostali bez posla zahvaljujuci "uspesnim" privatizacijama. Ova drzava nije u stanju da nadje mladim fakultetskim ljudima kvalitetan posao a naci ce matorcima. Sve firme i kad primaju novi kadar primaju mlade ljude. Ja ne poznajem nikoga kome je biro nasao posao. Ti koji su tamo zaposleni ne rade svoj posao i za taj ne rad primaju plate a o visku zaposlenih kod njih suvisno je i govoriti. U svima drzavnim firmama sedi nestrucan i nesposoban partijski kadar

jellen

19.12.2012. 15:49

@mm - Sve dok ti cekas da ti drzava nadje posao i kukas, nikada se neces zaposliti. Bolje ti je da nesto zavrsis, da se dokvalifikujes, da naucis neku novu vestinu, novi jezik, rad na racunaru (ali pravo znanje, licencirano a ne samo facebook). Gde ti je samoinicijativa, pa samozaposljavanje. Mani se corava posla, nisi ti kompetentan-na da ocenjujes strucnost i prekobrojnost u drzavnim firmama. U razvijenim zemljama je mnogo veci procenat radno sposobnog stanovnistva zaposlen u javnom sektoru.

Cvarkov

19.12.2012. 13:18

Evo - ja sam isao na prekfalifikaciju i sta je bilo?! Rekli mi na birou da sa tim papirom ( uverenje MUP da sam polozio strucni ispit za protivpozarnu zastitu) ne mogu Nista jer oni Nemaju takvo zanimanje u svojoj evidenciji pa su me zaveli kao Pomocni vatrogasac !! Sa 56 g. i dalje zelim da radim a i mogu Ali Gde ? I zasto ne reci da je rad na crno za poslodavce najisplatljiviji jer su Sve inspekcije potkupljene ! Nema nam opstanka Jer smo toliko pokvareni i nemoralni . Zalosna istina !

Torbica

19.12.2012. 14:06

@Cvarkov - E  jedan, za 56 godina nisi sposoban ni da položiš kurs sa vatrogasca i dobiješ zvanje mlađeg referenta.Sram te bilo.

Nikola

19.12.2012. 13:27

Problem je u tome što u otpuštanju onih preko 50 godina odlučuju oni koji ne mogu ni vodu da im nose. Loši ostaju a kvalitetni se proglašavaju za tehnološke viškove i jure. Zato nam ovako kao društvu i ide. A kad se javljate na oglase i tražite posao nemate nikakav uvid ni objašnjenje ko je primljen i zašto vi niste.

Milan

19.12.2012. 16:35

Ja mislim da je ovaj tekst apsurdan...da su pametni lepo da sve one cim napune odredjene godine automacki sklanjaju sa posla i zaposle ISKLJUCIVO mlade ljude koji treba da stavraju porodicu i potomstvo!! Jel ima neko pametab to da uradi? NEce me ubediti niko da je bolje da radi neko u 50 godina od onoga u 25...

neša car

19.12.2012. 16:53

Ja imam 51 godinu, i radim, ali samo kad imam posla. Kad ga nema, onda nema ni plate. Takav je danas sistem. Pošto nema investicija, ili se državne pare uludo troše i kradu, ne vredi mi da budem "aktivan". Mogu samo da blejim, ili da protestujem. Osim, ako aktivnost ne podrazumeva da navučem fantomku i posetim noću neku vilu ili muzej. Za posetu banci, pošti, kladionici, menjačnici, kiosku ili prodavnici potrebno je da nabavim još i oružje.

Božidar

30.12.2012. 00:14

Biroe za zapošljavanje zatvoriti jer ništa ne rade i od njih nema nikakve koristi. Neka se zapošljavanjem bave privatne agencije.