Prajd: Ponosna šetnja, ali u četiri zida
02. 10. 2012. u 11:06
„Parada ponosa“, zakazana za nedelju, najverovatnije će i ove godine biti otkazana u poslednji čas iz bezbedonosnih razloga. Boris Tadić podržao Prajd
ORGANIZATORIMA „Parade ponosa“ neće, najverovatnije, biti dozvoljeno da u nedelju 6. oktobra prošetaju centrom Beograda! Razmatra se, kako nezvanično saznaju „Novosti“, da se organizatorima kao alternativa ponudi lokacija na Ušću, a svi ostali skupovi zakazani za taj dan, po svemu sudeći, biće zabranjeni.
Takav rasplet sukoba između desničarskih organizacija, navijačkih grupa sa jedne, i LGBT udruženja sa druge strane, u utorakje najavio i predsednik Vlade Ivica Dačić.
- Bezbednosne procene koje su došle do nas ukazuju na to da je moguće očekivati zabranu skupova zakazanih za 6. oktobar - rekao je Dačić.
Protiv održavanja „Parade ponosa“ i u utoraksu „ustajale“ političke stranke u Srbiji - DSS, JS, Dveri...
- Održavanje „Parade“ je udar na porodicu i Srpsku pravoslavnu crkvu, ali i sve druge crkve u Srbiji koje su protiv njenog održavanja - rekao je predsednik JS Dragan Marković Palma, koji je zatražio da Vlada zabrani njeno održavanje.
Reagovao je i Nezavisni policijski sindikat Srbije i pozdravio eventualno otkazivanje „Parade“.
- Policija nema dovoljno štitnika, pancira i druge opreme koja je neophodna za bezbedno i uspešno obavljanje poslova zaštite građana i imovine u slučaju eventualne reprize nereda iz 2010. godine - rekao je Momčilo Vidojević, predsednik NPSS.
Goran Miletić, jedan od organizatora „Parade ponosa“, kaže da niko od državnih zvaničnika nije kontaktirao sa njima, ali da će ako dobiju ponudu da skup održe na Ušću to odbiti.
- U slučaju da skup bude otkazan, na ulicu nećemo izaći. Skup će biti održan u četiri zida, a tokom celog dana biće organizovane određene manifestacije - kaže Boban Stojanović, član organizacionog odbora „Beograd prajda“.
“Zalažem se za održavanje Parade ponosa. Svakako, mora se najozbiljnije uzeti u obzir bezbednost ljudi, neophodno je učiniti sve da niko ne nastrada. Prošli put nismo imali kapacitete, ali to ne znači da država i pre nego što je probala treba da odustane. Država mora da učini sve kako bi se Parada održala, poručio je Boris Tadić na svojoj facebook stranici“.
U međuvremenu, festival „Nedelja ponosa“ u „režiji“ LGBT osoba
u utorakje u Medija centru nastavljen debatom na temu porodice i homoseksualizma. Kao i prethodnih dana, jake policijske snage obezbeđivale su zgradu u kojoj je manifestacija održana. U sali Medija centra bili su aktivisti domaćih i stranih LGBT udruženja, novinari i roditelji koji su pružali podršku svojoj deci. Neistomišljenici su izostali, pa samim tim i provokacije.
Teži ispit MUP bi mogao da ima u sredu, za kada je zakazana izložba švedske umetnice Elizabet Olson Vilson na kojoj će biti prikazana kontroverzna fotografija Isusa Hrista.
- Ruku pod ruku, Isus Hrist je prikazan sa homoseksualcima, HIV pozitivnim osobama i transeksualcima - kaže se u saopštenju SNP NAŠI koji traže hitno otkazivanje manifestacije „Nedelje ponosa“. - Svojim antihrišćanskim postupcima organizatori „prajda“ neprekidno navlače gnev javnosti i sasvim je sigurno da će doći do velikih nemira ukoliko parada ne bude zabranjena.
Od prvog pokušaja organizovanja parade 2001, kada su učesnici brutalno prebijeni, pa do danas, ipak, čini se dosta toga se promenilo u doživljaju LGBT osoba u Srbiji.
- Bila „Parada“ održana ili ne, mi smo zadovoljni progresom koji smo u društvu za ovih devet godina napravili. Danas se naši predstavnici jednako pojavljuju u javnosti kao i naši protivnici, i imaju priliku da utiču na javno mnjenje.
Beogradjanin
02.10.2012. 11:44
Zabranjena je ja cu da ti kazem unapred, sedeces kuci tog dana.
I neka se odrzi parada ali pod pravim imenom. Mi normalni smopovredjeni i uvredjani. Ako su oni PONOS, sta smo mi, olos.
@Normalan - Daleko od toga da sam gej,a jos dalje da podrzavam paradu,ali ne vidim problem s imenom. On je ponosan sto je gej,neko drugi bi se stideo i to je to. Neki ljudi su ponosni sto piju ko smukovi,sto povracaju gradom,sto menjaju partnera na vece..jbga,ima prava da bude ponosan na to sto radi. Nego,ovde se svi pozivaju na demokratiju. Pa majku mu,poslednji put kad sam proverio,demokratija je glas vecine,a koliko vidim vecina je protiv parade,tako da ne bi trebala da se odrzi.
@Normalan - Ti očigledno nisi čuo za onu staaaaru narodnu: čega se pametan stidi...
Ja sam kao i 90 posto ljudi u Srbiji protiv odrzavanja takozvane parade ponosa!!!! ali moram da kazem sledece!!!!! ovih dana samo se o gej paradi prica sta je bre ovo ljudi!! osvestite se!!! zabole me i za paradu i za politicare i za sve!!!! samo pricaju o gej paradi da nam zamazu oci od pravih problema!niko ne prica o povecanju pdv na 20 posto! narod nema posao a i ovo malo ljudi sto radi izgubice ga! samo da se ne prica o bedi i siromastvu a Srbija je takva zemlja! bitna je gej parada!
Komentari (70)