Prajd: Ponosna šetnja, ali u četiri zida

B. HADŽIĆ / Z. USKOKOVIĆ

02. 10. 2012. u 11:06

„Parada ponosa“, zakazana za nedelju, najverovatnije će i ove godine biti otkazana u poslednji čas iz bezbedonosnih razloga. Boris Tadić podržao Prajd

ORGANIZATORIMA „Parade ponosa“ neće, najverovatnije, biti dozvoljeno da u nedelju 6. oktobra prošetaju centrom Beograda! Razmatra se, kako nezvanično saznaju „Novosti“, da se organizatorima kao alternativa ponudi lokacija na Ušću, a svi ostali skupovi zakazani za taj dan, po svemu sudeći, biće zabranjeni.

Takav rasplet sukoba između desničarskih organizacija, navijačkih grupa sa jedne, i LGBT udruženja sa druge strane, u utorakje najavio i predsednik Vlade Ivica Dačić.

- Bezbednosne procene koje su došle do nas ukazuju na to da je moguće očekivati zabranu skupova zakazanih za 6. oktobar - rekao je Dačić.

Protiv održavanja „Parade ponosa“ i u utoraksu „ustajale“ političke stranke u Srbiji - DSS, JS, Dveri...

- Održavanje „Parade“ je udar na porodicu i Srpsku pravoslavnu crkvu, ali i sve druge crkve u Srbiji koje su protiv njenog održavanja - rekao je predsednik JS Dragan Marković Palma, koji je zatražio da Vlada zabrani njeno održavanje.

FINANSIRANJE ORGANIZOVANjE „Parade ponosa“ uglavnom finansiraju aktivisti, ali novčanu podršku daju i strane ambasade. - Pomažu nam ambasade Holandije i Norveške, ali taj novac nije basnoslovan i samo pokriva deo troškova - kaže Miletić.

Reagovao je i Nezavisni policijski sindikat Srbije i pozdravio eventualno otkazivanje „Parade“.

- Policija nema dovoljno štitnika, pancira i druge opreme koja je neophodna za bezbedno i uspešno obavljanje poslova zaštite građana i imovine u slučaju eventualne reprize nereda iz 2010. godine - rekao je Momčilo Vidojević, predsednik NPSS.

Goran Miletić, jedan od organizatora „Parade ponosa“, kaže da niko od državnih zvaničnika nije kontaktirao sa njima, ali da će ako dobiju ponudu da skup održe na Ušću to odbiti.

- U slučaju da skup bude otkazan, na ulicu nećemo izaći. Skup će biti održan u četiri zida, a tokom celog dana biće organizovane određene manifestacije - kaže Boban Stojanović, član organizacionog odbora „Beograd prajda“.

TADIĆ PODRŽAO PRAJD

“Zalažem se za održavanje Parade ponosa. Svakako, mora se najozbiljnije uzeti u obzir bezbednost ljudi, neophodno je učiniti sve da niko ne nastrada. Prošli put nismo imali kapacitete, ali to ne znači da država i pre nego što je probala treba da odustane. Država mora da učini sve kako bi se Parada održala, poručio je Boris Tadić na svojoj facebook stranici“.

U međuvremenu, festival „Nedelja ponosa“ u „režiji“ LGBT osoba

u utorakje u Medija centru nastavljen debatom na temu porodice i homoseksualizma. Kao i prethodnih dana, jake policijske snage obezbeđivale su zgradu u kojoj je manifestacija održana. U sali Medija centra bili su aktivisti domaćih i stranih LGBT udruženja, novinari i roditelji koji su pružali podršku svojoj deci. Neistomišljenici su izostali, pa samim tim i provokacije.

Teži ispit MUP bi mogao da ima u sredu, za kada je zakazana izložba švedske umetnice Elizabet Olson Vilson na kojoj će biti prikazana kontroverzna fotografija Isusa Hrista.

- Ruku pod ruku, Isus Hrist je prikazan sa homoseksualcima, HIV pozitivnim osobama i transeksualcima - kaže se u saopštenju SNP NAŠI koji traže hitno otkazivanje manifestacije „Nedelje ponosa“. - Svojim antihrišćanskim postupcima organizatori „prajda“ neprekidno navlače gnev javnosti i sasvim je sigurno da će doći do velikih nemira ukoliko parada ne bude zabranjena.

Od prvog pokušaja organizovanja parade 2001, kada su učesnici brutalno prebijeni, pa do danas, ipak, čini se dosta toga se promenilo u doživljaju LGBT osoba u Srbiji.

- Bila „Parada“ održana ili ne, mi smo zadovoljni progresom koji smo u društvu za ovih devet godina napravili. Danas se naši predstavnici jednako pojavljuju u javnosti kao i naši protivnici, i imaju priliku da utiču na javno mnjenje.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (70)

Normalan

02.10.2012. 12:59

I neka se odrzi parada ali pod pravim imenom. Mi normalni smopovredjeni i uvredjani. Ako su oni PONOS, sta smo mi, olos.

Pedja

02.10.2012. 17:00

@Normalan - Daleko od toga da sam gej,a jos dalje da podrzavam paradu,ali ne vidim problem s imenom. On je ponosan sto je gej,neko drugi bi se stideo i to je to. Neki ljudi su ponosni sto piju ko smukovi,sto povracaju gradom,sto menjaju partnera na vece..jbga,ima prava da bude ponosan na to sto radi. Nego,ovde se svi pozivaju na demokratiju. Pa majku mu,poslednji put kad sam proverio,demokratija je glas vecine,a koliko vidim vecina je protiv parade,tako da ne bi trebala da se odrzi.

Ivan

03.10.2012. 09:32

@Normalan - Ti očigledno nisi čuo za onu staaaaru narodnu: čega se pametan stidi...

Baki

02.10.2012. 14:23

Ja sam kao i 90 posto ljudi u Srbiji protiv odrzavanja takozvane parade ponosa!!!! ali moram da kazem sledece!!!!! ovih dana samo se o gej paradi prica sta je bre ovo ljudi!! osvestite se!!! zabole me i za paradu i za politicare i za sve!!!! samo pricaju o gej paradi da nam zamazu oci od pravih problema!niko ne prica o povecanju pdv na 20 posto! narod nema posao a i ovo malo ljudi sto radi izgubice ga! samo da se ne prica o bedi i siromastvu a Srbija je takva zemlja! bitna je gej parada!

vernik

02.10.2012. 17:46

@Baki - jeste ali od Božjeg blagoslova sve zavisi vidis susa hladne zime sve zbog gresnog psovackog naroda

gejovac

02.10.2012. 15:26

Zasto nebismo paradirali.Nikome nestetimo, samo iskazujemo nasa prava!I mi postujemo one normalne, pa i nek oni postuju isto nas ako zelimo svi zajedno u eu ;-)

Zoran1

02.10.2012. 19:49

@gejovac - A ko je to tebi rekao da svi zele zajedno u EU? Ogromna vecina naroda ne zeli ici u EU ropstvo a politicari idu protiv jasno iskazane volje naroda kada guraju Srbiju u EU Vavulonski toranj. Sto se homoseksualaca tice niko vas ne dira dok gledate svoj posao i kao ostali ljudi radite sto radite u svom krevetu a ne na ulicama.

Laane

02.10.2012. 15:46

Ovo je "rat" na vise "frontova", a i za to moramo biti spremni. A posto je pravedan odbrambeni "rat", to znaci: stopiraj paradu, stopiraj cene, stopiraj kopanje nikla... za sada, a za dalje cemo videti. To ce zavisiti od razvoja situacije "na frontu". Nikad se ne zna gde neprijatelj moze udariti.

ana

02.10.2012. 18:03

A šta je sa 90 i više procenata običnih građana Srbije koji su protiv ove parade.Nemožemo dozvoliti da nam šačica određuje pravila.Definitivno narod je protiv ove parade i to država treba ispoštovati!

Mirko

03.10.2012. 10:07

@ana - Na izbore je izašlo 55% građana, za SNS je glasalo 22% od izašlih, tj. 10% građana Srbije. Znači 90% naroda je protiv njih, pa im niko nije zabranio da organizuju stranačku skpštinu prošle nedelje.

kerber52

03.10.2012. 10:50

@ana - nisu bile dve opcije na izborima vec dvadeset prema tome ja koji imam samo jedan glas kada glasam za nekog ne znaci da sam automatski protiv svih ostalih, drugo ako ja ne izadjem na glasacko mesto isto ne znaci da sam automatski protiv svih na spisku vec moze da znaci da sam: oputovao u inostranstvo, polomio nogu(kuk,glavu), zivim negde zabaceno pa mi je veliki napor da dodjem do glasackog mesta, trenutno sam u poseti ili na sahrani mimo mog glasackog mesta...

Petorijanac

02.10.2012. 19:15

Kad kod povecate PDV,dignete akcize na gorivo ,ulje ,bebi opremu i cim evro pocne da divlja a kilo mesa kosta ko kilo dopa,kada treba progutati jos koju gorku pilulu o Kosovu .. Uvek ,ali bas uvek naprzite te jadne pedere da se bore za svoja prava .. koja ruku na srce ovde nece ostvariti nikad. Nije mi jasno zasto ne napravite paradu politicara da vidimo kako bi ste vi prosli!!!

Пахуља

02.10.2012. 19:34

Права истина гласи да је хомосексуализам до пре пар деценија био класификован од стране СЗО (Светска здраствена организација) као ментални поремећај. Разлог зашто то више није су огромне количине новца упумпане у ту организацију од стране лобиста ових група.

Mirko

03.10.2012. 10:04

@Пахуља - A možda u SZO sede neki naučnici koji su došli do takvog zaključka. U svakom slučaju na listi mentalnih poremećaja SZO je homofobija, tako da su svi homofobi i zvanično mentalno bolesni. Ili neka se leče ili neka skupljaju pare i lobiraju, Pahulja zna te procedure.

Никодије

02.10.2012. 19:35

Кажу дотични да су им угрожена права, да они као мањина треба да буду "позитивно дискриминисани", позивају у помоћ законе, па и Устав Србије, а тај исти Устав јасно каже да мањине не могу користити своја права на начин који угрожава права и осећај сигурности већине.

Mirko

03.10.2012. 10:00

@Никодије - Pošto si veliki legalista, čisto da znaš da je Ustavni sud Srbije doneo odluku da je zabrana Parade ponosa 2009. bila neustavna. postupak za zabranu 2011. je u toku, ne sumnjm da će odluka biti ista. kakva je to država koja krši svoj ustav i ignoriše tu činjenicu.

Grob

03.10.2012. 12:14

@Никодије - Zašto ne branite ustav kada tražite da se uskrati pomoć haškim optuženicima, kada se tučete i hapse vas zbog narušavanja javnog reda i mira? Zašto PROTIVUSTAVNO tražite priznanje tzv. Kosova? Licemeri.

Гроздомир

02.10.2012. 19:36

Ја, као и огромна већина грађана Србије, се осећамо јако угроженим. Не због тога што сумњамо у свој сексуални идентитет, већ због тога што та хајка угрожава нашу безбедност, верска и национална осећања.

MatijaBG LDP

02.10.2012. 20:02

@Гроздомир - Tvoja poruka je dokaz da su u Srbiji ugrozeni jedino intelektualci!

Mirko

03.10.2012. 09:58

@Гроздомир - A kako si ugrožen, mislim da nema tolike buke u javnosti, koja se stvara samo zbog pretnji nasiljem, 99,9% građana Srbije ne bi ni znalo da se Parada održava. Ko ti brani da ideš u crkvu? Ko ti brani da vaspitavaš decu po svojoj volji? Ko ti brani da vodiš ljubav sa svojom ženom? Pa pusti i druge da žive svoj život.

Grob

03.10.2012. 12:09

@Гроздомир - Ma samo ste vi pametni. To što pratiš svoj uzak krug od nekoliko "intelektualaca" i to perfidno obilazeći ostale koji se ne slažu sa paradom srama, a kojih je velika većina ide tebi na čast, ne i ljudima koji stvarno imaju mozak koji koriste za razliku od tvoje šupljine spremne da proguta sve gluposti novog svetskog poretka.

Чика Дача

02.10.2012. 19:37

Нико не спори да такве особе постоје, нико нормалан није за њихово физичко или неко друго уништење, али њихова склоност треба да остане нешто што неће напустити четири зида.

Mirko

03.10.2012. 09:55

@Чика Дача - A kako to zamišljaš? Jer smeju oni da se drže za ruke ili da se poljube, mislim sve ono što je i drugima dozvoljeno? Pošto seks na javnom mestu je remećenje javnog reda i to je zabranjeno i strejt i gej osobama. Držanje za ruke nije. Ponovo pitam jel smeju dva dečka da se drže za ruke?

Шећерко

02.10.2012. 19:38

Постоји нешто што се зове друштвена одговорност, а у овом случају она подразумева обавезу државе да свим правним средствима спречи овакво дешавање. Неспорно, чак и за земље где је то прихваћено, да је парадирање са сексуалним опредељењем чист егзибиционизам.

Mirko

03.10.2012. 09:51

@Шећерко - Wow, kako moćna država ova Srbija, sprečiće Paradu, svaka čast. A uopšte nisu kukavice što se povlače pred pretnjama huligana.

kerber52

03.10.2012. 10:45

@Шећерко - drzava postuje volju vecine, vec je isla dva puta protiv vecine i nije se dobro zavrsilo, nema bas toliko huligana koliko je i mladih i starih izlazilo na ulice

Grob

03.10.2012. 12:06

@Шећерко - Nisu to huligani, to je nezadovoljna masa, nisu samo mladi ima i starijih i čak mnogo starijih za koje je velika sramota da se održi vaša nakaradna manifestacija.

Goran

02.10.2012. 20:06

Poštovana gospodo uplatite na račun grada na ime depozita za moguću štetu 3-4. miliona evra, Mup platiti koliko košta cena za vanredno angažovanje i obezbeđivanje potrebnog ljudstava i tehnike pa šetajte do mile volje i budite ponosni za svoje donore koji od vas to sada traže na ime starog sponzorstva.

urke

02.10.2012. 20:33

Nemam nista protiv gejeva,ne mrzim ih ali ih i ne volim,neka rade sta i sa kim hoce ali u svoja cetiri zida...neka se vole bez paradiranja ulicama!!!

Mirko

03.10.2012. 09:47

@urke - A jel smeju da se drže za ruke ili da se poljube na ulici, ništa preterano, onako samo ovlaš?

cile

03.10.2012. 04:40

@gejovac - Samo vi uzivajte,imate puno pravo, ali nemojte nama da paradirate, mi kao ogromna vecina mislimo da to vase opredeljenje nije normalno. Kolko znam to je demokratija.Slobodno uzivajte sva prava koja imam i ja ali nemojte da paradirate.To je poenta!!! p.s novac je cudo :)

Gost

03.10.2012. 07:11

@gejovac - Ko kaze da nemate pravo da uzivate ali uzivajte gde svi uzivaju u 4 zida. Zasto bi vi bili u prednosti? Pustite vi nas na miru. Znamo da postojite ali nam je to ne bitno sve dok ne pokusavate da potencirate da je to jedino ispravno, jer mi se ne slazemo sa tim. To ne moze da promeni ni jedan zakon ili parada.

kerber52

03.10.2012. 10:42

@gejovac - kad se okanete zamisli da nam menjate misljenje onda ce te biti ostavljeni na miru, kakva arogancija, pa nismo mi deca od dve godine pa vi da nam solite pamet, sto se tice parade toga nece nikad biti, ja videh slike berlinske parade, gospode na sta ste sve sposobni, tamo su vam dali prst a vi ruku do ramena...

boke

03.10.2012. 11:04

@gejovac - i onda na ušće pustiti nekog našeg brejvika ili poklopiti 130-kama i vbr-ovima

goran

03.10.2012. 12:11

@gejovac - @gejovac "Sto nas ne pustite na miru, a?Zar i mi nemamo neka prava da uzivamo?".... zato sto je Evropa najbolji primer sta se dogadja kada se dokopate vlasti. onda vise nema tate i mame nego se menjaju formulari, skolski programi, zakoni o usvajanju, zakoni o oslovljavanju i sve drugo da bi dva muskarca ili dve zene (a mozda i vise) mogli da budu ono sto nikada nisu mogli biti. socijalizam i liberalizam cuda prave. nama takva cuda ne trebaju. za ona koja nam trebaju nesposobni ste.

Branisa

02.10.2012. 21:18

svaka cast vladi na odluci. imamo tezih stvari o kojim cemo da brinemo i na koje mogu da se potrose pare.

Deronjac

02.10.2012. 22:05

Stvarno dobra odluka vlasti sto su zabranili ovu paradu ponosa,pa zna se gde se paradira a to je izmedju 4 zida gde ih niko nevidi.

Milan

03.10.2012. 01:04

Kakva bre parada ponosa!2010 godine preko 150 povredjenih pollicajac za šta? za koga ? Parada se treba zabraniti u narednih 99 godina kao u Rusiji.

ja

03.10.2012. 08:24

Trebaju nam Dveri,jer ko zna sta jos moze da vam padne na pamet,oni su tu da bi sacuvali Srbiju!

kerber52

03.10.2012. 11:04

citam komentare lgbt pripadnika i svi mahom vicu da parada nikom ne smeta, da oni nikog ne ugrozavaju, da vlast nema razloga da je ukida sem sto se povinuje volji huligana... Evo vam jedan od razloga koji ste prikladno zaboravili: na prosloj paradi kada vas je cuvala veca vojska no ona koja je branila bg od austrougara pri prolasku pored crkve ste psovali, prozivali i pokazivali srednje prsteve. Bili ste tako mocni i dokazali da niste nista bolji od huligana, samo je pitanje ko je jaci

savesni gradjanin

03.10.2012. 11:28

6. Oktobra je zakazan prenos posmrtnih ostataka Кнеза Павла, Кнегиње Олге и Кнежевића Николе,a oni hoce da se setaju gradom.Bruka i sramoa za ovu nasu zemlju,Kao da nema bitnijh stvari od parade ponosa. . . ccc

direktno vredjaju dostojanstvo hriscanskih vernika

03.10.2012. 12:53

ovo je klasicna provokacija i pokusaj razbijanja svih moralnih vrednosti drustva i porodice....ovaj razvrat je finansiran iz demokratske razvratne EU....vovo je razbijanje vere jednog naroda....ovo sa izlozbom je takav razvratan scenario....direktno vredjaju dostojanstvo hriscanskih vernika....

gejovac

03.10.2012. 14:09

Jedino vi muskarci nam uskracujete nasa prava!Ne kazu zene dzabe da su muskarci..... !Mile sestre, zato podrzite nas ;-)

goran

03.10.2012. 15:55

@gejovac - ako si zensko i pristojnih kvaliteta, rado bih te uverio da su muskarci mnogo bolji od zena.

TheMillos

03.10.2012. 14:10

Ovo je toliko postalo naporno i dosadno da mi je muka da otvaram link sa ovakvim naslovom....par ljudi koji ne znaju šta će od dosade a ne bave se preživljavanjem kao većina stanovnika Srbije zahtjeva da,ničim pozvani,paradiraju ulicama uz ogromne troškove a država u najtežoj mogućoj političko-ekonomskoj krizi.Šta koga briga ako si gej...jel' koga briga što sam ja nezaposlen , jel mogu ja da paradiram i ko će mene da obezbjeđuje...

gejovac

03.10.2012. 14:19

Svi smo od iste krvi i mesa.Zasto da se medjusobno krkamo, kad moze zajedno da.. ;-)

Vladivostok

03.10.2012. 14:26

Molio bih novinare i urednike naših štampanih i elektronskih medija da prestanu da koriste termin "parada ponosa" pa makar to bilo i pod navodnim znacima. Kakav crni ponos... Hvala!

Slavko

04.10.2012. 03:50

Dobro je da je Tadic izgubio na izborima.Samo Bog zna do kog kruga bi stigli da je on nastavio da nas (za)vodi.

smiljana

04.10.2012. 09:11

od Tadica i nije bolje ocekivati...Nakon izvinjenja Hrvatima, Muslimanima....i i itd....on ce podrzati i Hasima Tacija uskoro...prodata dusa zapada