Vantelesna oplodnja može i na rate
18. 07. 2012. u 20:56
Oko 600 parova godišnje ne stigne na red za oplodnju u četiri državne klinike. Privatnim klinikama će se postupak oplodnje plaćati na kraju svake od tri faze
U ČETIRI državne klinike biomedicinski potpomognuta oplodnja trenutno može da se uradi kod bar 600 parova manje nego što je godišnje potrebno. Zato u ovaj program opet moraju da se uključe privatnici. Ministarstvo zdravlja je već dalo odobrenje i Republički fond zdravstvenog osiguranja će ovih dana da raspiše tender. „Novosti“ saznaju da će, za razliku od prošlog puta kada su dobili državni posao i plaćani po postupku, privatnici sada naplaćivati oplodnju „na parče“ - na kraju svake od tri faze.
Pod tim uslovom će, naime, uz sve medicinske kriterijume koje je odredila Republička stručna komisija, biti raspisan tender, na kojem je prošlog puta posao dobio Konzorcijum šest privatnih klinika. Način plaćanja se menja da bi se racionalnije trošio novac. Tako će trošak za postupak koji se prekine, jer nije došlo do oplodnje jajne ćelije, zdravstvenu kasu da košta manje nego onaj koji se završi usađivanjem oplođene ćelije u matericu.
Program BMPO, prema informacijama iz Ministarstva zdravlja, trebalo bi da se uvede i u KBC „Zemun“ i u Opštoj bolnici u Subotici. Ali, za to je potrebno vreme, a četiri državne ustanove: GAK „Narodni front“, i tri klinička centra: Srbije, Vojvodine i Niša, u kojima se trenutno radi BMPO, sa sadašnjim kapacitetom ne mogu da prime više parova.
Godišnji maksimum je sada 1.400 pokušaja BMPO, pa je republička stručna komisija procenila da državne klinike neće moći u roku od šest meseci da sprovedu proceduru kod svih parova koji su im upućeni. A, već se i formiraju redovi za BMPO.
- Svi pacijenti koji su nam poslati biće na programu do kraja godine - kaže za „Novosti“ profesor dr Elijana Garalejić, načelnik Odeljenja za artificijelnu reproduktivnu tehnologiju. - Sa ovim kapacitetom ne možemo da radimo više postupaka nego dosad.
Kroz program BMPO u četiri državne i šest privatnih klinika, kojima se pacijenti ne upućuju od sredine prošle godine, od 2007. do kraja prošle godine „prošlo“ je više od 5.100 žena. Njih 1.206 se porodilo. Samo prošle godine je za ovaj program iz zdravstvene kase izdvojeno 645 miliona dinara.
- Od početka ove godine na BMPO je upućeno još oko 1.000 žena - rečeno je „Novostima“ u RFZO. - Privatnicima koji dobiju posao na tenderu neće biti ograničavan broj postupaka. Platićemo postupak za sve parove koji ispunjavaju uslove.
Stojan
18.07.2012. 22:29
Kako nema kapaciteta u državnim klinikama?Da li neko uopšte planira priraštaj stanovništva?ima da ima,i da se radi.Kakvi privatnici?Uozbiljite to RZSO.
Samo bi bilo vise javasluka,in ovo je dosta za njih.
Kakve rate,to treba da bude besplatno za one koji žele decu.Neka ih država finansira.
Stojane, verujte mi na reč, bolje je upućivati parove kod privatnika... Ne samo da su uslovi na privanim klinikama mnooogooo bolji, veće je i osoblje mnogo organizovanije, ljubaznije, profesionalnije...Prošla sam i sama korz vantelesnu, znam kako to izgleda i znam šta mi je sve trebalo da isteram celu priču do kraja - Bogu hvala upsešno! Nadam se da će parove ponovo upućivati u privatne klinike i da će što veči broj njih uspeti da ostvari ovo što sam i ja.
Uopste nije bitno dali se takva vrsta oplodnje vrsi u privatim ili drustvenim klinikama.Bitno je da veoma mali procenat parova je upucen kakav rizik nisi takva vrsta oplodnje.Naprimer,sanse(u danskim klinikama) su 30% za uspesnu oplodnju,zatim (ako uspe)30%su sanse da vam dete u kasnijem periodu pokazuje neke nezeljene simptome kao naprimer Autizam(sto se dogodilo u nasem slucaju).Zato preporucujem svima dase parovi dobro informisu o svemu,pre nego sto se upuste u tako nesto.
Komentari (5)