Tajna dosijea videlo 400 ljudi

R. Dr.

02. 04. 2012. u 21:00

Pravo da zaviri u arhive Službe bezbednosti zatražilo 8.000 građana, ali samo malom broju za dve godine to uspelo. Na otvaranje duže od decenije čeka oko 100.000 dosijea

SVETLO dana u beleške tajnih službi provirilo je samo u vreme važenja Uredbe koja je dozvoljavala da građani pogledaju svoj dosije - od maja 2001. do juna 2003. Oko 8.000 građana od Bezbednosno-informativne agencije zatražilo je odgovor na pitanje imaju li "karton" u arhivama. U dokumentacijama je pronađeno 420 dosijea, a samo 380 građana je pročitalo službene beleške o sebi.

Najjači signal da će gotovo 100.000 "fascikli prošlosti" biti odbravljeno stigao je od Evropskog parlamenta, koji traži da Srbija hitno reši ovo pitanje. Iako se još od 2000. godine govori o otvaranju tajnih dosijea, beleške saradnika službi bezbednosti još uvek su pod ključem. Osnovna prepreka donošenju zakona koji bi rasvetlio poluvekovnu prošlost bila je nedostatak volje među partijama da se ovaj problem reši.

Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen, međutim, smatra da otvaranje dosijea može da bude lako sprovedeno, kao i da za to postoji politička volja.

- Pitanje otvaranja nije komplikovano - kaže Homen i napominje da je reakcija Evropskog parlamenta po ovom pitanju samo jedan u nizu zahteva koji će na putu u EU biti postavljeni pred Srbiju.

EVROPSKI ZAHTEV SAMO SRBIJI ZAHTEV da se reši pitanje otvaranja tajnih dosijea Evropski parlament uputio je jedino Srbiji, dok ovakav uslov nije postavljao Sloveniji, Hrvatskoj, pa ni Crnoj Gori, primećuje profesor Milosavljević. On napominje da stranke u Srbiji ovo pitanje same nikada ne bi rešile, i da će pritisak iz Evrope verovatno ubrzati ovaj proces.

Najdelikatnije pitanje u vezi sa otključavanjem arhiva je obelodanjivanje imena doušnika koji su za račun službi pisali "karakteristike" o građanima. Na imenima saradnika "zapeo" je i nacrt zakona o otvaranju tajnih dosijea koji je još 2004. predložio Srpski pokret obnove. Ova stranka zalaže se za potpuno otkrivanje svih koji su sarađivali sa Službom, dok većina ostalih stranaka ne gleda blagonaklono na ovakav predlog.

Profesor Bogoljub Milosavljević sa Univerziteta "Union" kaže da nigde gde su dosijei otvoreni na ispravan način imena doušnika nisu obelodanjena.

- U dokumentima koji su otvoreni za uvid saradnici su precrtavani crnim linijama, tako da se imena nisu mogla pročitati, ili su korišćeni samo inicijali - objašnjava Milosavljević. - Imena saradnika su otkrivena u Češkoj, gde su dosijei otvoreni mimo redovne procedure.

Iako je deo dokumentacije Resora državne bezbednosti uništen, procenjuje se da se broj dosijea građana meri desetinama hiljada. Samo je BIA Arhivu Srbije predala oko 70.000 "kartona" starijih od tri decenije.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (10)

Nemanja

03.04.2012. 00:53

Jako tesko...zato sto je nas dragi predsednik Tadic radio za sluzbu veoma dugo pa mu otvaranje dosijea nikako ne ide I prilog,takodje tu je I Ceda,kao I mnogi drugi iz DS,SPS...cak I SRS

monarhija

03.04.2012. 07:38

Hitno otvoriti sve tajne dosije svih komunističkih sluzbi , na videlo moraju izaći sva imena ljudi koji su zarad sitne koristi do onih koji su za svoja delovanja primali poprilične nadoknade i uživali velike privilegije . To sramno poglavlje mora biti zatvoreno jednom za svagda.Ko nije ukaljan sigurno nema ništa protiv ove akcije . Sramno je to što to nismo učinili sami nago ja trebalo za to da nas na taj potez natera Evropski parlament.

Dragan

03.04.2012. 08:25

Sta bi mi sami uradeli bez tog pritiska?Kolko vidim,EU se vise bori za gradjane od same vlasti.Pa jel treba EU da vrsi pritisak?Boze,pa ne verujem sta citam!EU trazi da se ispitaju lose privatizacije!EU trazi da se hapse visoki politicari!EU trazi da se radi na korupciji,sve EU trazi!Opet SPS na vlasti+DS pa imam osecaj da je gore nego pod Milosevicem.Zarko zelim u EU pa da vidim sta ce nasi politicari da rade bez obzira pozicija=opozicija!

Srdj

03.04.2012. 11:16

@Dragan - E moj burazeru. Sta mislis, zasto jos nismo pred ulazom u EU? Prosto kao dan, nikome od lopova u partijama ne odgovara ulaz u EU, jer ne bi bilo vise maznjavanja na tenderima, prodaja ispod zita, devalvacije vrendosti firmi pa kupovina za sicu, monopolizacije i sl. Evo ti jedan primer, svima nama blizak - zasto nema privatizacije u sportu? Odgovor je tanak, ne znaju sta sa PFC i CZ. Ma nemoj, necete da to odradite, jer nema vise partijas u klubovima i maznjavanja love.

Družetić

03.04.2012. 12:54

Hitno otvoriti sve tajne dosije svih kapitalističkih sluzbi u zapadnoj Evropi i Americi, na videlo moraju izaći sva imena ljudi koji su zarad sitne koristi do onih koji su za svoja delovanja primali poprilične nadoknade i uživali velike privilegije . To sramno poglavlje mora biti zatvoreno jednom za svagda.Ko nije ukaljan sigurno nema ništa protiv akcije . Sramno je to što to kao demokrate nisu učinili sami nago treba da ih na taj potez natera neko drugi.

Pavle Karajovic

03.04.2012. 14:12

Procitao sam svoj dosije.Na koricama je pisalo :”Veliko Srpski Ekstremista”.Nisam mogao da verujem sta sve pise.Dosije je bio debljine velikog kancelariskog registra.Citao sam ga preko 4 sata.Imam zelju da ga na tenane jos jednom procitam.Da bih se zahvalio svim kolegama,policiskim dousnicima.

Jeca Pereca

03.04.2012. 15:03

Nemam ništa protiv otvaranja tajnih dokumenata. Samo bojim se da mnogi sadašnji aktuelni političari to ne žele jer će narod saznati da su u jednom trenutku bili saradnici tadašnje vlasti.

Mileva Jončić

03.04.2012. 15:06

Dopada mi se ideja da se otvore tajni dosijei iz čiste radoznalosti. Ipak više me zanima da saznamo tajne i zakulisne radnje sadašnje vlasti, na koje sve načine kradu od građana i koje su sve tajkune i monopoliste stvorili.

milan

03.04.2012. 18:18

Gospodo ako mislite dobro srpskom narodu nemojte da otvarate dosije, jer za to nisu sazreli uslovi. Oni koji to traze njima je interes da sto vise razjedini srpski narod i unesu medjusobno nepovjerenje i netrpeljivost. Interes im je da ubiju u nama duh i da kao roboti i robovi izvrsavamo njihove zahtjeve. NETREBA NA TO GOSPODO.

dosusnik

15.10.2013. 12:12

ovim pregöledima tajnih sluzbenih beleski,dovodi do opasnosti policiskih dousnika koji su prepusteni sami sebi ,svako ce se svetiti .i sami vidite da je pocelo ubijanje i likvidacija po srbiji mnogih pogotovo u novom pazaru gde se siri radikalni islamizam,i gde glasi zub za zub oko za oko,bice krvi i likvidacija ,i sad vidim da neki koji su radili za tajne sluzbe vec se sele iz sandzaka i srbije ,a drzava nezeli i nece da pomogne tim ljudima sad kada njima treba pomoc