PUPS usporava dogovor

M. BABOVIĆ

05. 07. 2012. u 20:59

Lideri naprednjaka, socijalista i Ujedinjenih regiona tvrde da će u utorak potpisati koalicioni sporazum. Izbor predsednika parlamenta 23. jula, a dan kasnije novi ministri polažu zakletvu

ALEKSANDAR Vučić, Ivica Dačić i Mlađan Dinkić u utorak će potpisati koalicioni sporazum koji će biti uvertira za novu vladu Srbije, čiju okosnicu će da čine SNS, blok oko socijalista i Ujedinjeni regioni Srbije - saznaju "Novosti".

Prema našim informacijama, nova većina imaće promociju 23. jula, kada će u Narodnoj skupštini biti izabran predsednik parlamenta, najverovatnije iz redova naprednjaka.

Dan posle mandatar Dačić predložiće zakonodavnom domu ministre, koji bi odmah posle toga trebalo da polože zakletvu. Tim činom i zvanično će početi da im teče mandat u petoj vladi od petooktobarskih promena.

Ovakav plan razrađen je u trouglu SNS-SPS-URS, čiji funkcioneri Jorgovanka Tabaković, Žarko Obradović i Verica Kalanović, užurbano rade na koalicionom ugovoru, koji će sadržati osam poglavlja i u kojem će se osim programskih načela budućeg ministarskog kabineta naći i šema raspodele 15 portfelja.

VUČIĆ ZOVE EKSPERTE U VLADU NAPREDNJACI će preuzeti mesto šefa parlamenta, ali se još ne zna ko će u njihovo ime držati "gong". Prvi pik je potpredsednik SNS Nebojša Stefanović, ali su veće šanse da on ide u izvršnu vlast. Njima će pripasti i resor pravde i za sada je ministarskoj fotelji najbliži još jedan iz mlade garde - Nikola Selaković. Energetiku bi trebalo da vodi Zorana Mihajlović, a Vučić uveliko razmišlja i da neki od portfelja ponudi stručnjacima, koji nisu članovi njegove partije.

Sa Dinkićevima je već napravljen čist račun. Regionima će pripasti resor finansija i privrede, kojima će da rukovodi njihov šef. Verica Kalanović vodiće ministarstvo za regionalni razvoj, dok će Suzana Grubješić postati potpredsednica za evropske integracije.

Naprednjaci i socijalisti još vagaju kako svoje kadrove da uklope u projektovani kaleidoskop izvršne vlasti. Nezvanično, vodi se velika bitka za bezbednosni sektor, a sve su, navodno, zakomplikovali apetiti PUPS.

Spekuliše se, naime, da je zamenik predsednika partije penzionera Milan Krkobabić svojom listom želja pomrsio računicu pregovaračima. On je, navodno, sada pikirao fotelju ministra trgovine, a prethodno je bio "zagrizao" za stolicu guvernera Narodne banke Srbije.

Bez obzira na ova natezanja, glavni akteri veruju da će dogovor uskoro biti obelodanjen. Da se mozaik polako sklapa potvrđuje i to što je predsednik Srbije Tomislav Nikolić uputio dopis predsedavajućem Skupštine Zahariju Trnavčeviću u kojem ga poziva da se što pre završi konstituisanje parlamenta, kako bi se uskoro izabrala i vlada.

Ako se ispoštuje načelno dogovoreni "red vožnje", 23. jula bi se birali predsednik, generalni sekretar i potpredsednici parlamenta, kao i članovi odbora i međunarodnih delegacija.

KALENDAR DOGAĐAJA 9. jul - Završetak koalicionog sporazuma SNS, bloka oko SPS i URS
10. jul - Vučić, Dačić i Dinkić potpisuju koalicioni ugovor
23. jul - Izbor predsednika Skupštine i promocija nove većine
24. jul - Usvajanje Zakona o Vladi. Ministri polažu zakletvu

Sutradan bi se zakazala vanredna sednica, na kojoj bi nova većina trebalo da usvoji zakone o vladi i ministarstvima. Posle toga zakazuje se posebna sednica na kojoj ministri polažu zakletvu.

- Naše službe su dobro organizovane i možemo u veoma kratkom roku da pripremimo sednicu - kaže za "Novosti" Veljko Odalović, predsednik parlamenta.

Politički akteri ubeđeni su da saga o vladi može vrlo brzo da dobije epilog.

- Ima šanse da ministri 24. jula polože zakletvu i nadam se da će upravo oko tog datuma biti promovisan novi kabinet - predviđa Suzana Grubješić, član uprave URS.

I lider JS Dragan Marković očekuje da će sve vrlo brzo biti gotovo.

- Koliko znam, koalicioni sporazum je pri kraju i očekujem da sledeće nedelje sve bude realizovano - rekao je Palma za "Novosti".

Funkcioner PUPS Momo Čolaković takođe očekuje da se novi ministri ustoliče najkasnije do kraja jula.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (28)

LJUBICA

05.07.2012. 22:14

Pa Milan Krkobabnic kao najstariji trebalo bi da bude i najpametniji. Vlada nam je neopodna sto pre.

Mikica

05.07.2012. 22:16

Ovu vladu ceka mnogo tezak posao, sve sto je prosla upropastila, i koliko se zaduzila, sve to treba ova nova vlada da ispravi i popravi.Tako da bi trebali da pozure, i krenu sa radom sto pre.

ivan

05.07.2012. 22:53

Ovi ce biti sampioni u glupostima,kladim se!!!Milan Krkobabic guverner!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I kad pomislis da je kraj nebulozama,nadmase sami sebe i opet nas iznenade...pa nisu to ekseri da praspolaze svako sa njima,majko moja!!!!!!!!!!!!!

Kriticar

06.07.2012. 00:55

Hahaha... bitno da je Dinkic izradio Stankovica, samo zato sto su clanovi stranke bili alaviji i bitniji, departizacija na nivou! Bravo Mladjo! Iskoristis coveka da bi presao cenzus, a onda ga sutnes... bravo!Dao sam svoj glas G17+ iskljucivo zbog tog coveka, ali sam kao i on nasamaren!

Tanja

06.07.2012. 02:02

Pustite ljude da rade, zasto bi sad PUPS usporavao dogovor. Nadamo se da je vec sve dogovoreno, i da cemo uskoro imati novu vladu.

mile

06.07.2012. 07:22

nova vlada -super ,ali zar nemoze odmah ili nakon nekoliko dana,formiranje iste ili ??????

natanane

06.07.2012. 08:00

i pored dobre volje da ih prihvate penzioneri, nisu u stanju da uskoce, a hoce u EU?. Morace da formiramo jos jednu politicku opciju za usporene.

robija

06.07.2012. 08:09

Vučiću pa ne spajate ministarstvo finansija birači su razočarani i očekuju na čelu finansija Jorgovanku nek mlađan i dalje vodi ministarstvo ekonomoje. Kako ćete rešiti problem javnih nabavki i ispitati privatizaciju ako na čelu ministarstva finansija bude Dinkić. Vodiće i poresku carine, trezor i druge uprave vodite računa nedajte nikome to ministarstvo. Molimo Jorgovanku da ona bude ministar finansija. Dinkić u kuolarima kaže uzela bi ona to ali je nesposobna i nesme ne zna.

miconi

06.07.2012. 10:17

Vidim da ima dosta kriticara. Koja VLADA po vama bih bila najbolja, napisite imena. I ja se slazem da treba postaviti najbolji skvadar u vladi. Sta mislite kome verovati?

Mali bata

06.07.2012. 11:47

Kriminalci kad planiraju svoje kriminalne radnje, ne govore zrtvi o namerama, morace i mi da planiramo po tom principu sastanke kad saznaju da se nesto desilo kad to primete.

Crnogorci krsni momci

06.07.2012. 12:19

Sef bezbednosti je obecao zivot bez rada svojim saradnicima, izgleda da su ukapirali da jedino mesto bez rada je tamnica, pa i nije bas trend bren posao. Ali ih ceka.

domacin

06.07.2012. 12:20

Dokle da te male , nikakve, minorne stranke usporavaju pravljenje vlade, ili je to samo "patka" politicara, da nam u medjuvremenu proturaju zelhje EU, i razna poskupljenja.

Stucnjak

06.07.2012. 12:26

Licn necu da zalim ako posao nedobijem u vladi ali odlcio sam uzecu posao negativca. Nekako to mi vise prija.

I ja sam iznenadjen kao ti.

06.07.2012. 12:39

Bice jos iznenadjenja, moram prvo da usporim da bi ti mogao da pratis.

Milan

06.07.2012. 13:13

Vi Gospodo iz buduće Vlade samo treba da dozvolite ljudima da rade i zarade u Srbiji. Budžet će vam biti pun, ne treba Vam ni MMF ni Svetska banka...,

Poslednja zelja

06.07.2012. 13:49

Ajde da stedimo novac dok su avioni u Hrvackoj, svrate do Beograda i pokupe u istom trosku i naseg sefa i njegove ljude, bar na neki nacin da se druze sa mocnim judima.

nemilosrdno pravedni

06.07.2012. 15:07

Ovde ima nekog ko je protiv Srbij i koristi svoju poziciju da stvori laznu sliku o situaciji, i na taj nacin napada demokratiju.

Dr. Nekonta

06.07.2012. 15:46

Negativac, price o politickom aktivisti koji nije hteo da saradjuje, pa poceo na svojoj kozi da svoju politiu oseca