Referendum na KiM: Glasovi u prazno
07. 02. 2012. u 06:45
Vlada više neće ubeđivati da se odustane od referenduma. Zabeležiće se da Srbi sa KiM nisu poslušali vlast
VLADA Srbije više neće ni pokušavati da odvrati političke lidere sa severa Kosova da odustanu od referenduma zakazanog za 14. i 15. februar. I pored jakog protivljenja Beograda, građani četiri opštine na KiM masovno će na Sretenje da se izjasne protiv prištinskih institucija.
Svi pokušaji predstavnika Vlade da odgovore predsednike opština Kosovska Mitrovica, Zubin Potok, Zvečan i Leposavić praktično su propali. Opštinske referendumske komisije već su počele štampanje listića za glasanje, spremni su birački spiskovi i vrše se poslednje pripreme za otvaranje izbornih mesta.
- Više nema ni teoretske šanse da se preinači odluka o referendumu. Opštinski štabovi su u neprekidnom zasedanju i, što se tiče organizacije, mogli bismo već danas da sprovedemo glasanje - raportira nam Krstimir Pantić, predsednik opštine Kosovska Mitrovica.
Državni sekretar Ministarstva za KiM Oliver Ivanović, koga je Vlada ovlastila da iznese političarima sa severa KiM argumente protiv održavanja referenduma, priznaje da su oni, ipak, poslušali reč stranačkih centrala:
- Nažalost, važno državno pitanje se zloupotrebilo u predizbornu igrariju. Više ih nećemo ubeđivati da odustanu od toga. Taj referendum neće imati nikakvu pravnu snagu, samo ćemo u kontaktima sa međunarodnom zajednicom imati neprijatnosti da objašnjavamo i takvu jednu akciju. Tragično je što će ostati zabeleženo da Srbi sa KiM nisu poslušali svoju vladu, za koju kažu da im je jedina - rekao nam je Ivanović.
Referendumski listići koji bi već u utorak trebalo da izađu iz štamparije biće ljubičaste boje i dvojezički, jer i Albanci imaju pravo glasa.
JOŠ NEMA DATUMA PREGOVORA
Neizvesno je kada će biti nastavljeni pregovori Beograda i Prištine o regionalnom predstavljanju Kosova, rekao nam je Borko Stefanović, šef državnog pregovaračkog tima: - Sa naše strane je na stolu nekoliko opcija, a svaka sadrži Rezoluciju 1244. Od toga nećemo odustati. Nastavljamo svakodnevne konsultacije s međunarodnom zajednicom. Priština zasada sve odbija, ali na svu sreću, nismo mi sa Prištinom sami u pregovaračkom procesu. Da jesmo, verovatno nikad nikakvog dogovora ne bi ni bilo.
Vladimir Cobic
07.02.2012. 07:47
Naravno da Srbi sa Kosova ne slušaju ovu vlast. Oni slušaju glas razuma, dok vlast sluša glas amerike. A to su dve nespojive stvari.
@Vladimir Cobic - Bravo, Kosovski srbi. Budite slozni posto i bog sloznim pomaze. Imte isto pravo na referedum kao sto to imaju pravo i albanci, to je pokrajina i niste vi u eklavi. Ako neko misli da vi ostanete u Kosovskim institucijama zgog srba juzno od ibra, grdno se vara, posto ce se oni suksecivno svi iseliti sa Kosova. Ko tamo da zivi, to je najnaseljenija teritorija po kilelmetru kvadratnom u evrovi pa i sire.
Mislim da je vreme da NATO intervenise,bilo je zaista previse!
Bravo za kosovske Srbe. Pa nisu oni Dodikovi bosanski Srbi, da odustaju od referenduma kada god neko lupi sakom od sto.
braco sa severa, samo nastavite tako! ako ovi ovde ne zele da priznaju rezultate znaci da ne bi priznali ni referendum o drugim pitanjima ukoliko se ne slaze sa njihovim mentorima.. ali oni nece jos dugo.. gotovi su!
Komentari (31)