Kinezi grade trasu do Ljiga?
14. 09. 2012. u 20:55
Vlada pregovara o izgradnji još dveju deonica auto-puta Beograd - južni Jadran. Tri kineske kompanije su među ozbiljnim kandidatima za izgradnju i finansiranje preko svojih banaka
Po kom modelu će se finansirati projekat - koncesija, javno-privatno partnerstvo ili kredit, Vlada još nije odlučila. Među najozbiljnijim kandidatima za izgradnju i finansiranje preko svojih poslovnih banaka nalaze se tri kineske kompanije, „Čajna rod end bridž konstrakšn“, „Čajna Šandong haj spid grup“ i „Čajna stejt korporacija“.
Učešće kineskih kompanija na projektu izgradnje dela Koridora 11 podrazumevalo bi korišćenje povoljnog finansijskog kredita, uz angažovanje građevinske operative iz Srbije. Kako saznajemo, pisma o namerama kineskih kompanija su stigla u Vladu Srbije, a obavljeni su i početni razgovori. Sledeći korak je da Kinezi i zvanično upute ponude za gradnju. Na osnovu prispelih predloga, ali ne samo Kineza nego i drugih, moguće zainteresovanih kompanija, Vlada će izabrati najprihvatljivije rešenje. Tender će biti raspisan, ali samo ako se ne opredelimo za međudržavni sporazum.
Za mesec dana kreću radovi na deonici od Ljiga do Preljine u dužini od 40 kilometara, koja je poverena azerbejdžanskom „Azvirtu“ a na osnovu međudržavnih sporazuma o kreditu od 300 miliona evra. Sredstva za nastavak eksproprijacije na toj deonici su obezbeđena rebalansom budžeta, a uskoro će Ministarstvo građevine izdati i građevinsku dozvolu. Na delu od Uba do Lajkovca u dužini od 12,5 kilometara radove izvode domaće firme.
TRASA
Trasa auto-puta Beograd - južni Jadran je poznata. Bilo je dilema oko ulaska auto-puta u Beograd, da li će se put protezati levom ili desnom obalom Save i doneta je odluka da to bude leva obala, kako bi se izbegla klizišta „Umka“ i „Duboko“. Od Preljine do Boljara trasa ide preko Peštera.
milos
15.09.2012. 11:58
Pa zar to prosle godine vec ne izgradise Azerbejdzanci? :D
levom stranom :)
@ - A sto ne zavrsite bar jedan put pa onda u sledeci i redom?
Komentari (3)