Železara: Rusi u prednosti
26. 08. 2012. u 20:45
Pronalaženje partnera za Železaru "Smederevo" još traje, tender ističe 10. septembra, a kao najozbiljniji potencijalni partneri za sada se spominju ruske i ukrajinske kompanije
TENDER za izbor strateškog partnera za Železaru "Smederevo" ističe 10. septembra, a država kao najozbiljnije potencijalne partnere vidi ruske kompanije. Još nema najava da će proizvodnja biti pokrenuta 1. septembra, kako je ranije najavljeno, a sindikati Železare, zabrinuti za status 5.500 radnika, traže sastanak u Vladi Srbije naredne sedmice.
Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić izjavio je da je Ruska Federacija prva zemlja sa kojom Srbija razgovara o potencijalnom strateškom partneru za Železaru "Smederevo", i naveo kako očekuje da će sa Rusima dogovor biti postignut. U Železari su tokom leta u više navrata boravile delegacije ruske "Ural majning end metalurdžik kompani", ali i ukrajinskog "Donjeck-stila" kao i "Junajted pilsena" iz Luksemburga.
- Sindikati nemaju zvanične informacije kakve su namere ovih partnera. Zato smo zatražili da se održi sastanak u Vladi Srbije, kako bi nas obavestili o pregovorima - kaže Dragan Milovanović, predsedik ASNS Železare.
Sindikati zahtevaju od države i odgovor na pitanje da li će proizvodnja biti pokrenuta 1. septembra. Druga visoka peć zaustavljena je 10. jula. Tada je iz Vlade Srbije obećano da će odmah biti detaljno definisani uslovi i određena sredstva za pokretanje proizvodnje 1. septembra. Zasada, međutim, nema zvaničnih informacija hoće li se peći potpaliti za desetak dana.
- Što se tiče pokretanja proizvodnje, to je u značajnoj meri povezano sa aktivnostima na iznalaženju strateškog partnera - rečeno je "Novostima" u Sektoru za odnose s javnošću Železare "Smederevo".
To bi moglo da znači da će visoke peći potpaliti tek budući strateški partner, ukoliko tender bude uspešno okončan i ne bude novog produžetka.
baćo
27.08.2012. 08:40
Željezo ,skupo k'o i zlato , a ,naši ,ga ,ne znaju prodat'. Treba vam u svakom poslu , neko, pametan ,da pokupi kajmak. Ne znate ,sami ,ništa.Bože sačuvaj.Da .samo , počistite dvorišta i "privatizovane" firme imali bi ,bar, trogodišnju proizvodnju.Koliko smo ,u zadnje vrijeme čitali,novi gazda , privatizovane firme isjekao mašine i prodao u željezaru.(Bugarin , magnohromov pogon, zaboravih jeli u Čačku ili Kragujevcu, opustošio i pobjegao).
amerikanci je dobili daba istopili gvozde sto su bombardovali fabrike ostavili veliki dug i digli sidra
Kazu da je vidjena velika kolona vozila koja iz pravca Rusije ide za Srbije. Svi zure da sto prije kupe taj vas otpad.
@zagrebcanka - Ovaj "Neprijatelj na odredjeno vreme"radi li radi.Ko veli samo neka kaplje,nema veze sto je u dinarima.Zaista je tesko pogoditi ko ga je unajmio.A bio je tak ljep i fin,i mama mu je iz jedne od nasih divnih familija.I uvijek prije nego doruckuje,kaze-Izvinite.
Ako krene posao sa Rusima železara će raditi punom parom onda je nikako ne treba prodavati nego ubirati dobit za našu zemlju, dosta je sa izbacivanjem dobiti u ruke stranih vlasnika. Bure sa bezbroj rupa treba sistematično izapušavati.
Komentari (10)