Stranci nam oteli avio tržište
16. 02. 2012. u 20:54
Izdavanje dozvola stranim avio-kompanijama treba ograničiti principom reciprociteta, smatraju u Samostalnom sindikatu pilota. Rešenje u interkontinentalnim letovima
RECIPROCITET u izdavanju dozvola za letenje stranim avio-kompanijama i otvaranje direktnih interkontinentalnih letova za SAD, Kanadu, Australiju i Kinu, spas su za nacionalnu avio-kompaniju, smatraju u Samostalnom sindikatu saobraćajnih pilota Srbije. Sa Balkana ka dalekim destinacijama nema direktnih linija, što i te kako koriste strane avio-kompanije, članice velikih alijansi, koje putnike iz regiona prevoze preko svojih tranzitnih aerodroma. Međutim, deo stručne javnosti otvaranje interkontinentalnih letova ne vidi kao spas za „Jat“, već kao nerealne želje pilota.
Samo zakup jednog širokotrupnog aviona mesečno košta oko 400.000 evra, a da bi se obavljao interkontinentalni saobraćaj prema destinacijama ka kojima je leteo nekadašnji „Jugoslovenski aerotransport“ potrebno je bar pet takvih letilica. Primera radi, podeljena su mišljenja i oko isplativosti linija ka Americi. Dok jedni tvrde da je to minimum 100.000 putnika godišnje i da će kompanija koja kontroliše interkontinentalni saobraćaj na Balkanu imati garantovanu dobit, drugi pak kažu da je linija ka SAD isplativa samo tokom letnje sezone, a da je na nivou cele godine to veliki gubitak.
U svakom slučaju, bio spreman ili ne, „Jat“ trenutno, bar kada je reč o dozvolama za letenje, može da saobraća ka Kini, Australiji i Kanadi.
U ovom trenutku „Jat“ prevozi samo 36 odsto putnika sa „Nikole Tesle“, što je primer koji nema nijedna nacionalna kompanija u Evropi. Od ukupnog obrta novca u prodaji avio-karata sa tržišta Srbije „Jatu“ pripada samo 20 odsto.
- Promovišu se loukost kompanije i jeftiniji avio- prevoz, dok se u stvarnosti omogućava velikim alijansama da preuzmu putnike sa beogradskog aerodroma i da ih preko tranzitnih aerodroma prevezu do udaljenih destinacija - kažu piloti.
Petar
16.02.2012. 21:25
Velike aviokompanije gube ili zaradjuju minimalno na internkontinentalnim letovima na putnicima ekonomske klase. Ono gde oni prave pravi profit su putnici biznis i prve klase, kojih ima iz Frankfurta, Minhena, Pariza, Londona... - ali ih isto tako nema, ili ima samo minimalno iz Beograda. Samim tim, jasno je da bi ili cene morale da budu znatno vise nego da se leti za, recimo, Njujork preko Frankfurta (placas premium jer letis direktno) ili da se na neki nacin privuku ljudi iz sireg regiona.
@Petar - Pa i Heathrow nije blizu , tako da moram da uzmem podzemnu ili bus u svakom slucaju.
Pa dosta nas je i Jat vozio za paprene novce, da su bar ulagali u nove avione itd nego se sve to delilo na plate i bonuse. Lako je tada bilo kad Jat nije imao i nije dozvoljavao konkurenciju, nego se deralo kako se stiglo jer druge opcije bilo nije. E sada kad je stigla konkurencia e sad je druga prica, i to ne valja, i to nije dobro..Pa ja odoh do Londona i nazad za 60evra u Januaru! Sto da nije lepo.. Ipak sam ja musterija i imam pravo da biram sa kim cu da letim. Trt Milojko, kaze Vuk!
@Vuk - Kad sletite u taj London, u koji letite za 60 EVra, pogledajte sta pise na aerodromskoj zgradi- to je naziv aerodroma. Zapisite koliko vas je kostao prevoz do Londona i nazad, koliko ste vremena putovali od tog aerodroma do Londona i koliko ste platili za prtljag, sendvic i pice u avionu. U ocekivanju vaseg odgovra ja odoh u London sa JAT-om, kao i prethodne 24 godine. Kako nas narod kaze, sto ne platis na mostu, platices na cupriji.
@Vuk - Ja recimo letim za London sa Lufthansom iz razloga što mogu da biram satnicu ,dan i ZNAM DA NEĆU KASNITI DUŽE OD SAT VREMENA , 'ajde nek se JATovci pohvale tačnošću . Zadnji put sam leteo JATom iz Istanbula kasnili smo 6 sati , to je JAT realnost . A da JATovci imaju 5 grama mozga krenuli bi sa letovima za Španiju , za koju za sada nema konkurencije . Ništa im ne bi falilo da ponude istu cenu kao i Croatia Airlines iz Zagreba za Barcelonu 120 eura povratna .
Komentari (19)