Rekordna razmena Srbije i Turske

M. N. S.

08. 02. 2012. u 20:54

Spoljnotrgovinska razmena Srbije i Turske prošle godine dostigla rekordnih 544.000.000 dolara. Agrar otvara vrata

TRGOVINSKA razmena Srbije i Turske iz godine u godinu sve je bogatija, ali može biti mnogo veća, posebno u raznim oblasti poljoprivrede - od biljne proizvodnje, stočarstva, vodoprivrede do naučne saradnje, naglasili su u sredu posle sastanka ministri poljoprivrede dveju zemalja, Dušan Petrović i Mehmet Mehdi Eker.

Turska je jedan od najznačajnijih trgovinskih partnera Srbije. Za 11 meseci prošle godine ukupna robna razmena dveju zemalja dostigla je rekordnu vrednost od 544,3 miliona dolara, što je za 31,8 odsto više nego u 2010.

- Posle potpisivanja Memoranduma o razumevanju u oblasti poljoprivrede, oktobra prošle godine u Ankari, povećana je trgovinska razmena Srbije i Turske - rekao je u sredu ministar Petrović. - Razgovaramo o svim aspektima saradnje. Trendovi su dobri i narednih godina možemo očekivati porast u razmeni poljoprivrednih proizvoda.

Ministar Petrović je naglasio da postoje realne mogućnosti da se napravi veliki napredak u saradnji i unapređenju trgovinskih odnosa u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije. Kako je istakao, izvoz iz Srbije u Tursku lane je povećan i za 90 odsto, pa je deficit na srpskoj strani smanjen.

- Poljoprivreda utiče na svakodnevni život čoveka, a osnova je za razvoj trgovinskih i ekonomskih odnosa - rekao je Eker, ministar hrane, poljoprivrede i stočarstva Republike Turske. Zato se naša međusobna saradnja mora stalno unapređivati. U obe zemlje, gotovo 20 odsto stanovništva se bavi poljoprivredom, pa moramo više sarađivati u ovoj oblasti. Neophodno je povećavati učešće poljoprivredno- prehrambenih proizvoda u našoj ukupnoj razmeni, koje trenutno iznosi oko 10 odsto.

SLOBODNA TRGOVINA

SRBIJA sa Turskom ima potpisan Sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja. Pre godinu i po dana, na snagu je stupio i Sporazum o slobodnoj trgovini.

Među najvažnijim sporazumima dveju zemalja izdvajaju se i sporazumi o kooperaciji u oblasti infrastrukturnih projekata, o podsticanju i zaštiti investicija i o uzajamnoj pomoći u sprečavanju, istraživanju i suzbijanju carinskih prekršaja.




Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

Kndžaz Milos

09.02.2012. 15:19

Ne bih ja sa njima ništa razmenjivao (eventualno rakete srednjeg-dalekog dometa, koje mi inače nemamo, a naši veliki i nabeđeni prijatelji rusi neće da nam ih ustupe) !

Borisav

09.02.2012. 22:31

@Kndžaz Milos - Ne bih ni ja sa Vama bilo šta razmenjivao. Oni, koje je tzv. komunizam lupio prejako, i dalje zamišljaju da se zivi od ideoloških zaklinjanja i praznoglavih predrasuda.

Momcilo

09.02.2012. 18:39

Otkako je Dušan Spasojević ambasador u Turskoj svanulo nam. Čovek je stručnjak za policiju, vojsku, a sada i ekonomiju. Takvog genija Srbija odavno nije imala, treba ga po povratku predložiti za predsednika (ali kućnog saveta, to mu je realan domen).