Nedostatak projekata u oblasti infrastrukture
11. 10. 2011. u 20:55
Koliko ćemo još dugo ići lošim putevima, ne zavisi samo od novca, nego i od stručnjaka koji su nespremni da dostave projekte neophodne za korišćenje raznih kreditnih linija
Prema poslednjim raspoloživim podacima NBS, u periodu od decembra 2000. godine do kraja avgusta 2011. godine, Srbiji je odobreno oko 5,360 milijardi evra u okviru novih projektnih zajmova, od čega je iskorišćeno oko 2,617 milijardi evra.
- Od iskorišćenih projektnih pozajmica, na razvoj i rekonstrukciju putne mreže odnosi se 25,4 odsto, finansiranje malih i srednjih preduzeća 22,8 odsto, rekonstrukciju sektora energetike i rudarstva 16,6 odsto, unapređenje lokalne samouprave 11,9 odsto, sektor vlade i to za unapređenje zdravstva, školstva, poljoprivrede, penzijskog osiguranja, stanovanja socijalno ugroženih kategorija stanovništva i ostalih usluga u javnom sektoru 11,7 odsto, kao i na rekonstrukciju železničke infrastrukture 11,6 odsto.
Kako kažu u Ministarstvu finansija, najviše novca smo dobili od Evropske banke za obnovu i razvoj, Svetske i Evropske investicione banke. Samo od EIB Srbiji je odobreno više od dve milijarde evra. U pitanju su dugoročni zajmovi sa rokom vraćanja od minimum deset do maksimalnih 30 godina, kao što je pozajmica za Koridor 10. Takođe, postoji i grejs period od pet do sedam godina, a kamate su od dva do četiri ili pet odsto.
Najveći zastoj u iskorišćavanju ovih zajmova bio je u periodu od 2003. do 2005. godine, od kada nam stoji dogovoreni zajmovi rekonstrukciju kliničkih centara, ulaganja u „Bor“ i poljoprivredu, dok se, u poslednje dve godine, tranše malo više povlače.
bokivrac
11.10.2011. 21:24
Nema stručnjaka da odrade potrebne projekte zato što im mesta zauzimaju razni političari čija se stručnost ogleda u partijskoj knjižici.
Znate li kako to izgleda kad konkurišete za posao kod gore pomenutih? Evo nekih pitanja i komentara: 40 godina?!? Žena?!? Imate decu?!? Ne znate da radite u CATIA-i, ne znate nemački, italijanski..., nikad se niste bavili projektovanjem...i tako minus do minusa....Pa gde su ti menadžeri od 25 godina što sve znaju, a nemaju ništa i nikoga? Kako ne znaju da naprave projekat?
Komentari (2)