BIĆE BISER REGIONA: Radovi na Muzeju savremene umetnosti teku po planu
29. 07. 2017. u 09:51
Premijerka Ana Brnabić obišla zgradu Muzeja savremene umetnosti. Vukosavljević: Radovi se odvijaju po planu, otvaranje na jesen
Zgrada Muzeja savremene umetnosti Foto: Z. JOVANOVIĆ
MUZEJ savremene umetnosti, koji je već celu deceniju nedostupan javnosti, trebalo bi da posetiocima svečano otvori vrata ovog 20. oktobra, na Dan oslobođenja Beograda, koji za ovu ustanovu ima i posebno značenje - zdanje na Ušću počelo je sa radom upravo 20. oktobra 1965. godine.
Ovo su u petak u obilasku zgrade potvrdili premijerka Vlade Srbije Ana Brnabić, ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević i direktor MSU Slobodan Nakarada:
- Cilj ove vlade je da završi obnovu Muzeja savremene umetnosti što pre i time pokaže da je vlada kontinuiteta - istakla je Brnabićeva. - Ovaj muzej veoma je važan segment kulturnog života Srbije. U kulturu se, nažalost, često u našoj zemlji nije dovoljno ulagalo, ali nije sve ni u parama. Važno je i pokloniti više pažnje kulturnim događajima. Radiću na tome da se držimo rokova, da što pre otvorimo ovo zdanje za sve građane. Muzej savremene umetnosti je jedna od institucija koje su značajne i za regionalnu saradnju, a ja sam sigurna i da će biti najlepši muzej savremene umetnosti u regionu. Posle ovoga, potpuni fokus biće na Narodnom muzeju i kulturnim događajima koji treba da preokrenu imidž Srbije.
Ministar Vukosavljević naglasio je da se radovi odvijaju potpuno po planu i da se otvaranje očekuje tokom ove jeseni:
- Završetak rekonstrukcije baciće jako svetlo na remek-delo arhitekata Ivanke Raspopović i Ivana Antića, čija obnova će pojačati i turističku ponudu Beograda u međunarodnim okvirima. Ova zgrada je pravi ukras na arhitektonskoj mapi Beograda i, inače, prva u Srbiji projektovana za muzejske namene.
Da je dosada završeno oko 83 odsto planiranih radova, rekao je Slobodan Nakarada i dodao:
- Presrećan sam što su nam danas premijerka i ministar dali zamajac posle ovoliko godina. Za svečano otvaranje izložićemo 346 dela, koja bi predstavljala novu stalnu postavku. U fazi smo priprema, a želim da dodam da mi nismo samo srpski već i jugoslovenski muzej po onome šta je u njemu sakupljeno.
Ana Brnabić, Slobodan Nakarada i Vladan Vukosavljević

MOGUĆA UŠTEDA
PO rečima Slobodana Nakarade, dosadašnja rekonstrukcija kreće se u okviru planiranih troškova, a očekuju se i neke uštede. U petak se čulo i da predviđeni troškovi iznose oko 754 miliona dinara.