BEOGRAD - Pod sloganom "Migracija" sutra počinje deveto izdanje najvećeg regionalnog festivala kreativnosti - "Mikser festivala" i to u silosima nekadašnjeg Žitomlina na donjem Dorćolu gde je sve i počelo.

Omiljena lokacija publike "Mikser festivala" ponovo će ugostiti veliki broj vrhunskih imena iz oblasti arhitekture i dizajna, urbanog razvoja i planiranja, stručnjake novih tehnologija, angažovane umetnike i muzičare iz regiona i sveta, a festivalska kapija za posetioce otvara se već od 17 časova.

"Tema je ove godine autobiografska, mada mi svake godine izaberemo za temu nešto u čemu aktivno učestvujemo, pa smo se prošle godine bavili osetljivim društvom inspirisani izbegličkom krizom, ali i pripadnicima našeg društva, jer nas je bavljenje izbeglicama vratilo u naše sopstvene probleme. Smatramo da kultura može mnogo da učini za razne pojave u našem društvu", ističe kreativna direktorka "Mikser festivala" Maja Lalić.

Lalić je Tanjugu rekla da se "Mikser festival" ove godine neće baviti samo izbegličkim kretanjima, već svim oblicima kretanja u savremenom društvu u 21. veku.

"Ljudi se sele iz gradova u sela, umetnici moraju zbog investitorskog urbanizma da napuštaju neke delove grada i odlaze u napuštene pa u njima prave nove turističke i kulturne atrakcije. Svaki dan putujemo do posla i ljudi iz različitih razloga moraju da promene svoje stanište. Mi ćemo to razmatrati kroz niz programa", kazala je Lalić.

Ključne teme obrađivaće se kroz sve segmente festivala: Mikser Talks, Pitanja grada, Dizajn, Vizuelne umetnosti, Edu zona, Mikser Kids, Kino Mikser i Mikser Music.

Lalić je kao važan segment izdvojila "Mikser razgovore" koji će okupiti više od 50 domaćih i inostranih stručnjaka iz oblasti urbanog dizajna, arhitekture, dizajna, društvenih nauka, informacionih tehnologija, komunikacija i drugih kreativnih disciplina.

Temom "Gradovi za sve ljude" baviće se gosti iz Holandije, Austrije, Francuske, Italije, Izraela, SAD, koji će razmatrati "kako pomiriti različite interese u jednom gradu, a da to bude plemenito, lepo, pravedno mesto za sve građane".

Jedna od tema biće i održivo planiranje gradova. "Dolaze stručnjaci sa Imperijal koledža u Londonu. Blue Green team jedan je veliki pokret koji je nastao u Engleskoj, a širi se Evropom, holistički kao u medicini, samo lečimo naše gradove multidisciplinarnim pristupom", objašnjava Lalić.

Novitet ovogodišnjeg festivala biće četvorodnevni kreativni kamp koji će pod sloganom "Hakovanje budućnosti" okupiti mlade kreativce oko interdisciplinarnog timskog rešavanja aktuelnih društvenih problema uz pomoć kreativnog načina razmišljanja i savremenih tehnologija.

"Veliko pojačanje Mikser festivala stiže u obliku ekipe 'Nordeusa', jedne od najprespektivnijih IT kompanija, koja se bavi gejmingom. Oni će doneti talas novih tehnologija u magične silose i pokazati mladima da postoje zanimanja za koja naši roditelji do juče nisu znali, a koja otvaraju velike mogućnosti zapošljavanja. Ccitav jedan silos biće posvećen digitalnoj umetnosti sa nizom edukativnih sadržaja i radionica prilagođenih i stručnjacima i onima koji će u toj oblasti napraviti prve korake", najavila je Lalić.

Silosi će, prema njenim rečima, postati tokom "Misker festivala" - "portal za drugi svet" zahvaljujući stotinama mladih umetnika i stvaralca koji će izlagati u okviru "Art zone".

Tu je regionalna multimedijalna izložba "Blek Boks 2017", gosti iz inostranstva koji na temu migracija daju svoje viđenje, izložba "Goust prodžekt" bavi se "novim nomadima i načinom života kakav svi vodimo i predlaže rešenja kako svakodnevnicu učiniti dinamičnijom".

"Mikser festival" pripremio je i svakodnevne sadržaje za decu i mlade kako bi ih "nežno uveo u ozbiljne teme", kao što su tolerancija, različitosti, opasnosti u kojima živimo, pokazao kako izgradnjom ličnosti i pozitivnog stava možemo da se odredimo prema svim izazovima u kojima mladi danas žive, objašnjava Lalić.

Kada je muzički program u pitanju, prve večeri publiku očekuju Aleksandar Sedlar, Marko Luis i Gudački ansambl "Lola Klasik" na čelu sa Ljubišom Jovanovićem, a do 28. maja "Disciplin A Kitsćme", "E-play", Bojana Vunturišević, Edo Maajka, "Zemlja Gruva", "Film" i drugi.

Počasni gost "Mikser festivala" biće dizajner Mirko Ilić sa izložbom "Tolerancija" koja, kako kaže Lalić, i sama migrira i odlaskom u svaki grad se obogaćuje po jednim radom lokalnog umetnika, u ovom slučaju delom renomiranog dizajnera Slavimira Stojanovića.