Prekinuta pravna agonija
29. 12. 2011. u 20:58
Reagovanje advokata Žarka Lauševića na odluku predsednika Srbije o pomilovanju: Grubo kršenje svih Lauševićevih prava
Aktom pomilovanja predsednika Republike Srbije Borisa Tadića je završen pravni egzodus Žarka Lauševića.
Tim činom je zaustavljen proces kontinuiranog kršenja ljudskih prava, započet 5. maja 2001, kada je protivpravnim i skandaloznim Raspisom predsednika Vrhovnog suda Crne Gore br. Su - 6-19/2001. 2. 3. 2001. i daljim radnjama brutalno sprečen da se njegovo uredno i blagovremeno, po svim zakonima i međunarodnim dokumentima, zajemčeno pravo na delotvoran pravni lek, koji je podneo saveznom državnom tužiocu Jugoslavije za podizanje Zahteva za zaštitu zakonitosti, procesuira pred Saveznim sudom SRJ.
Svi zahtevi saveznog državnog tužioca da nadležne sudske instance Crne Gore dostave spis zarad podizanja zahteva za zaštitu zakonitosti su potpuno nezakonito osujećeni - piše u saopštenju punomoćnika Žarka Lauševića, advokata Vladana S. Bojića. - Laušević je, zato, podneo ustavnu žalbu Ustavnom sudu Crne Gore br. U - 3/2003, koja je odbačena, sa implikacijom da je stvar iz nadležnosti Saveznog ustavnog suda.

Laušević je, zatim, podneo ustavnu žalbu Sudu državne zajednice SCG br. Žg - 50/05, koja je zbog raspada i te državne zajednice ostala nerešena i završila - u arhivu.
Nakon donošenja Ustava CG od 22. 10. 2007. i Zakona o Ustavnom sudu 6. 11. 2008, Laušević je podneo ustavnu žalbu Ustavnom sudu Crne Gore koja je 28. 1. 2010. odbačena iz razloga ratione temporis, tj. da Crna Gora odgovara samo za povrede onih ljudskih prava kršenih nakon stupanja na snagu njenog Ustava. To je učinjeno tako, iako je u praksi Evropskog suda, bila nesporno u pitanju trajna radnja nečinjenja (non facere), u evropskoj praksi izdefinisana trajnom povredom (continuing violation).
Zato je Laušević podneo predstavku Evropskom sudu za zaštitu ljudskih prava u Strazburu, 16. jula 2010, potvrđenu aktom tog suda 10. 8. 2010. br predmeta 42726/10. Proces je u redovnom toku.
U vreme Lauševićevog lišavanja slobode u SAD, 2. jula 2009, republički javni tužilac Srbije je 31. 8. 2009. podigao Zahtev za zaštitu zakonitosti br KTZ 858/09 Vrhovnom sudu Srbije i podneo Zahtev za odlaganje izvršenja sporne presude Trećem opštinskom sudu 31. 8. 2009, čemu je udovoljeno rešenjem od 2. 9. 2009.
Republičko javno tužilaštvo Srbije je Zamolnicom 22. 4. 2010. zatražilo spis radi odlučivanja po zahtevu od oficijelne Crne Gore i nadležne sudske instance (Viši sud u Podgorici). Ali, Zamolnica je odbijena aktom Višeg suda u Podgorici br. Kri - 429/10 31. 5. 2010, uz obrazloženje Srbiji, kao državi molilji, da ukoliko Srbija smatra da je kazna izrečena presudom koju treba da izvrši prema svom rezidentu i državljaninu previsoka, ima mogućnost da na to utiče samo kroz institute amnestije, pomilovanja i uslovnog otpusta. Tog stava je bilo i Ministarstvo pravde Crne Gore, Sektor za pravosuđe u aktu br 03-292/10 od 10. 5. 2010, čime je RJT Srbije primorano da odustane od zahteva.
Konačno, poslednjim aktom, Ministarstvo pravde Crne Gore br. 01-9184/11 od 19. 12. 2011. je definisalo svoje poslednje stanovište da zvanična Crna Gora ne nalazi za potrebno da preduzima bilo kakve radnje izvršenja presude kojom je osuđen Žarko Laušević, jer je po Ugovoru između Crne Gore i Republike Srbije o međusobnom izvršavanju sudskih odluka u krivičnim stvarima, koji je ratifikovan u Crnoj Gori Zakonom o potvrđivanju 14. 10. 2009, da će se pravosnažne sudske odluke pre 3. 6. 2006. izvršavati u državama ugovornicama kao domaće presude. Ali, istim tim ugovorom u čl. 4. st. 2 je utvrđeno da samo država izricanja (Crna Gora) ima isključivo pravo da odlučuje o vanrednim pravnim sredstvima. Tako je finalno zatvoren bilo koji drugi legalan i primeren pravni put za zaštitu i ispravljanje grubo prekršenog Lauševićevog prava, sem akta o pomilovanju.
Predsednik Srbije je ovim aktom zaustavio dalju pravnu agoniju i predupredio nove. Ovim činom je otklonjena povreda jednog od osnovnih međunarodno garantovanih ljudskih prava na delotvoran pravni lek, ali nesreća svih stradalnika te kobne sudbonosne noći 30. 7. 1993. je ostala da zauvek traje u svim dušama unesrećenih porodica i u uništenom životu i tegobnoj progonjenoj duši Žarka Lauševića, dok god on postoji - zaključuje advokat Bojić u svom dokumentovanom saopštenju.

Beogradski advokat Toma Fila, koji je glumca Žarka Lauševića branio u postupku pred crnogorskim sudom tokom devedesetih, pozdravio je u četvrtak odluku predsednika Srbije Borisa Tadića o pomilovanju njegovog bivšeg klijenta, istakavši da je to velika satisfakcija za Lauševića:
- Ovo je velika satisfakcija za Lauševića koji je godinama trpeo posledice jedne pogrešne presude crnogorskog suda i ja sam veoma zadovoljan odlukom predsednika Tadića.
On je rekao da nije u kontaktu sa glumcem koji godinama živi i radi u Americi.
HOMEN: PREPORUČILI POMILOVANJE
inicijativa za pomilovanje po redovnoj proceduri je prosleđena Ministarstvu pravde. Ono ju je dalje, uz svoje mišljenje, prosledilo predsedniku Republike.

- Ministarstvo pravde je zauzelo stav da Laušević treba da bude pomilovan - objašnjava za ”Novosti” Slobodan Homen, državni sekretar u Ministarstvu pravde. - Analizirali smo kaznenu politiku i visinu kazne za prekoračenje nužne odbrane, za šta je Laušević osuđen, i zaključili da je njegova kazna višestruko veća od svakog drugog sličnog slučaja u Srbiji. Ono što je on odslužio, već odgovara prosečno izrečenoj kazni za to delo, i zato smo dostavili mišljenje da se slažemo sa pomilovanjem.
On je izrazio zadovoljstvo što su Komisija za pomilovanja i predsednik Tadić uvažili mišljenje Ministarstva pravde. (V. C. S.)
SNEŽANA MALOVIĆ: LAUŠEVIĆ JE BIO PRESTROGO KAŽNJEN

- Presuda suda u Podgorici bila je prestroga, imajući u vidu da je prosečna kazna za prekoračenje nužne odbrane pet godina - naglasila je Malovićeva. - Ministarstvo pravde je dalo pozitivno mišljenje o molbi Lauševića nakon što je takav stav zauzeo i Viši sud u Beogradu.
Osnov za traženje pomilovanja u Srbiji, kako je navela, bio je bilateralni sporazum između Srbije i Crne Gore koji predviđa da osuđeni izdržava kaznu u zemlji čiji je državljanin.
Malovićeva je ukazala da je pomilovanje traženo zbog činjenica koje se tiču uslova života Lauševića posle pravosnažnosti presude, kao i svih okolnosti koje se tiču komplikovane pravne procedure usled razdvajanja Srbije i Crne Gore.

Predsednik Srbije Boris Tadić potpisao je Odluku o pomilovanju Žarka Lauševića, kojom se on oslobađa daljeg izdržavanja kazne zatvora.
To je u četvrtak i zvanično saopštila pres služba predsednika Srbije, posle ekskluzivne vesti o pomilovanju koja je prvo objavljena u ”Večernjim novostima”.
- Komisija za pomilovanje predložila je predsedniku Tadiću da se osuđeni Žarko Laušević oslobodi daljeg izdržavanja kazne zatvora jer ranije nije osuđivan, od izvršenja dela je prošlo 18 godina, a na slobodi je duže vreme, tokom kojeg nije vršio krivična dela.
Prema predlogu za pomilovanje, krivično delo za koje se tereti Laušević, nije izvršeno umišljajno, već prekoračenjem granice nužne odbrane u stanju emocionalne uzbuđenosti izazvane napadom na njega i njegovog brata Branimira Lauševića, kome je tom prilikom bio ugrožen život.
Na izdržavanju kazne bio je gotovo pet godina i tokom izdržavanja kazne u KPZ Požarevac - Zabela bio je dobrog vladanja i ponašanja. Lošeg je zdravstvenog stanja i prema njemu se svrha kažnjavanja može postići i blažom kaznom, navodi se u saopštenju.
zloca
29.12.2011. 21:20
Ma hajte molim vas, o cemu vi pisete? Kakav kraj egzodusa? Luasevica trazi Crna Gora u kojoj je zlocin i pocinjen. Moze ga Tadic pomilovati 100 puta on svoj dug ima prema Crnoj Gori a ne prema Srbiji. Samo se blamirate...
@zloca - On ako se pojavi u Srbiji moze biti uhapsen i izrucen CrnojGori ... jer smo potpisali taj pandurski dogovor ... ?!?!?!
@zloca - Koliko ja znam, CG je ovaj slucaj ustupila Srbiji 2005. tako da Tadic nije uradio to sto je uradio da bi on opet bio uhapsen.Ovo nista nece promeniti, covek ima zivot u SAD, ali ce bar moci da putuje gde hoce i da poseti koga hoce.U svakom slucaju, lepa vest u gomili politickih gluposti.
@zloca - Pustite tog čoveka više na miru?! Pa jel vam dovoljno što je on sam sebe osudio??? Morao je to da uradi, IZVINITE MAJKE UBIJENIH; al to je fakat?! Pustite veselu dušu nek živi dokle može i koliko može?! Žarko, nek ti je od neba prosto!!!!
@zloca - Kao da nekoga zanima sta hoce Crna Gora???
Politika
uživoIZBORI NA KOSOVU I METOHIJI: Mitropolit Teodosije glasao u Gračanici (FOTO)
28. 12. 2025. u 07:28 >> 14:20
VUČIĆ VEČERAS U "HIT TVITU": Predsednik o najvažnijim temama za Srbiju
28. 12. 2025. u 12:11
Tenis
"NIJE MI IŠLO U KORIST": David Ferer se oglasio nakon prekida saradnje sa Alkarazom
27. 12. 2025. u 10:58
TEŽAK UDARAC! Jedan od najboljih tenisera sveta propušta Australijan open
26. 12. 2025. u 22:38
Fudbal
KAD SRBIN KOMANDUJE SLAVNIM KLUBOM: Strahinja Pavlović i Milan "razneli" Veronu
28. 12. 2025. u 14:46
NAVIJAČI SENEGALA ODUŠEVILI SVET: Evo šta su uradili na Afričkom kupu nacija (VIDEO)
28. 12. 2025. u 14:20
NAŠLI LALATOVIĆEVOG NASLEDNIKA U SVOJIM REDOVIMA: Evo ko će na klupu Mladosti iz Lučana
28. 12. 2025. u 13:23
Komentari (81)