Radojičić: Izgradnja gondole neće smanjiti broj stabala u Beogradu
14. 03. 2019. u 15:05
Gradonačelnik je u društvu direktora JKP „Zelenilo – Beograd” Slobodana Stanojevića poručio da će Beograd do kraja godine biti bogatiji za nekoliko hiljada stabala
Foto Beoinfo
Gradonačelnik Beograda prof. dr Zoran Radojičić obišao je u četvrtak lokaciju u parku Ušće na kojoj je počela sadnja 300 novih stabala. Radojičić je u društvu direktora JKP „Zelenilo – Beograd” Slobodana Stanojevića poručio da će Beograd do kraja godine biti bogatiji za nekoliko hiljada stabala, a početkom sledeće i za gondolu koja će predstavljati novu turističku atrakciju i moderan vid prevoza u centru grada.
On je napomenuo da je JP „Skijališta Srbije” kao deo nadoknade za posečena stabla u okviru realizacije projekta „Beogradska gondola” obezbedilo 25 miliona dinara za sadnju novih stabala, od kojih je deo usmeren i na današnju sadnju.
– Danas smo započeli planiranu sadnju drveća u parku Ušće i tokom naredna tri dana ovde će biti posađeno 300 stabala. To je dvostruko više od broja stabala koja su posečena jer su bila na trasi gondole. U realizaciju ovog projekta nije moguće krenuti bez uklanjanja određenog broja stabala i zato nam je potrebno razumevanje i strpljenje građana. Bitno je da Beograđani znaju da gondola ne narušava prirodu i broj stabala, naprotiv. Lepota gondole ogleda se u pogledu koji će nam pružiti, a to su pre svega naša bogatstva, zelenilo i reke – poručio je gradonačelnik i dodao da će JKP „Zelenilo – Beograd” nastaviti da radi odličan posao u zaštiti i obnavljanju naših zelenih površina.
Pročitajte još - Politički obračun zbog izgradnje žičare
Prema njegovim rečima, gondola će biti još jedna atrakcija koju će naš grad moći da ponudi, kako svojim stanovnicima tako i gostima.
– Godnole imaju Budimpešta, Sarajevo, Ljubljana, Barselona... Očekujemo da će po završetku radova, beogradska žičara postati novi simbol grada na koji će Beograđani biti ponosni – ističe Radojičić.
On je dodao da je izgradnja gondole, kao i pešačke pasarele od Kalemegdana do Beton hale, deo strategije spuštanja Beograda na reke.
– Imamo to bogatstvo da se Sava i Dunav sastaju u Beogradu, a uskoro ćemo u njima moći da uživamo iz novog ugla, sa beogradske gondole – ističe Radojičić.
Direktor JKP „Zelenilo – Beograd” Slobodan Stanojević istakao je da je ovom poslu pristupljeno jako ozbiljno, kao i da su sve pravne procedure ispoštovane.
Pročitajte još - Gondola seče stabla i ruši po Kalemegdanu
– Pre dve godine smo naručili i dobili studiju uticaja izgradnje gondole na zelenilo u parku Ušće. U razgovoru sa arhitektama vodilo se računa da seča bude svedena na minimum i gondola će u skladu sa tim biti pozicionirana. Stabla koja su posečena nisu bila u izuzetno dobrom stanju, a JKP „Zelenilo – Beograd” će nastaviti odgovorno da se odnosi prema svom delu komunalnih poslova u gradu. Ovde su posađena stabla crvenolisnog hrasta, jasena, lipe i platana. U pitanju su najkvalitetnije sadnice jer smo takav standard postavili pre nekoliko godina – rekao je Stanojević.
veselnik
14.03.2019. 17:22
U Rusiji svako stablo je ucrtano, sa "imenom i prezimenom" i nema sanse da neko nesto isece bez najve i dozvole sa JASNO NAVEDENOM OBAVEZOM sta, gde i koliko da se i plati i posadi! Ovde je sve pausalno, odluke ad hok i momentalna seca. Da li postoji evidencija koliko je stabala na teritoriji Beograda poseceno u poslednjih npr. 10 godina, a koliko zasadjeno I ODGAJENO? Naravno da ne, sa svim tim divljim gradnjama i formalnim sadjenjem sadnica koje su propale nije ni cudno sto sve teze disemo.
Nije isto stablo od 100 godina i nove sadnice jer ce one biti kao ove posecene tek za 100 godina
Koliko je progresa potrebno pa da stanemo i pocnemo mi ljudi da se adaptiramo na prirodu, a ne da nju prilagodjavamo sebi po svaku cenu?
Meni se čini da se poslednjih godina sve u Beogradu čini po meri turista i stranaca a ne gradjana koji u njemu žive.
I tako lepo stranci dođu u Beograd da se voze gondolom, a zaglave se u gradskom prevozu! I negoduju - mi domaći koji govorimo neki strani jezik i koristimo gradski prevoz čujemo njihovo čuđenje (čitaj negodovanje). U Budimpešti, Barseloni i drugim gradovima koje ćemo očigledno da kopiramo imaju dobar gradski prevoz.......
Komentari (6)