Vozači GSP-a na dopunskoj nastavi!

S. B. MILOŠEVIĆ

08. 03. 2018. u 22:15

GSP obučava deo zaposlenih za bezbednu i eko-vožnju kako bi se produžio vek vozila. Kurs će se sastojati od teorijskog, praktičnog i kontrolnog dela. Proveriće se da li primenjuju stečena znanja

Возачи ГСП-а на допунској настави!

Foto: Petar Milošević

ČELNICI Gradskog saobraćajnog preduzeća šalju vozače na dodatnu obuku! Iako ova informacija u prvi mah deluje uznemirujuće, reč je o unapređenju rada kako bi se, pre svega, smanjila potrošnja goriva i produžio vek vitalnih delova na vozilima, poput menjača. Oko 300 šofera pohađaće kurs bezbedne i eko-vožnje, a oni koji u prvom krugu ne pokažu napredak, ponovo će ići na časove.

GSP "Beograd" raspisao je javnu nabavku za obuku vozača autobusa za bezbednu i eko-vožnju, a ko će ih podučavati znaće se posle 20. marta, kada će ponude biti otvorene.

- Ideja je da se kandidatima predstave najnovija saznanja i dostignuća iz oblasti bezbedne i eko-vožnje, ali i rezultat njihove primene u praksi - navodi se u tekstu konkursa. - To dovodi do smanjenja troškova u pogledu potrošnje goriva, habanja vitalnih delova i sklopova u cilju produženja radnog veka vozila.

Obuka će se sastojati od teorijskog, praktičnog i kontrolnog dela, a obavljaće se u pogonima "Karaburma", "Kosmaj", "Novi Beograd" i "Zemun".

- Praktični i kontrolni deo obuke podrazumevao bi praćenje parametara rada svih tipova menjača kojima raspolaže GSP, ali i upotrebu usporača prilikom kočenja, kontrolu vožnje pod konstantnim gasom, optimalno ubrzavanje i usporavanje vozila, poštovanje saobraćajne signalizacije i dozvoljene brzine kretanja,...

Instruktori su u obavezi da svakog vozača isprate od početka do kraja, i da u vidu pisanog izveštaja dostave sve praćene parametre sa početne i kontrolne vožnje vozača koji je na obuci. Jedan od obaveznih pokazatelja uspešno sprovedene obuke je smanjenje potrošnje goriva, navodi se u konkursnoj dokumentaciji.

Posle uspešno sprovedene obuke rad vozača će se pratiti i kontrolisati mesec dana, kako bi naručilac, odnosno GSP, bio siguran da se vozači pridržavaju naučenog.

PREDVIĐEN I POPRAVNI

OBUKA će se obavljati u šest grupa, oko 15 dana. Po 50 vozača obučavaće se za eko-vožnju na autobusima iz voznog parka kojim raspolaže GSP.

Šoferi kod kojih obuka ne da zadovoljavajuće rezultate, moraće ponovo na časove, a novi krug edukacije kandidata organizovaće izvođač obuke o svom trošku.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (11)

Eko

09.03.2018. 00:45

A zar ne bi bilo bolje da prebace GSP vozila na plin ili metan? Tada bi imali maltene nula zagađenja, jeftiniji prevoz a ne bi maltretirali ni vozače

Točak

09.03.2018. 03:50

Za smanjenje potrosnje goriva potrebni su autobusi sa savremenim motorima a ne tenkovi koje trenutno ima GSP u vecem broju!

Gidra

09.03.2018. 14:20

Treba da uče da drže volan sa dve ruke pošto im je u jednoj mobilni telefon.Vrhunac nediscipline i neodgovornosti ljudi koji odgovaraju za naše živote kada uđemo u autobus gradskog prevoza.I niko ništa ne reaguje ni policija ni određene službe vlasnika vozila,niko.Pa nisu u svom privatnom automobilu.Dok pričaju tempiraju semafore da bude crveno da imaju što više vremena za priču.Učite ih kulturi ponašanja za volanom a da voze znaju verovatno ako imaju dozvolu.

Pedalinabus utopista

09.03.2018. 15:41

Treba ugraditi pedale u autobuse tako da putnici dok se voze mogu i da se rekreiraju okrećući pedale a i da doprinesu smanjenu potrošnje goriva.

Putnik namernik

09.03.2018. 15:47

Autobusi su najveći zagađivači i trebali bi da ih preprave da koriste plin , metan ili vodonik. To su sve jeftinije vrste goriva koje bi se vrlo brzo isplatile pogotovu što autobusi prelaze veliki broj kilometara u toku godine. Takođe treba da se razmotri mogućnost produženja tramvajskih linija od Banovog do Petlovog brda i da se izmeste prigradske linije na periferiju grada. I naravno čekamo metro.

Fanđo

09.03.2018. 15:52

Vozičima je potrebna i obuka iz tolerancije kao i malo bolja HTZ oprema kacige i štitnici jer malo malo pa ih neko napada bejzbol palicama.

лекција

09.03.2018. 21:35

С таквом потврдом ће се лакше запослити у иностранству, браво! Иначе, пре неколико дана сам гледао како возач аутобуса ГСП целе две станице скоро све време гледа у свој мобилни, и само повремено баца кратак поглед на улицу којом вози. Не сећам се више добро - мислим да је била 37-ица, и станице кроз Жарково до Бановог Брда. Неки бусеви су такви кршеви да је оваква обука смешна и обично бацање новца ...