Deponija Japancima i Francuzima

G. NOVAKOVIĆ

31. 08. 2017. u 15:02

Grad izabrao partnera za rešavanje problema najvećeg prestoničkog smetlišta u Vinči. Godišnja projektna plaćanja iznose 38.278.900 evra

Депонија Јапанцима и Французима

Privatni partner moraće da izvrši sanaciju postojeće deponije

PROBLEMIMA žitelja čitave prestonice sa taloženjem smeća na deponiji u Vinči, konačno se nazire kraj! Grad je u četvrtak doneo odluku da ugovor o javno-privatnom partnerstvu u pružanju usluge tretmana i odlaganja komunalnog otpada na deponiji dodeli grupi ponuđača, francusko-japanskom konzorcijumu The Consortium od SUEZ Groupe SAS & I-Environment Investments limited. Godišnja projektna plaćanja vredeće 38.278.900 evra.

Dijalog se odvijao u tri kruga i u njemu je učestvovalo pet kandidata. Konačnu i jedinu ponudu sredinom jula podnelo je pomenuto partnerstvo, koje se sastoji od SUEZ Groupe SAS, multinacionalne korporacije sa sedištem u Parizu i I-Environment Investments limited, japanske kompanije sa centrom u Londonu. Ceo proces trajao je dve godine.

- Ugovor će biti zaključen na 25 godina, a izabrani ponuđač, koji je privatni partner grada, biće u obavezi da izgradi postrojenje za proizvodnju toplotne i električne energije iz otpada - rekao je gradonačelnik Siniša Mali.

Prema najavama prvog čoveka prestonice, svu proizvedenu toplotnu energiju preuzeće Javno-komunalno preduzeće "Beogradske elektrane" i priključiti na sistem daljinskog grejanja. Privatni partner moraće da izvrši sanaciju postojeće deponije u Vinči, čime će biti rešen višedecenijski ekološki problem sa kojim su se žitelji ovog dela Beograda svakodnevno suočavali, upravo zbog neadekvatnog odlaganja i tretmana smeća.

- Partner grada u obavezi je da izgradi novu sanitarnu deponiju, u skladu sa visokim standardima i direktivama Evropske unije. Takođe, izgradiće i postrojenje za tretman građevinskog otpada - najavio je Mali.

NAJSAVREMENIJE I NAJBEZBEDNIJE UPRAVLjANjE otpadom biće rešeno na najsavremeniji i najbezbedniji način po životnu sredinu. Ono će ujedno dovesti do proizvodnje obnovljive toplotne i električne energije. Projekat obuhvata remedijaciju i zatvaranje postojeće deponije, iskorišćenje deponijskog gasa za proizvodnju energije, kao i tretman procednih voda. Takođe, očekuje se izgradnja postrojenja za tretman komunalnog otpada i kogenerativnu proizvodnju toplotne i električne energije, postrojenja za reciklažu građevinskog otpada i izgradnja deponijskih ćelija po standardima Evropske unije.

Deponija u Vinči godinama je trn u oku sugrađanima. Tone smeća svakodnevno se tu istovaraju, a neprijatan miris, koji se vetrom prenese, samo je deo muka sa kojim se žitelji suočavaju. Grad se obavezao da reši problem, ali na izbor partnerskog preduzeća čekalo se dugo. Prvobitne najave bile su da će ugovor biti potpisan u drugoj polovini 2016. godine, dok je sređivanje najavljeno za početak ove.

Međunarodna finansijska korporacija, koja je članica grupacije Svetske banke, pružila je stručnu pomoć čelnicima Beograda u svim fazama sprovođenja postupka konkurentnog dijaloga.


POŽAR TINjAO NEDELjAMA

BEOGRAĐANI još pamte veliki požar koji je sredinom maja buknuo na deponiji u Vinči. Iako je nadzemni plamen bio saniran, žarište je tinjalo na dubinama većim od 10 metara pod zemljom i đubretom.

Nepodnošljivi smrad i gust dim nedeljama su se nadvijali nad gotovo svim delovima grada, zbog čega su se sugrađani zabrinuli za zdravlje. Ipak, iz Zavoda za javno zdravlje isticali su da zagađenost vazduha nije bila iznad normalnih vrednosti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Mirko

31.08.2017. 18:32

Spaljivanje otpada nema nikakve veze sa ekološkim standardima, već će doprineti zagađenju vazduha, ovo je samo još jedna u nizu loših odluka gradske vlasti, čije posledice ćemo morati otklanjati godinama

златан

02.09.2017. 15:49

За наше "стручњаке" је то сметлиште, а за нормалан послован свет рудник секундарних сировина, овде нарочито јер се овде све баца и ништа претходно не одваја. И код нас би се нашао неко паметан да то ради, али власт хоће да прво да га темељно опљачка, и још да буде политички њихов, па зато деценијама заостајемо за свима.