KONKURS ZA VRTIĆE OD 8. DO 19. MAJA: Na listi čekanja već 8.280 mališana
29. 03. 2017. u 22:15
NA listi čekanja za boravak u takozvanim državnim obdaništima već se nalazi 8.280 mališana. Prednost ima 4.902 dece, što je 1.700 više nego u oktobru 2016.
Foto Nenad Živanović
KONKURS za upis u vrtiće biće raspisan 8. maja, a roditelji će imati dve nedelje za predaju dokumenata, odnosno do 19. maja, saznajemo u Sekretarijatu za obrazovanje i dečju zaštitu. Koliko će mališana imati sreće da se nađe na listi primljenih u državni vrtić, znaće se sledeće nedelje, ali sudeći po upisnim kvotama iz prethodnih godina, broj slobodnih mesta je približno isti broju dece koja se nalaze na listi čekanja.
Prema podacima gradskih vlasti, trenutno na upis u obdanište čekaju 4.902 mališana iz prioritetnih grupa, što je za 1.700 dece više nego u oktobru prošle godine. Takođe, "ispod crte" je i 3.378 onih koji mogu da čekaju, tako da ukupna cifra neupisanih već dostiže 8.280.
Kako objašnjavaju nadležni, broj mališana na listi čekanja je veći, pogotovo iz prioritetnih grupa, jer roditelji imaju mogućnost da svakog meseca konkurišu, a jednom godišnje se raspisuje veliki konkurs. Najgora situacija je u Novom Beogradu, gde za 1.500 mališana nema mesta u obdaništima, od kojih je 1.000 njih čija su oba roditelja zaposlena ili po nekom drugom osnovu imaju prednost pri upisu.
Sledi Predškolska ustanova "Čukarica" sa 916 "prekobrojnih". U vrtićima na ovoj opštini neraspoređen je 621 mališan sa prioritetom i njih 295 bez prioriteta. Na Voždovcu se na listi čekanja nalazi čak 789 dece koja bi trebalo da imaju prvenstvo pri upisu, dok je broj onih koji nisu prioritet daleko manji i ima ih 90. I na Paliluli je velika gužva za upis u obdaništa, pa je trenutno "ispod crte" 796 dece.
Od centralnih gradskih opština najbolja situacija je na Starom gradu, gde i najmanje dece čeka na upis u vrtić - 139 koji nisu iz prioritetnih grupa i 36 onih koji imaju prednost. U prigradskim opština je situacija nešto bolja, a najviše neupisane dece ima u Grockoj - 485, Surčinu - 320 i Obrenovcu - 215. Najmanje gužve su u Sopotu, gde na upis čeka 16 mališana i Barajevu, gde ima šestoro dece za koje nije bilo mesta.
Situaciju bi trebalo da popravi najavljena racionalizacija mreže škola, čime će se smanjiti gužve u Novom Beogradu i Zemunu, jer će određeni broj predškolaca, ali i mališana vrtićkog uzrasta biti smešten u škole. Tako je u Novom Beogradu planirano oko 350 mesta, a u Zemunu oko 500 predškolaca.
PRIORITETI I PRIVATNICI
PRIORITET pri upisu u vrtić imaju mališani iz društveno osetljivih grupa, porodica koje koje koriste socijalnu zaštitu, deca bez roditelja, deca samohranih majki i očeva, teško obolelih roditelja, deca vojnih invalida, zaposlenih roditelja, treće i svako naredno dete, oni čiji su braća i sestre već upisani u obdanište...
U privatne vrtiće je upisano oko 8.700 mališana, kojima Grad subvencioniše boravak u iznosu od 80 odsto od ekonomske cene u državnom obdništu, a razliku, ako je cena veća, plaćaju roditelji.
mima
30.03.2017. 08:08
Dajte vise resite problem sa vrticima! Gradite nove, zakupljujte prostore, to je prioritetan zadatak svake vlasti. Roditelji ne mogu da se ''snadju'' kada rade.
Komentari (1)