Izmene na prigradskim linijama
18. 02. 2017. u 18:37
Objavljeni rezultati Studije o javnom prevozu stručnjaka sa Saobraćajnog fakulteta
Predviđa se skraćenje linija 450, 451, 451A, 466, 468, 491 i 491A
REZULTAT studije prigradske mreže javnog gradskog prevoza, koju je uradio Saobraćajni fakultet na osnovu brojanja putnika na 302 linije je - ukidanje 36 linija, skraćenje petnaestak, uvođenje dve, izmena reda vožnje i pojačanje na trasama duž auto-puta. Prve promene očekuju se najranije za pet meseci, a jedan od razloga zbog kojih će biti uvedene je štednja.
Mada prema studiji razloga za brigu imaju stanovnici Sopota, Mladenovca, Vrčina i Grocke, zbog skraćenja linija koje saobraćaju preko Avale, gradski sekretar za javni prevoz Uglješa Mitrović kaže da u praksi neće biti baš sve tako crno--belo, kao na papiru.
To su sve samo predlozi koji će se razmatrati u dogovoru sa predstavnicima lokalnih samouprava - objašnjava Mitrović. - Naravno da, čak i da na pojedinim linijama budu samo dva putnika, one ne mogu biti ukinute. Svakako ćemo voditi računa da putnici ne budu oštećeni. Planirane izmene imaju za cilj da koliko možemo uštedimo, ali ne na štetu korisnika javnog prevoza.
Sekretar dodaje da bi eventualne izmene mogle da budu primenjene tek na leto.
Studija, između ostalog, predviđa skraćenje linija 450, 451, 451A, 466, 468, 491 i 491A, koje bi, umesto sa glavne "Lastine" stanice, polazile sa trolejbuske okretnice na Banjici. Takođe, planirano je ukidanje linija iz Lazarevca za Stepojevac, Petku i Zeoke zbog preklapanja, dok bi 583, koja povezuje Beograd sa Trbušnicom, bila zamenjena lokalnom do Lazarevca. A direktnu vezu sa centrom grada izgubila bi i Mala Moštanica ukidanjem linije 861A.
KUPUJU NOVE ELEKTROBUSE
Najveći prevoznik za tekuću godinu planira nabavku dodatnih elektrobusa. Predviđena je kupovina još tri vozila na "baterije", a u sklopu rekonstrukcije centra grada i projekta uvođenja pešačke zone od Trga republike do Kalemegdana.