U školama zakupci pekare i prodavnice: Slatkišima mame đake!
04. 04. 2016. u 23:59
U osnovnim školama rade pekare i prodavnice koje učenicima nude razne proizvode. U interesu dece je da se prodaje zdravija hrana
ponuda Učenici kupuju hranu u OŠ "Lazar Savatić" Foto Z. Jovanović
GOTOVO da nema škole u prestonici koja ne izdaje prostor. Na "ceni" su fiskulturne sale, tereni za fudbal i košarku, ali i delovi hodnika, učionice, svečane sale...
Najčešći korisnici su sportski klubovi, a "zakupci" pekare, prodavnice i knjižare. Cenu određuje lokacija škole i opremljenost prostora, pa sat korišćenja košta, u proseku, oko 2.000 dinara, dok je zakup od 20.000 do 30.000 dinara mesečno.
Iako školarci imaju užinu u školi, džeparac je neophodan za raznorazne slatkiše, sokove i grickalice koji se mogu kupiti u prodavnicima u školama.
Ivana Pavlović, majka dvoje dece koja pohađaju OŠ "Lazar Savatić" u Zemunu, kaže da nema dana da njeni mališani ne kupe nešto od slatkiša. Pošto je decu teško odvratiti od omiljenih poslastica, ona predlaže da bi trebalo promeniti asortiman i deci ponuditi neke zdravije slatkiše.
- Rešili smo da izdamo prostor nekome ko bi ovde otvorio prodavnicu, kako deca ne bi izlazila iz školskog dvorišta - navodi Budimir Novović, direktor OŠ "Lazar Savatić".
- Ustanova se zaključava od osam sati ujutru, a otključava oko podneva, pa nema bežanja sa časova. U blizini je pijaca, pa se često događalo da nakon velikog odmora prodavci dođu tvrdeći da su im naši učenici uzeli neku voćku sa tezge. Ovako, užinu imaju, a ako žele da pojedu neki slatkiš ili grickalicu, to mogu da kupe u prodavnici u okviru škole.
Mesečna kirija za prodavnicu u ovoj školi je 25.000 dinara, dok sat vremena korišćenja sale košta 2.500 dinara. Moguće je i iznajmljivanje multimedijalne učionice na sat, za šta treba izdvojiti 500 dinara.
Novović dodaje i to da su trenutno u pregovorima sa zakupcem, kako bi ubacio zdraviji asortiman proizvoda. Roditelji učenika zadovoljni su ovakvim rešenjem, jer ne brinu za dečju bezbednost.
- Sve im je u školskom dvorištu - priča Dragana Blažić. - Ne izlaze sami i ne brinem da li se šetaju unaokolo. Ipak, mislim da bi u prodavnici trebalo da bude malo zdravijih grickalica. Da nema gaziranih pića i nezdravih slatkiša.
Na zahtev roditelja u OŠ "Ivan Goran Kovačić" je otvorena pekara. Kako ističe direktor Miomir Dragaš, učenici ne izlaze tokom školskog odmora iz dvorišta, pa su roditelji predložili otvaranje pekare, kako bi imali gde da kupe da jedu. On dodaje da u školi postoji i knjižara sa sveskama, olovkama i ostalim školskim stvarima.
- Salu izdajemo Sportskom savezu Zvezdare i jednom odbojkaškom klubu po ceni od 2.000 dinara za sat, dok je zakup pekare 30.000 dinara - kaže Dragaš. - Roditelji su tražili da se raspiše javni tender za otvaranje pekare, pošto deca ne mogu da izlaze za vreme odmora, jer se kapije senzorski zaključavaju.
SAGLASNOST ZA IZDAVANjE PROSTORA
Škole koje hoće da izdaju prostor moraju da dobiju saglasnost Direkcije za imovinu, a odluku o tome donosi Školski odbor. Neophodno je i mišljenje Ministarstva prosvete da se izdavanjem prostora ne remeti normalno obavljanje nastavnog procesa.
Fiskulturne i svečane sale, učionice mogu se davati "podstanarima" samo kada nema nastave, odnosno, posle 20 sati.