“Kuvanje” u GSP, jer štede gorivo

N. VUKIĆ

08. 05. 2015. u 15:00

Klime u autobusima, tramvajima i trolama još ugašene. Vozači nisu krivi, odlučuje se na "višem nivou"

“Кување” у ГСП, јер штеде гориво

ZA "kuvanje" u vozilima GSP prethodnih dana, kada su temperature bile čak i 32 stepena Celzijusa, nisu odgovorni vozači, niti kvar na rashladnim uređajima. Prekidač je bio u rukama gradskih službi koje drže pod kontrolom saobraćaj, pa i javni prevoz u Beogradu, a nauštrb ventilacije, nastoje da prištede na gorivu.

- Vozači ne odlučuju da li će uključiti ili isključiti rashlađivanje, to ne zavisi od njih - kaže Željko Milković, generalni direktor GSP "Beograd". - Uključivanje klime zavisi od temperature, a odluka o aktiviranju sistema za hlađenje u vozilima donosi se u dogovoru sa Sekretarijatom za saobraćaj i Direkcijom za javni prevoz. Postoji okvirni datum kada se uključuje, ali to ipak zavisi od vremenskih prilika.

Klime u vozilima koja fabrički imaju ugrađen sistem za hlađenje, funkcionišu dobro, međutim, one koje su naknadno ubacivane u starija vozila zadaju muke majstorima.

- Ugradnja 140 klima- -uređaja u vozila koja nisu za to predviđena bila je greška - objašnjava Milković. - Cenu nepromišljene odluke, koja je bila tehnički neopravdana, jer su vozila stara i njihovi motori ne podržavaju dodatno opterećenje od 20 do 30 odsto, plaćamo i danas.

VEĆA POTROŠNjA KAD SE UKLjUČI RASHLAĐIVANjE - KORIŠĆENjE klima-uređaja povećava potrošnju goriva od 20 do 25 odsto. Pošto GSP mesečno daje 400 miliona dinara, nije zanemarljivo povećanje troškova. Nastojimo da ih uključujemo što kasnije i isključujemo što ranije, ali i da nađemo kompromis između potreba putnika i interesa GSP - kaže Milković.

Milković dodaje da je za ugradnju klima-uređaja u stara vozila, koja je započeta pre četiri godine, potrošeno više od 200 miliona evra. Instaliranje uređaja po vozilu je koštalo od 8.000 do 11.000 evra, a tolika je ukupna vrednost jednog starog autobusa!

Klime su instalirane i na vozilima koja nam je donirao Japan - podseća direktor GSP. - I sa njima imamo problem jer otvori u koje su ugrađene nisu dobro zadihtovani, pa vozila prokišnjavaju. Pokušavamo da kvarove otklonimo i da održavamo ove sisteme, ali to je vrlo teško. Dok su bili u garantnom roku servisirala ih je firma koja ih je i ugradila. I sada se nude, ali su im usluge skupe i ne isplati nam se da ih angažujemo, pa se o servisiranju brinu naši majstori.

PROBLEMATIČNI STARI AUTOBUSI

RASHLADNE uređaje poseduje 83, od ukupno 126 trolejbusa. Takođe, klimom su opremljeni i svi novi tramvaji, a od 990 autobusa, ventilacioni sistem ima 506 vozila. Od 140 starih autobusa sa nadograđenom klimom, sistem ne funkcioniše u njih 88.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (25)

penzioner

08.05.2015. 15:11

Prija kad je u vozilu klima ali ja sam se 40 godina dok sam radio, vozio u neklimatizovanim pa sam izdrzao. Mnogo smo se razmazili.

Oce to kad mozak okosta

08.05.2015. 17:02

@penzioner - Klima danas i u to vreme nije, ni priblizno, ista...

Corpus Callousum

08.05.2015. 18:19

@penzioner - Jeste u pravu ste, nije bilo klime ali se i nije naplaćivala, jer je nije ni bilo, pa nije ni mogla biti naplaćivna, ali sad pošto je ima ona se logički naplaćuje, jer da se ne naplaćuje nebi je ni bilo u ovim šporetovima, izbačena bi bila i prodata u staro gvožđe i kapnula bi koja kinta i na to...Menadžment bi bio itekako zadovoljan da i na to kapne neka kinta i da sevne krivulja rasta na gore. Naravučenije popraviti klimu isto tako kao i "Migavac" ili "Kočnice".

Деки

08.05.2015. 15:22

Зашто комунална полиција не уђе у ГСП, секретаријат за саобраћај и дирекцију за јавни превоз и похапси све одговорне, који нису својим корисницима, обезбедили адекватну услугу за плаћене карте?

p

08.05.2015. 16:03

@ - Razlog više da ne platim kartu koju sam već platio kroz budžet grada koji istim plaća gsp.

ivana nikolic

08.05.2015. 16:53

ja da vam redovno validiram kartu, a vi da me pravite budalom? e pa nece da moze, gospodo sns gradski celnici. sa prvom prilikom odoh i ja iz srbije. sram da vas bude

Radojko

08.05.2015. 21:04

@ivana nikolic - Ivana , nemoj da ides ,kako cemo bez tebe i tvojih sposobnosti i kvalifikacija,lako je otici nego zasuci rukave i popravi te klima uredjaje.

Петар

08.05.2015. 17:07

А кад отвориш прозор онда не ки старац направи устанак јер има око стотињак бољки

Fenomen

08.05.2015. 17:26

Kaze "ekspert" da je potroseno 200 miliona evra za ugradnju klima u stara vozila i da je cena takvih klima po vozilu od 8000 do 11000 eura. To je ordinarna LAZ!

мрсимуд

08.05.2015. 17:53

Кад се човек шверцује, као Ја, онда се буне, ја то радим додуше повремено да избалансирам цену карте, узимам оне дневне...мало шверц за казну, мало платим...док се не уразуме и поставе реалну цену за ове лименке, "Вози Мишко".

Nebojsa007

08.05.2015. 17:55

Ne odlucuju vozaci to znamo vec neki guzonja kome je u kancelariji 18c. Sram da vas bude. A kad vozac pogresi onda on snosi posledice za odluke. Naterao bi ja te guzonje da se vozaju ceo dan u busu i odatle donose odluke

Radojko

08.05.2015. 18:11

Nije za klimu kriva ova vlast vec prethodna koja je ugradila neadekvatne klime.Ova vlast pati zbog gresaka demokrata inace bi sve bilo idealno.Cak i sada ulaze se ogroman napor da se javni prevoz poboljsa i rezultati su vec tu oseca se poboljsanje na svakom koraku,lepsi dani su sve blizi i izlazak iz krize je sve izvesniji.Treba samo biti strpljiv i uvek glasati za iste ,za vlast kako smo oduvek i radili u proslosti.

MatijaBG

09.05.2015. 13:10

@Radojko - Prošla vlast je kupila jedino što valja u prevozu,Solaris buseve i CAF tramvaje,oni jedini hlade,a vi još nijedno vozilo za GSP niste kupili....evo,čekate donaciju iz Bassel-a....

Step PB

08.05.2015. 19:12

200 miliona eura / (8000 do 11000 eura) = 22727 do 25000 autobusa. Pa da li su reani, više se i ne trude da smisle neku 'normalnu' laž.

BEOgrađanin

08.05.2015. 19:25

Šta rade ovi mehaničari, češu se ispod pasa...francuza u ruke gospodo i na rabotu! posle kažete nema plate dva meseca.

repus

08.05.2015. 19:35

е моји сељаци који одоше за београд заборавили како је радити нма њиви или седети на трактору по врућини

imate li obraza?

08.05.2015. 20:38

Milković dodaje da je za ugradnju klima-uređaja u stara vozila, koja je započeta pre četiri godine, potrošeno više od 200 miliona evra. Instaliranje uređaja po vozilu je koštalo od 8.000 do 11.000 evra, a tolika je ukupna vrednost jednog starog autobusa! Sokiran!

Zoran1

12.05.2015. 00:22

"Stede" a predsednik trazi 100000 evra za novi motor na njegovoj 600000 evra limuzini. Trazi i novi avion i jos ko zna sta sve. Ma da stede kako da ne.