Spajanje mosta Zemun - Borča u ponoć, uz vatromet?

M. T. K.

21. 01. 2014. u 09:20

Večeras bi trebalo da bude završen glavni deo velike saobraćajnice koja će povezivati Zemun i Borču. Građevincima potrebna temperatura "oko nule". Kinezi već po tradiciji pripremili i vatromet

NOĆAS, tačno u ponoć, građevinski radnici kineske firme "Čajna roud end bridž korporejšn" betoniraće i poslednji segment mosta Zemun - Borča. Kako "Novosti" nezvanično saznaju, spajanje sremske i banatske strane Beograda, radnici sa Dalekog istoka proslaviće, po tradiciji vatrometom.

Građevinci očekuju da će u noći između utorka i srede, temeratura biti blizu nultom stepenu, što je idealno za ovako zahtevan inženjerski poduhvat. Informaciju da će se ove nedelje spojiti obe obale Dunava, prošle nedelje najavio je predsednik Privremenog organa Beograda Siniša Mali.

Most Zemun-Borča deo je obilaznice oko Beograda i treba da poveže Zrenjaninski i Pančevački put, čime će se ostvariti i bolja saobraćajna veza za više od pola miliona stanovnika opština Zemun, Palilula i Novi Beograd.

Prema ranije potpisanom sporazumu između Vlade Srbije i Kine, most preko Dunava biće dugačak 1.507 metara, širok 29,1 metara i visok 22,8 metara, sa ukupno šest kolovoznih traka i pešačko-biciklističkim stazama sa obe strane. Dužina svih pristupnih saobraćajnica biće 21,6 kilometar.

VREDNOST RADOVA 170 MILIONA EVRA

UKUPNA vrednost izgradnje mosta trebalo bi da bude 170 miliona evra, od čega će 25,5 miliona evra finansirati Vlada Srbije, a 144,5 miliona evra kineska banka Eksim, uz poček od tri godine, fiksnu kamatnu stopu od tri odsto godišnje i rok otplate od 15 godina.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (7)

saša

21.01.2014. 17:18

komenatar u jednim novinama: "stiče utisak da na njemu vozači neće stići ni da ubace u treću brzinu, a već će preći reku". Pa šta onda reći za ovaj fensi preko Save??? Ja koliko sam video ovo je grdosija od mosta sa reke... nije atraktivan ali je koristan !!! svaka čast ! Teže je premostiti Dunav i teže je bilo graditi na ovoj lokaciji nego Savu kod Ade Ciganlije.

milan

21.01.2014. 20:50

@saša - cudan neki covek. zar je bitno koji je most teze graditi. bitno je da imamo dva mosta vrlo lepa i funkcionalna. most na adi je atraktivniji zbog lokacije a oba su funkcionalna i korisna. koji je teze uraditi treba da ocene strucnjaci a ne ljudi koji nisu videli dva mosta u zivotu. izgleda da smo samo dobri kriticati. strasno

Inž. mostograditelj iz Nemačke

22.01.2014. 17:41

@saša - "Most na Adi" će po zapadnoj štampi i dostupnoj literaturi,ostati prvak sveta najmanje 50 g. po ceni i zbog pljačke, jer će koštati najmanje 800 miliona €. Za oko 2 milijarde $, Kinezi su napravili most dužine 40 km -ali bez pljačke, kojekakvih ukrasnih zabrzlama i sl. Za iste pare Beograd je mogao da dobije 4 mosta, ali bez -kako ga neki zovu- "minareta" 200 m visokog. Sirotinji su potrebne " hleb i igre". Treba joj i nešto čime bi se "ponosila" -očigl. misle razne političke luperde!

Aleksandar

21.01.2014. 19:18

Bravo ,jedva cekam da dodjem u moj Zemun i da predjem najlepsu reku preko ovog divnog mosta ! Srecno sa radovima i hvala narodu moje Srbije i Kinezima koji ga prave ! Ziveli !

Milan konobar

22.01.2014. 14:32

Kao profesionalni vozač koji bar jednom sedmično prođe kroz Beograd,sa velikom ohrabranjem sam ovu vest saznao.Zato sve pohvala i srećno nam bilo kolege vozači.Jedva čekam da se provozam preko mosta.Srećno.