KUGA PRAZNI OBORE, NEVREME ROD UBILO: Bolest na više od 40 farmi u Srpskoj, desetkovani prinosi pšenice, voća i povrća

S. MIŠLjENOVIĆ

11. 07. 2023. u 19:43

LOŠI vremenski uslovi desetkovali su rod voća i povrća u Srpskoj, afrička kuga kod svinja ispraznila je obore, a kvalitet ovogodišnje pšenice je veoma slab.

КУГА ПРАЗНИ ОБОРЕ, НЕВРЕМЕ РОД УБИЛО: Болест на више од 40 фарми у Српској, десетковани приноси пшенице, воћа и поврћа

Foto Tanjug

To su samo neki od problema sa kojima se susreću voćari, farmeri i ratari, koji uprkos svemu tvrde da neće odustati od borbe da ostanu u poljoprivredi. Poljoprivrednik iz bijeljinskog sela Triješnice Ilija Cvjetinović potvrdio je da je žito prinosom i kvalitetom izneverilo očekivanja u Semberiji, najvećoj žitnici Srpske.

- Ponuda otkupljivača je 30 feninga po kilogramu, a imali smo najskuplju proizvodnju u poslednjih pola veka. Koštala nas je 45 feninga po kilogramu na rod od pet tona, a mi taj prinos nemamo - rekao je Cvjetinović.

Stojan Marinković, predsednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, apeluje na proizvođače da moraju biti svesni problema kako bi sačuvali farme i nastavili sa radom, a što je i cilj svih poljoprivrednika.

- Ekonomske štete što se tiče afričke kuge su velike i obeshrabrujuće za naše uzgajivače svinja. Imamo preko 40 farmi sa ovom bolešću. Dugo će trajati stabilizacija proizvodnje i tržišta i samo zajedno možemo ovaj problem da rešimo. Nikakve podele i svađe nam neće pomoći - ističe Marinković.

Bijeljina zakazala

MINISTAR Minić kaže da je Lokalni krizni štab u Bijeljini zakazao kada je reč o odgovoru na pojavu afričke kuge.

- Meni je žao što ne mogu da naiđem na saradnika u ovoj lokalnoj zajednici sa kojim bih mogao da pomognem građanima. Republički krizni štab naišao je na izuzetno dobru saradnju u Gradišci, Laktašima, Šamcu, Loparama i svim drugim mestima, osim u Bijeljini - istakao je ministar i dodao da mu je žao što je došlo do politizacije, jer je mogla biti sprečena veća šteta.

Kako bi pomogli poljoprivrednicima, resorno ministarstvo isplatilo je, kako su i obećali, premiju za pšenicu i to u toku trajanja žetve. Premija od 500 KM po hektaru je najveća u regionu. Ministar poljoprivrede RS Savo Minić kaže da nikada dosad ovoliki iznos subvencije za pšenicu nije isplaćen.

- Kada tome dodamo regresirano gorivo, reč je o više od 13 miliona KM vezanih za jednu kulturu. Međutim, prinos pšenice apsolutno nije zadovoljavajući i prema trenutnim podacima iz Semberije, Posavine, Lijevče polja, on iznosi od tri do tri i po tone po hektaru - istakao je Minić.

Govoreći o ceni, naveo je da postoji tendencija blagog rasta otkupne cene i da smatra da će ona biti nastavljena tokom žetve.

- Vlada RS nije mogla da utiče na cenu pšenice, kao što to nije mogla nijedna ozbiljna država u Evropi. Iako imamo do sada najveći budžet od 180 miliona KM, ne možemo da izdvojimo najviše za pšenicu, a da zaboravimo voćare, proizvođače povrća i slično - zaključio je Minić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ĐOKOVIĆ JE KRIV: Holger Rune otkrio nepoznate detalje o Novaku!