"LOOK UP 2" STIŽE U SRBIJU: Klimatske promene i propadanje životne sredine “gorući” problem našeg doba (FOTO)

Promo

01. 12. 2023. u 16:45

KONFERENCIJA "Look Up" biće održana 6. i 7. decembra u "Gorski Hotel end Spa", na Kopaoniku, a generalni sponzor, kao i prošle godine, je "Eliksir Grup". Ove godine će rezultate svojih istraživanja, stavove, uvide i ono što misle da su rešenja za goruće probleme u oblasti ekologije, razmeniti svi učesnici sa preko 30 stručnjaka iz zemlje, regiona i sveta.

LOOK UP 2 СТИЖЕ У СРБИЈУ: Климатске промене и пропадање животне средине “горући” проблем нашег доба (ФОТО)

Foto: Promo

Proteklih godinu dana, a pogotovo leto za nama, pokazali su da su klimatske promene i propadanje životne sredine “gorući” problem našeg doba, i da su vremenom pojave sve intenzivnije, a posledice obe sve veće.

Prema grubim procenama šteta od posledica klimatskih promena ove godine broji se u desetinama milijardi dolara globalno. Samim tim što ovi problemi postaju iz godine u godinu sve važniji, "Look Up" postaje redovan godišnji događaj, ne bili se svi trendovi ispratili i blagovremeno doneli svi potrebni zaključci i rešenja.

Svi zainteresovani mogu da se prijave putem linka ovde.

Ključna tema i najveći fokus ove godine biće na održivom finansiranju i zelenim obveznicama, a učesnici će se kroz 6 panela uhvatiti ukoštac i sa: strateškim promenama u politici životne sredine, evropskoj energetskoj politici na primeru regiona, ulozi kritičnih materijala u održivoj ekonomiji, ozelenjavanju privrede, biznisa i građevinarstva, preprekama zelenoj tranziciji i koliko smo postigli do sada na tom polju.

PRVI DAN "LOOK UP 2" KONFERENCIJE

Na samom početku prvog dana ovogodišnje "Look Up 2" konferencije prisutnima će se obratiti:

- Janis Varufakis, grčki ekonomista, akademik i bivši političar, koj će u svom uvodnom obraćanju obrazložiti 3 pitanja bliska odgovoru Evrope na izazove klimatskih
promena: Ko će platiti zelenu tranziciju Evrope u trenutku kada je ostalo "malo fiskalnog prostora u državama članicama"; Koje su ekonomske posledice?; Zašto on zagovara da je trenutni socioekonomski sistem u svetu sve više nalik tehnofeudalizmu?;

Foto: Promo

Prisutnima će se obratiti i Fransoaz Žakob, stalni koordinator Ujedinjenih nacija u Srbiji.

PANELI 1. DANA "LOOK UP 2" KONFERENCIJE

Prvog dana ovogodišnje konerencije, biće održana 3 panela, a prvi će biti na temu uticaja klimatskih promena i globalnog zagrevanja na investicije i održivost.

Učesnici ovog panela biće: Ognjen Popović, pomoćnik u Ministarstvu finansija, Ana Mitreska, Vice Guverner Centralne banke Severne Makedonije, Dušan Tomić, senior partner Ernst&Young, Vlastimir Vuković, predsednik Izvršnog odbora NLB Komercijalne banke, Ana Ivković, Viceguverner Narodne Banke Srbije i Žarko Petrović, Rukovodilac sektora za vitalni razvoj, UNDP.

Oni će se kroz diskusiju dotaći uloge privatnog kapitala u finansiranju zelene tranzicije, emisije zelenih obveznica od strane kompanija u Srbiji, svim načinima finansiranja održivih projekata u Srbiji, izazovima za poslovanje u okvirima zelene agende, ulozi bankarskog sektora u ovom finansiranju kao i ulozi ESG izveštaja i efektu CBAM mehanizama.

- Definitivno će rejtinizi koji će kompanije dobijati i ESG ocene će određivati ne samo da li mogu da dobiju kredit i finanisije, već i pod kojim uslovima. To jeste današnjica i sutrašnjica finansiranja i uopšte finansijskog poslovanja. Odgovor je da, i te kako gledamo koga finansiramo i podržavamo i koga ćemo sa savetima i sa finansijama pomoći da rade na efikasniji način i da ne zagađujemo dalje našu planetu, istakao je Vlastimir Vuković, predsednik IO Komercijalne banke, u susret ovogodišnjoj konferenciji.

Foto: Promo

Na drugom panelu "Strateške promene u politici životne sredine - People, Planet, Prosperity 3P za Srbiju" razgovaraće se o pomacima u cirkularnosti srpske privrede, proizvodnji energije iz otpada, načinima zbrinjavanja industrijskog otpada, inovacijama u ovoj oblasti, kao i o regulatornom okviru koji je na snazi i šansama koje su pred nama.

Učesnici ovog panela biće: Viktor Simončić, samostalni savetnik, stručnjak u oblasti zaštite životne sredine i bivši pomoćnik ministra za zaštitu životne sredine u Hrvatskoj; Prof dr. Petar Uskoković, dekan Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Prof Vladana Ognjanović rajaković, Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu.

Poslednji panel okupiće stručnjake iz regiona: Viktora Andonova, direktor razvoja investicija ESM Severna Makedonija, savetnik za energetiku u Vladi Severne Makedonije; Tomislav Tomašević, gradonačelnik Zagreva; Damir Miljević, Reset Centar za održivu
energetsku tranziciju BiH; Oni će prečešljati pitanja strategija i politike u energetici, da li postoji dovoljno saradnje u regionu, koliko je na Balkanu inovativan pristup aktuelnoj krizi, da li nas zajednički projekti udaljavaju ili spajaju....

DRUGI DAN "LOOK UP 2" KONFERENCIJE

Drugi dan "Look Up 2" počeće sa još jednim kinout obraćanjem. Ovaj put kratko predavanje, kao uvod u prvi panel, održaće Dejan Ilić, naučnik i bivši direktor preduzeća Ari i Varta, koji će napraviti osvrt na aktuelnu krizu, i načine na koje iz nje možemo da izvučemo najbolje.

- Ključno pitanje energetike danas: Alternative. Ako jedna zemlja zaustavi snabdevanje, šta je onda alternativa, i te alternative koje tražimo su usmerene u više pravaca i one će biti mnogo skoncentrisane i dalje na derivate nafte i na gas, ali će da pospeše brzinu dolaženja do tečnog hidrogena, i to je nešto što je pozitivno što ja vidim ovde. To će da pospeši naš um i razmišljanje kako doći do te zelene energije u čitavom kompletu, ne da punimo litijumske baterije strujom iz uglja ili nafte već da zaokružimo čitav kurg i da na njihovo mesto dođe hidrogen i druge održive sirovine - kaže profesor Ilić.

Foto: Promo

Na panelu pod nazivom "Kritični materijali, odgovorna i održiva ekonomija" domaći stručnjaci osvrnuće se na ključne materijale u energetskoj tranziciji: i one koji izazivaju klimatske promene i one koji se koriste u rešenjima za isto.

Predrag Mijatović, zamenik direktora Geološkog zavoda Srbije, Simon Franko, generalni direktor BASF Adriatic, Prof dr. Čedomir Beljić, profesor Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije i Milenko Janković, CEO Mol Srbija, pokušaće da daju odgovore na pitanja zašto se kritični materijali nazivaju kritičnim, kako jedan materijal dospe na ovu listu, da li nove tehnologije imaju uticaj na privrednu aktivnost, kakav je uticaj zelene agende u različitim sektorima...

U toku drugog dana ovogodišnje konferencije, svoje stavove sa prisutnima podeliće i Pavle Petrović, predsednik Fiskalnog saveta, kojeg će uživo intervjuisati Ružica Vranjković, novinarka i urednica RTS.

Foto: Promo

GRAĐEVINSKA INDUSTRIJA I PUTNA INFRASTRUKTURA, OZELENjAVANjE BIZNISA

Da li postoje zeleni standardi u infrastrukturi i građevinarstvu, radimo li na regulatornom okviru za ovu oblast, koji su doprinosi digitalizacije i novih materijala u gradnji, da li otpad može da "pomogne", i sve drugo na temu zelene gradnje biće tema drugog panela drugog dana konferencije. Odgovore na ova i srodna pitanja pokušaće da daju Dragana Korica, izvršna direktorka Saveta zelene gradnje Srbije, Doc. dr Nenad Fric, građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu, Rade Bučevac, generalni direktor CRH Zapadni Balkan i Nikola Malbaša, direktor Jadran d.o.o.

Kako je istakao profesor Fric, on će svojim izlaganjem pokušati da premesti fokus sa materijala od kojih se formiraju deponije i čija reciklaža nije moguća u dovoljnoj meri na alternativna rešenja i materijale u građevinskoj industriji koji se mogu da se recikliraju u potpunosti.

Poslednja tema i panel kojim će se završiti ovogodišnja konferencija okupiće sledeće stručnjake: Maja Turković, Executive Vice President, CWP Europe, Prof. dr Nikola Rajaković, Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu; Dušan Živković, v.d. generalnog direktora EPS; Jelena Matejić, generalna direktorka EMS AD; Željko Marković, stručnjak za energetiku Deloitte; Prof. dr Vladan Kuzmanović, dekan Građevinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Oni će se baviti stanjem elektroenergetske infrastrukture u Srbiji, koji su sve planovi za razvoj novih zelenih projekata u energetici, da li je pravedna zelena tranzicija moguća i dali ona stvara ili ukida radna mesta, da li je EPS na zelenom putu i koje nas još inovacije čekaju u energetskom sektoru Srbije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ĐOKOVIĆ JE KRIV: Holger Rune otkrio nepoznate detalje o Novaku!