Trst: Nekad je bio naš
12. 03. 2012. u 12:36

Reporter „Novosti“ u Trstu, moderan grad kome poseban pečat otmenosti i moći daju impresivne građevine iz doba Habzburške monarhije
Za njega su se borili i osvajali ga Rimljani, Vizantinci, Franci... Vekovima je neprijateljevao sa Mletačkom republikom, dok zaštitu nije zatražio od Habzburške monarhije.
Posle Prvog svetskog rata pripao je Italiji, a posle Drugog neki su gotovo deceniju uzvikivali „Trst je naš“. Geografski, ipak, nikada nije bio, ali je od sredine šezdesetih godina prošlog veka pa do raspada Jugoslavije bio naš najdraži, najbolji, najpouzdaniji „prozor“ u zapadnjački svet mode i neprikosnovena prestonica šopinga.
Tokom gotovo tri decenije čuvenih, pomalo ritualnih šoping tura, malo ko je sa torbama u rukama i najmanje dva para farmerki na sebi mogao da se bavi kulturnoistorijskim nasleđem ovog grada. I prava je šteta što su znamenitosti Trsta za mnogobrojne Jugoslovene ostale nepoznate i u senci šopinga.
Zato, ako vam se ukaže prilika, ne propustite da ga obiđete, upoznate i što više uživate u njegovoj raskoši. Jer, Trst je prelep, univerzitetski i poslovni centar, moderan grad kome poseban pečat otmenosti i moći daju impresivne građevine iz doba Habzburške monarhije. Arhitekte i istoričari umetnosti kažu da je, kada je o građevinama reč, „Trst netipičan za Italiju“ i da „više nalikuje Beču nego Rimu ili Veroni“.

Osim Džojsa u ovom gradu stvarao je i Rajner Marija Rilke, a student medicine Sigmund Frojd proveo je neko vreme istražujući u Trstu. Preko trećeg mosta Ponte Bjanko nekada je išao voz koji je povezivao staru i novu luku, a na kraju kanala nalazi se „Pjaca Svetog Antonija“.

Na kanalu je i velelepna kuća Jovana Kurtovića, najbogatijeg Tršćanina srpskog porekla s kraja 18. i početka 19. veka. Bio je i najveći darodavac crkve Svetog Spiridona, a kuću je sagradio preko puta hrama. Još jednu zgradu u susedstvu, u kojoj je danas neodoljivi kafe „Stela Polari“, sagradili su znameniti tršćanski Srbi.
Na putu prema centru grada, nalazi se i rimski amfiteatar iz drugog veka. Sagrađen je za vreme cara
Trajana i mogao je da primi 6.000 gledalaca. Na brdu-vidikovcu iznad nalaze se katedrala i kastel San Đusto. Katedrala je prava riznica istorije, arheologije i umetničkog blaga koji svedoče o dugoj istoriji Trsta kao važne luke. Istoimeni kastel, opasan je zidovima i sa njih se pruža nezaboravan pogled na Tršćanski zaliv.
Za glavno gradsko okupljalište, Trg Ujedinjenja, kaže se da je najveći evropski trg. Smešten je uz more i, možda, na najbolji način oslikava duh Trsta. Sagrađen je za vreme Austrougarske, kao i zdanja i palate oko njega. Najdominantnija je Gradska skupština, a jedna od najznačajnijih Teatar „Đuzepe Verdi“. U centru samog trga je fontana Macoleni, spomenik Karla Šestog, izrađena u baroknom stilu, a priča priču o „stranama sveta" i o tada poznata četiri kontinenta. Sa Trga turisti uglavnom prošetaju do doka na obali odakle se pruža pogled na pučinu s jedne i brda s druge strane grada.

Trstu kao i u celoj Italiji, aperitivo je mali obrok od maslina, koštunjavih plodova, sireva i salata, mada se poslednjih godina služe i mini pice, sendviči i razne vrste salate od povrća i voća. Sve se, naravno, „zaliva“ čašom izvrsnih vina iz tršćanske regije ili spricom, popularnim koktelom pripremljenim od belog vina (proseko), sode i slatkog likera "aperola" koji mu daje jaku narandžastu boju. Za one koji vole gorka pića, tu je "kampari spric", u kome je je "aperol" zamenjen "kamaprijem".

Svakako ga vredi obići i sa njegovih terasa uživati u predivnom pogledu na grad. Ako odlučite da u Trstu ostanete nekoliko dana, krenite vinskim putevima, jer je autonomna regija Friuli-Venecija-Đulija, čiji je Trst glavni grad, poznata po proizvodnji izvrsnih vina.
Obiđite i predgrađe Opicine, ali obavezno starom tramvajskom linijom koja povezuje Trst sa Opicinom, a potom i vidikovac Obelisko i veliku pećinu Grota đigante smeštenu u tršćanskom krasu, a od grada udaljenu samo 15 kilometara. Centralna „prostorija“ pećine visoka je 107 metara, široka 65 i duga 160 metara. Godine 1995. ušla je u Ginisovu knjigu rekorda kao najveća pećina na svetu koju mogu da obilaze turisti. Pećinski ukrasi koje ćete tamo zateći, zapanjujuće su lepote...

Osim crkve Svetog Spiridona, mnogobrojna tršćanska zdanja duž Kanala Grande i na trgu Ponte Roso, koja krase grad i privlače pažnju turista, u 18. i 19. veku podigli su bogati Tršćani srpskog porekla.
Lepotom plene palate Kurtović, Ivanović, Vučetić, Nikolić i blizu autobuske stanice, palata Tripković. Jedna od najlepših je zadužbina Spiridona Gopčevića na Kanalu Grande.
Upečatljivu fasadu krasi crveno-beli kamen u obliku talasa i četiri kamene figure srpskih junaka iz Kosovskog boja - kneza Lazara, kneginje Milice, Miloša Obilića i Kosovke devojke. Ništa manje lepa nije ni unutrašnjost Palate „Gopčević“, danas reprezentativne galerije i sedišta gradskih institucija kulture.
Gopčević je bio prijatelj Đuzepea Garibaldija i predsednik Srpske pravoslavne opštine u Trstu od 1847. do 1854. godine, a jedan od njegovih naslednika, Marino Gopčević, osnivač je Neurološkog odeljenja tršćanske bolnice.
Poznato je da je većina Srba u Trst stigla polovinom 18. veka, a istoričari su zabeležili da su se izdigli zahvaljujući „bogatstvu Kurtovića i gospodstvu Vojnovića“. Bili su vlasnici desetina raskošnih palata, flota, trgovačkih preduzeća... Istina je i da su i njihovi potomci, današnji Srbi-Tršaćani, cenjeni koliko i preci.
Nisu više toliko bogati i uticajni, ali su i dalje priznati stručnjaci, inženjeri, lekari, trgovci... U ovom gradu boravili su i radili Dositej Obradović, Vuk Karadžić, Petar Petrović Njegoš, Aleksa Šantić i Ivo Andrić, a u jednoj kući na rivi, 1875. godine, završio se život Svetozara Markovića.

U odnosu na vreme kada je bio centar jugoslovenskog šopinga, Ponte Roso se mnogo promenio. Sada su tu parking i pijaca na kojoj se prodaju cveće, voće, povrće i zdrava hrana.
Duž kanala smeštene su radnje sa garderobom i obućom poznatih svetskih marki, a prodaju se po cenama koje baš i nisu pristupačne većini srpskih turista. Jeftinija roba i autlet radnje izmeštene su u velike tržne centre na periferiji Trsta.
A kada je reč o večernjim izlascima, ukoliko niste tinejdžeri ili studenti, nećete pronaći nijedno pristojno mesto koje radi posle 22 časa. Posle ponoći radi nekoliko barova i centralna diskoteka, kojima vikendom caruju mladi.
DJUBRETARKA
12.03.2012. 18:22
Nasi roditelji su skandirali **Zivot damo - Trst ne damo** toliko o moralu Srba nekad i danas. To sto smo izgubili Trst ne znaci da ne umemo da sacuvamo Kosovo.
@DJUBRETARKA - Sve sumnjam !Na Kosovu ima daleko vise "djubreta" nego sto je u Trstu ikada bilo.
@DJUBRETARKA - Zato i postoji nauka o zastiti zivotne sredine.
@DJUBRETARKA - A koja je to, pa neka nauka o zastiti zivotne sredine ?Bez ikakve sumnje diploma se stice na Kosovu !
@DJUBRETARKA - @Djubretarka: "Mi" ili tacnije bivsa Jugoslavija, nikada nije "izgubila" Trst, jer je oduvek pripadao Italiji. Drugo je pitanje sto je Tito pred kraj rata zeleo da ga okupira i aneksira (krilatica "Trst je nas") zbog cega su se saveznicke zapadne armije i JNA utrkivali ko ce prvi uci u taj grad. Prvi su usli Britanci (Novozelandjani).
Politika




VUČIĆ O VELIKOJ SRBIJI: Predsednik otkrio šta za našu državu znači taj termin
22. 04. 2021. u 16:15

VUČIĆ SA PREDSTAVNICIMA ATLANTSKOG SAVETA: Znam Bajdena i Blinkena, američki je interes da ima Srbiju kao saveznika (VIDEO)
22. 04. 2021. u 15:15 >> 15:55
Društvo

U SRBIJI DATO VIŠE OD 3,1 MILIONA VAKCINA: Više od 1,2 miliona građana primilo obe doze
22. 04. 2021. u 18:47 >> 18:54

DA LI STE GA VIDELI? Rodoljub iz Borče nestao je pre devet dana, seo je u kola i otišao
22. 04. 2021. u 17:14


ZAKLJUČAK NA SEDNICI VLADE: Do septembra Srbija će imati još jednu kovid bolnicu
22. 04. 2021. u 16:41

KORAK KA ZAŠTITI ŽENA: Vlada usvojila Strategiju za borbu protiv nasilja nad ženama
22. 04. 2021. u 16:33
Komentari (20)