Domaći krompir u zapećku, uvoz iz zemalja EU ugrožava proizvođače!
05. 12. 2014. u 16:30
Do prave "najezde" krompira preko naše granice došlo je zbog toga što su zemlje EU suočene sa tržnim viškovima i niskom maloprodajnom cenom
UVOZ krompira iz zemalja Evropske unije nikada nije bio veći od ovog koji se beleži u poslednja tri meseca, kaže, za "Novosti", savetodavac u PSS Kraljevo, Nenad Nešović. Do prave "najezde" krompira preko naše granice došlo je zbog toga što su zemlje EU suočene sa tržnim viškovima i niskom maloprodajnom cenom.
- Kod njih se cena kreće od 0,6, do 0,7 evrocenti do 1 evro, što sa troškovima uvoza i transporta iznosi 20 do 21 evrocent. Činjenica je da je skuplji od domaćeg, ali je i boljeg kvaliteta zbog uniformnog oblika i lepe pokožice. Na prodaju i plasman u velikim marketima utiče i što je u lepom mašinskom pakovanju od 5 do 10 kilograma - objašnjava Nešović.
Na našem tržištu cene krompira kreću se u intervalu od 16 do 20 dinara, bez PDV. A to je, kaže, za većinu proizvođača na nivou cene koštanja i ne obezbeđuje zaradu.
- Prodaja krompira ne ide uobičajenim tempom, jer se poslednjih godina smanjuje potrošnja krompira u većini porodica. Prvi razlog je skok maloprodajnih cena, a drugi - smanjenje platežne sposobnosti potrošača. U isto vreme raste potrošnja peciva i testa - kaže Nešović.
KONTROLA SKLADIŠTA
NEŠOVIĆ upozorava i na nužnost svakodnevne kontrole skladišta, koja "odslikavaju" situaciju kroz koju je krompir prošao ove sezone, i znatno odložen perioda vađenja.
- Jasno se vide trule krtole u vrećama, ili gomilama krompira, što ukazuje na to da su skladišni gubici krompira prilično visoki. Dešavalo se da na njivama bude proklijalog krompira u oktobru, što će, takođe, uticati na brže klijanje u neuslovnim skladištima.
SOS
05.12.2014. 16:38
Kupujte domace
To nije ništa novo, uništili smo dve fabrike traktora(traju i više od 50godina) pod izgovorom da nisu dobri i omogućili uvoz nemačkih i američkih. Sad imamo isti slučaj , uništavamo naše zdrave poljoprivredne proizvode i kupujemo evropske, nemaju više tržoište za to djubre (uvaljivali ga Rusima), I na kraju bolje nismo ni zaslužili kad evropanema alternativu
U Srbiju dolazi pomfrit po ceni od 0.8e po kilogramu na veliko kada se kupuje...ako se isplati onom u Holandiji..da posada..pobere...opera..isece I doveze po toj ceni sta onda pricati dalje
Čekaj malo, a zašto država to ne zabrani?
@Zašto se to ne zabrani? - E to je trik pitanje, a odgovor je veoma prost. Mi smo ekonomski pokorena zemlja zaslepljena nekom bajkom o slobodnom izvozu i uvozu. To je klasican vid korupcije u politickom vrhu vlasti. Da bi srbin izvezo u EU mora da ispunjava tonu propisa i kvota, a privrednik u Srbiju uvozi sta hoce, koliko hoce...
Komentari (8)