Novi Sad: Velika svečanost povodom oslobođenja grada
09. 11. 2013. u 09:01
Danas velika svečanost povodom 95. godišnjice oslobođenja grada u Prvom svetskom ratu. Replika bronzanog bareljefa, koji su uništile ustaše, ponovo na Beogradskoj kapiji
- Novi Sad je tog 9. novembra prvi put u svojoj istoriji postao slobodan grad - kaže Milanka Brkić, član Gradskog veća zadužena za kulturu. - Stoga smo, svojevremeno, i pokrenuli inicijativu da se spomen-
-ploča oslobodiocima vrati na Beogradsku kapiju. Ona će upravo danas biti otkrivena i pozivamo sve građane da u 13 časova prisustvuju tom uzvišenom činu, odnosno centralnoj svečanosti koja će kod kapije biti održana.
U okviru svečanosti, novi bareljef, identičan onom koji je tu postavljen 9. novembra 1938, o 20. godišnjici oslobođenja, biće i osveštan. Stari su, inače, već u aprilu 1941, kad je Srem ušao u sastav Pavelićeve NDH, kao uvod u krvavo divljanje koje je, praktično, trajalo tokom svih ratnih godina, ustaše odmah skinule i uništile.
Današnja svečanost će, inače, biti baš impresivna: na govore kojima su srpske oslobodioce dočekala dvojica najistaknutijih nacionalnih radnika tog doba, Jaša Tomić i Ignjat Pavlas, podsetiće novosadski glumci, a čuće se i šta je 9. novembra 1918. godine izgovorio major Vojislav Bugarski, koji je bio na čelu delova Prve armije koja je pod komandom vojvode Petra Bojovića, pobedonosno, umarširala u Novi Sad.
Po završetku svečanosti kolona, koju će predvoditi konjanik u uniformi oslobodilačke srpske vojske i u kojoj će biti jedan ešelon i vojni orkestar Garde Vojske Srbije, te tri ešelona njene Prve brigade, kroz Beogradsku kapiju i preko Varadinskog mosta, marširaće do Doma vojske. Tu će, kao krunu svečanosti, pripadnici Garde održati egzercir.
I TEKST ISTI
NA novom bareljefu biće i tekst identičan onom koji je bio na prvobitnom i koji glasi:
„Devetog novembra 1918. godine, za vreme Kralja Petra I Velikog oslobodioca, a pod vrhovnom komandom prestolonaslednika regenta Aleksandra, kroz ovu kapiju prođoše prvi odredi pobedonosne srpske vojske, donoseći slobodu Vojvodini.“
OBNAVLjAJU I GROBLjA
ČLAN Organizacionog odbora obeleževanja godišnjice Drago Njegovan najavljuje da ponovno postavljanje bronzanog bareljefa nije i jedino oduživanje duga oslobodiocima iz Prvog svetskog rata.
- Grad nastoji da obnovi i rusko groblje na Trandžamentu, kao i francusko vojno groblje koje je, nažalost, odavno zapostavljeno - precizirao je Njegovan.
Doca
09.11.2013. 10:14
Konačno da se vidi da je Novi Sad i Vojvodina sastavni deo Srbije i da neko brine o tome. Makar i po nekim simbolima, mada se trenutno mnogo toga radi i suštinski. Dosta nam je deljenja. Srbija sa sadašnjom vlašću, posle dugog niza godina loše vladavine, stvarno pokazuje načine i želju da opstane kao jedinstvena teritorija.
slava oslobodilackoj vojsci Srbija je danas okupirana zemlja zivim za dan kada ce ponovo biti oslobodjena
Hvala velikanima Prvog svetskog rata na pozrtvovanosti i hrabrosti, a pre svega na vizionarstvu i nesebicnosti. Konacno su ponovo priznati i u Novom Sadu, vraceni poput feniksa iz pepela. Bravo Novosadjani na izboru ocito pravih predstavnika u Upravi Grada Novog Sada!
Tako to rade celnici Novog Sada - ne zaboravljaju proslost a misle i na buducnost!
@potomak solunaca - Коначно у Граду имамо власт која све третира подједнако. Не праве се разлике ни по ком основу. Таква власт управо осликава наш мултинационални и мултикултурални Град.
Komentari (11)