Ženska rukometna reprezentacija Srbije odigrala je nerešeno sa Danskom 26:26 (14:11) na Svetskom prvenstvu u Japanu.

Izabranice Ljubomira Obradovića osvajanjem boda ostale su u trci za plasman na kvalifikacioni turnir za odlazak na Olimpijske igre u Tokiju.

Srpske rukometašice su treće na tabeli, a u direktnom okršaju ostavile su Dansku bez šansi da se plasira na kvalifikacioni olimpijski turnir.

Ako Norveška pobedi Nemačku, Srbija će igrati za plasman od petog do šestog mesta, a ukoliko do pobede dođu Nemice, srpske rukometašice igraraće za sedmo mesto protiv Crne Gore ili Švedske.

Srbija je odlično otvorila meč, tokom prvog poluvremena imala je i sedam golova prednosti, ali su Dankinje početkom drugog dela susreta uzvratile i brzo neutralisale prednost.

Do kraja utakmice vođena je velika borba, a dramatična završnica još jednom je pripala Srbiji, jer je Danska imala poslednji napad za pobedu, koji je završen šutom u prečku.

Najefikasnija u srpskom timu bila je Slađana Pop Lazić sa šest golova, Kristina Liščević i Jovana Stojiljković postigle su po pet, dok je Jelena Lavko stala na četiri pogotka.

PRVO POLUVREME
Odlično je Katarina Tomašević počela meč na golu Srbije. Sa tri odbrane u prvih sedam minuta ulila je dozu sigurnosti u tim Srbije, koji je poveo 3:2. Promašeni sedmerci Jelene Lavko i Kristine Liščević, uz isključenje Dragane Cvijić, nisu mnogo koštali Srpkinje, koje u 10. minutu, golom Slađane Pop Lazić vode 4:3.

Sjajna je Katarina Tomašević u prvoj polovini prvog poluvremena. Do 14. minuta zabeležila je šest odbrana, a posle gola Dragane Cvijić, mrežu Dankinja, u napadu sa igračem više, tresu Jovana Stojiljković i Željka Nikolić za plus četiri - 7:3, 15. minut.

Srpkinje su maksimalno iskoristile igračicu više, nisu primile gol, a postigle su tri - poslednji Slađana Pop Lazić za 8:4. Dankinje postižu gol posle osam minuta i prekidaju seriju Srbije 5:0, ali Kristina Liščević postiže gol iz sedmerca i održava Srbiju na plus pet - 9:5, 17. minut.

Prišle su Dankinje na 9:6 u 18. minutu, ali je potom ponovo "spustila rampu" Katarina Tomašević, što su naše rukometašice iskoristile da u 22. minutu dođu do, zasad najvećih, plus šest - 13:7. Dankinje su iskoristile igračicu više na terenu da uhvate rezultatski priključak u završnici prvog poluvremena - 13:9, 25. minut.

Pet minuta bez gola Srbije, Dankinje su iskoristile da priđu na 13:10, ali u 28. minutu važan gol postiže Sanja Radosavljević. Na poluvremenu Srbija vodi 14:11.

DRUGO POLUVREME
Drugo poluvreme je počelo izgubljenom loptom Srbije i golom Danske uz mnogo sreće, posle odbranjenog sedmerca Katarine Tomašević. Sjajni golman Srbije ponovo daje vetar u leđa saigračicama, pošto je posle promašenog sedmerca Trifunovićeve uhvatila "živu loptu" i otvorila polukontru koju je golom završila Kristina Lišćević.

Jelena Lakvo realizuje sedmerac i održava Srbiju na plus tri u 35. minutu - 15:12. Dankinje su brzo kaznile nekoliko olako prokockanih napada Srbije i u 40. minutu stigle do izjednačenja - 16:16.

Posle realizovanog sedmerca Jelene Lavko i 16. odbrane Katarine Tomašević u dosadašnjem toku meča, srpske reprezentativke nisu iskoristile napad da dođu do plus dva. Olkako je drugo isključenje, zbog simuliranja, zaradila Dragana Cvijić, ali Dankinje prave tehničku grešku, posle koje Jovana Stojiljković postiže veoma efektan gol za 20:18 u 45. minutu. Odličan posao su napravile izabranice Ljubomira Obradovića, sa igračicom manje nisu primile gol, dale su jedan i posle još jednog odbranjenog napada Kristina Lišćević se izborila za brojčanu prednost u naredna dva minuta, ali Pop Lazić pravi probijanje.

Olako prokockana prilika da se ode na plus tri, ekspresno je kažnjena, Danska sa tri brza gola pravi preokret i na ulasku u poslednjih 10 minuta vodi 21:20. Veoma važan gol postiže Kristina Lišević, a potom i asistira za Slađanu Pop Lazić - 22:22, 53. minut.

Pet minuta pre kraja Jelena Lavko postiže gol iz sedmerca za 24:24 u trenutku kada je Srbija imala igračicu manje na terenu. Tek što se naša selekcija kompletirala, Dijana Radojević je isključena, a Jorgensen iz sedmerca postiže 26. gol za Dansku, koja ima gol prednosti i napad posle izgubljene lopte Srbije.

Katarina Tomašević će bez sumnje biti najzaslužnija ukoliko Srbija obezbedi povoljan rezultat, pošto je 18. odbranom u dosadašnjem toku meča omogućila saigračicama priliku za izjednačenje. Nažalost, nova izgubljena lopta, ali Griger uzvraća tako što pravi probijanje. U poslednjih 60 sekundi ulazi se sa golom prednosti Dankinja - 26:25.

Srbija će, posle tajm auta Obradovića, verovatno u poslednji napad na meču, krenuti sa sedam igračica u polju. Kristina Liščević postiže gol 20 sekundi pre kraja, selektor Danske traži minut odmora. Srpkinje su se odbranile i sačuvale nadu u plasman na OI.