MALO ko je očekivao da će Crvena zvezda bez šestorice igrača pritisnuti veliku Barselonu skoro do tačke pucanja. Naš šampion posustao je tek na minut pre kraja meča u katalonskoj prestonici i doživeo treći uzastopni poraz u Evroligi (82:86).

Revijalno otvaranje utakmice u „Blaugrani“ moglo je da ide u prilog crveno-belima samo na kratke staze. U igri bez agresivnih odbrana i merenju rezultata po lako postignutim poenima, Pešićevi timovi su uvek bili bez premca. Mirotić je u neravnopravnom duelu sa Simanićem, u kojem su saigrači ostavili mladog krilnog centra na milost i nemilost najboljem igraču Barse, postigao 14 poena za osam minuta za 29:19 na ulasku u drugu četvrtinu.

Usledilo je Zvezdinih najboljih deset minuta ove sezone. Odbrana je stavila katanac na reket iz kojeg je domaćin do tada ubacio 90 odsto poena, retko primenjivanom zonom rizikovan je šut za tri koji, u ovom meču, očigledno nije služio šuterski inače veoma odličnu ekipu.

Braun je napadao Barsu pre nego što formira defanzivni bedem, Štimac osim svojih uobičajenih poslova pod košem pogodio treću trojku u evroligaškoj karijeri, Gist jednu od retkih ove sezone, dok je Dženkins ratničkim stavom podigao energiju svog tima na sasvim drugi nivo. Da su bekovi Beron i Panter zbirno pogodili više od jednog šuta iz devet pokušaja, prednost crveno-belih na poluvremena mogla je da bude veća od minimalne.

Trojkaški ulazak Barse u treću četvrtinu nije mogao da naškodi našem timu koliko opasnost od gubitka snage u rotaciji sa desetoricom igrača. U kriznim trenucima dragocena je bila energija odličnog Gista, na nivou najboljih dana njegove karijere. Fizički su crveno-beli držali rivala daleko od komforne zone i dočekali dve vezane trojke Pantera za plus šest u završnici deonice.

Očekivano, Pešić je naložio svojim igračima da svom snagom napadnu već umornu Zvezdu, ali odlučnu u nameri da šokira velikog favorita. Osim još kojeg zdravog igrača, nedostajalo je i malo sreće. Lopta je odbila da prođe kroz obruč prilikom Braunovog šuta minut pre kraja, a Ribas trojkom zaustavio našeg šampiona na pragu senzacije.

DVORANA „Blaugrana“. Gledalaca: 5.427. Sudije: Latiševs, Pastusjak, Šemeš.
BARSELONA: Dejvis 10, Ribas 7, Hanga, Šmits, Oriola 6, Abrines 5, Higins 6, Dilejni 4, Kjurik 8, Klaver 9, Mirotić 25 (8/12 za dva, 1/6 za tri), Tomić 6.
C. ZVEZDA: Kuzmić 8, Panter 13 (4 as), L. Braun 15 (8 as, 4 ukr), Perperoglu, Beron 3, Dobrić 7, Gist 12 (6 sk), Dženkins 6, Simanić 3, Jovanović 3, Štimac 12.

ČETVRTA ČETVRTINA

Kuzmić zakucava na početku poslednjeg kvartala. Oriola pogađa za tri na drugoj strani. Barselona koristi to što Braun odmara na klupi i igraju veoma agresivno na bekovima Zvezde, Tomić to rešava poenima u reketu (67:68).

Majstorija Pantera, ali posle odlične odbrane lopta se vraća u posed Barselone za poene Abrinesa. Jovanović pravi grešku u koracima. Štimac se vratio u igru i odmah napravio faul prilikom postavljanja bloka. Oriola to kažnjava trojkom (74:70).

Abrines zatim daje novu trojku, Šakota traži minut odmora (77:70). Braun pokreće Zvezdu. Snažno zakucavanje pod faulom Oriole i realizovano dodatno slobodno bacanje na manje od pet minuta pre kraja (77:73).

Štimac ostaje sam i pogađa drugu trojku na meču za oduševljenje dela publike koji navija za Zvezdu u “Blaugrani” (77:76). Štimac promašuje zicer, ali Braun krade loptu i zakucava u kontri (79:78).

Odlična akcija iz auta Mirotić ostaje sam i pogađa za tri. Panter je precizan sa penala, ali ponovo ofanzivni skok Barse, Ribar je bio polovičan sa penala (83:80). Braun ide na prodor, lopta sa obruča izlazi iz koša. Ribas daje trojku i na 48 sekundi pre kraja vodi svoj tim na šest poena prednosti i tajm-aut Šakote (86:80).

Abrines je izbio loptu Beronu, sudije su posle gledanja snimka potvrdile da ostaje u posedu Zvezde. Panter je krenuo u prodor, promašio i to je stavilo tačku na meč. Braun je pogodio u brzoj kontri i tako postavio konačan rezultat (86:82).

TREĆA ČETVRTINA

Revolveraški trojkaški obračun na startu drgog poluvremena. Kjurik i Klaver na jednoj, Dobrić i Beron na drugoj strani. Napadi se na početku crtaju za Berona, ali se Bili muči da poentira, dok Dejvis to kažnjava poenima pod faulom (52:48).

Barsa je preuzela konce igre, da bi Gist i Dobrić zatim pokrenuli mini-seriju i ponovo vratili svoj tim u igru (58:55).

Dženkins gazi liniju pri šutu za tri, Panter potom pogađa samo jedno slobodno bacanje, ali se ispravlja tako što daje trojku za prednost srpskog tima. Pešić traži minut odmora (60:61).

Posle kratkog odmora Panter daje novu trojku, a Higins je ostao na klupi i žalio se na povredu. Kjurik promašuje trojku, Jovanović se odlično gradi, Oriola ga faulira. Zvezdi centar je bio sigura nsa penala (60:66).

Dženkins krade loptu Tomiću, sudije pokazuju da je napravio faul. Dao je oba slobodna bacanja. Braun se vratio u igru za poslednji šut, nije pogodio trojku. Pred poslednjih 10 minuta Zvezda vodi (62:66).

DRUGA ČETVRTINA

Zvezda je dobro započela i drugu deonicu. Dženkins je podigao nivo igre Zvezde u odbrani, a to su znali da pretvore u poene na drugoj strani terena (31:27).

Higins pokazuje svoje kvalitete, Štimac preterano forsira u reketu, ali Gist ispravlja njegove greške i pogađa sa penala (35:31). Ribar na to ima spreman odgovor - trojku. Gist potom uzvraća istom merom, pa traži izmenu zbog umora (38:34).

Promena Šakote na zonsku odbranu daje rezultat. Štimac koristi činjenicu da je ostao sam i poentira sa poludistance. To je nateralo Svetislava Pešića da traži minut odmora (38:36).

Dženkinsovi poeni sa poludistance za “-1” (39:38). Posle dobre igre u odbrani, pre svega u reketu, Jovanović polovičnim izvođenjem bacanja anulira prednost domaćina (39:39).

Štimac pogađa trojku, kao u Francuskoj i donosi prednost Zvezdi (39:42). Mirotić je u drugoj deonici dao samo tri poena, a crveno-beli na poluvremenu imaju poen prednosti (41:42).

PRVA ČETVRTINA

Sjajan početak meča za Zvezdu. Kuzmić i Dobrić su poentirali, Simanić daje troojku, a posle dobre odbrane Kuzmić nagrađuje sebe poenima pod košem (2:9).

Kjurik, Mirotić i Dejvis su se tada razigrali, uzvratili serijom 9:2 i izjednačili (9:9). Mirotić i Braun “razmenjuju” zakucavanja, da bi potom Mirotić iskoristio svoje iskustvo, iznudio faul Simanića i pogodio i dodatno bacanje (21:15).

Mirotić je raspoložen za igru, Zvezda se muči u organizaciji napada, a Štimac koristi činjenicu da je ostao sam pod košem (25:19).

Posle prve četvrtine domaćin ima dvocifrenu prednost, a crveno-beli su napravili samo jedan faul u ovoj deonici - 29:19.