PREKINULI su košarkaši Crvene zvezde gubitnički niz na jedini mogući način u doba krize – čeličnom voljom i još čvršćom odbranom. Posle tri uzastopna poraza u Evroligi, pogotkom Lorenca Brauna 15 sekundi pre kraja pobedili su Žalgiris u Kaunasu (61:59), ekipu koja je takođe očajnički tražila izlaz iz negativne serije.

Želja crveno-belih da dokažu da su bolji nego što igre i rezultati govore, bila je velika koliko i podrška fanatičnih navijača domaćinu u popularnoj „zelenoj šumi“. Problemi iz prethodnih utakmica nisu nestali, organizacija napada trajala je predugo, zbog čega su u prvom poluvremenu šutnuli čak 13 trojki, većinu u poslednjim sekundama.

Međutim, u drugoj četvrtini odbrana je zaključala reket za prodore Žalgirisa, boljim skokok smanjen je broj napada rivala. Kvalitetnija defanziva ubrzala je Zvezdinu igru, izvukla je iz zamke najčešće bezidejnih pozicionih napada i otvorila prostor za postizanje lakših poena.

Talas koji je Zvezdu poneo do šest poena prednosti zaustavljen je domaćinskim sudijskim kriterijumom. Bez mogućnosti da nastavi da zida samopouzdanje odbranom, naš tim ostao je privremeno i bez jednostavnijih napadačkih rešenja. Ipak, Beron je uspeo da izvuče iz rukava koševe kojima su crveno-beli u poslednju četvrtinu uneli minimalno vođstvo.

Dva tima sa brojnim problemima u igri vodila su rat nerava do poslednje sekunde. Smenjivale su se greške, loše kreirani napadi, nerezonski šutevi. Pobeda je bila neuporedivo važnija od načina na koji će se do nje doći. Pod nešto manjim psihološkim pritiskom od Žalgirisa, Zvezda je do trijumfa stigla poenima Brauna posle promašaja Berona i skinula sa sebe deo ogromnog tereta koji je ponela na ovonedeljnu evroligašku turneju.

Sada će imati malo vremena da pokuša da se stabilizuje, jer je očekuju dve utakmice u Beogradu – protiv Mornara i Valensije.

DVORANA „Žalgirio arena“. Gledalaca: 14.033. Sudije: Jerezuelo, Panter, Viklicki.

ŽALGIRIS: Vokap 7, Lekavičijus 9, Hejs 1, Jankunas 2, Lukošunas, Milaknis 3, Geben, Jokubaitis, Ledej 5, Lendejl 10, Grigonis 11, Ulanovas 11.

C. ZVEZDA: Kuzmić 3, Čović 3, L. Braun 12 (5 sk), Davidovac 4, Lazić 2, Faje 5, Beron 14, Dobrić 6, Dženkins 6 (5sk), Simanić 2, Jovanović, Odžo 4 (5sk).

21:16, 10:17, 15:14, 13:14

19:21 - PRVA ČETVRTINA

Utakmica je počela trojkom Volkapa, da bi Beron zatim dao četiri uzastopna poena i tako se, za razliku od meča u Berlinu, odlično "uveo" u utakmicu (3:4).

Lorenco Braun dva puta promašuje posle prodora, a Žalgiris to kažnjava mini-serijom od 7:0 (10:4), a Zvezda je posle četiri minuta igre ušla u bonus.

Lorenco prekida seriju protivnika poenima sa linije penala, posle čega ga je zamenio Filip Čović. Beron pogađa i trojku, svoj sedmi poen za isto toliko mintua na parketu (12:9).

Grigonis poentira, pa se postavlja za faul u napadu Dobrića. Čović promašuje ceo obruč u pokušaju za tri, Odžo hvata loptu i pogađa, a Lekavičijus koristi lošu odbranu Zvezde i polaže u koš (16:11).

Ledej pogađa dva penala, posle čega se "upisuje" i Dobrić, a Čović bespotrebnim faulom šalje Lekavičijusa na liniju penala gde je bio polovičan (19:13).

Čović se iskupljuje za greške iz prethodnog perioda i daje otvorenu trojku. Ledej ne uspeva da odgovori istom merom. Faje pravi grešku u koracima, pa je poslednji napad u četvrtini imao domaći tim. Lekavičijus je pogodio, što je ostavilo nekoliko sekundi Čoviću da proba sa pola terena, promašio je (21:16).

19:30 - DRUGA ČETVRTINA

Čović je krenuo na prodor, Ledej mu je udario "rampu", da bi potom Dženkins bio fauliran na šutu i pogodio je oba slobodna bacanja. Odžo je zaradio drugu ličnu, ušao je Kuzmić (21:18).

Lendejl i Kuzmić promašuju zicere. Čović na početku napada šutira za tri i ne pogađa, Lendejl se odlično snalazi pod košem, a posle faula Fajea Gavrilović traži tajm-aut (24:18) i vraća Lorenca u igru.

Posle velike borbe Braun kreće u kontru i poentira pod faulom, pa realizuje dodatno slobodno bacanje. Još jedna dobra odbrana Zvezde tera Jasikevičijusa da reaguje minutom odmora (25:21).

Dobrić poentira posle prodora, Kuzmić pod faulom pogađa, a pre dodatnog bacanja Jasikevičijus traži tajm-aut. Kuzmić potom pogađa i bacanje i vraća prednost srpskom timu (25:26).

Čvrsta defanziva crveno-belih je donela neke lakše poene u napadu. Braun je pogodio za tri (27:31). Volkap dolazi do novih poena. Odlično dodavanje Lorenca za Davidovca koji se dobro snalazi pod košem (29:33).

Lendejl koristi dobru asistenciju Volkapa i zakucava. Beron ne uspeva da pogodi za tri, pa Volkap pravi grešku, a Beronov šut za tri uz zvuk sirene nije prošao kroz obruč. Zvezda ima minimalnu prednost na poluvremenu (31:33).

20:10 - TREĆA ČETVRTINA

Beron drugo poluvreme započinje poenima za dva. Agresivnu igru u odbrani su nastavili i u drugom delu, a nagrada je stigla u vidu lakih poena Simanića posle dodavanja Brauna (31:37).

Grigonis inicira seriju Žalgirisa, pa Odžo "raznosi" sve pred sobom i pravi faul u napadu (36:37). Nema lakih poena ni na jednoj strani, Žalgiris je uspeo da se vrati i da dođe do minimalne prednosti (40:39).

Braun je sa linije penala ponovo najavio "klackalicu", posle čega ga je zamenio Čović (42:43). Čović čeka istek napada i jedva dobacuje do prvog obruča, Ulanovas stiže do poena, a Milaknis faulira Berona koji je siguran sa penala na dva minuta pre kraja četvrtine (44:45).

Dženkins promašuje otvorenu trojku, Faje hvata loptu i uspeva da se izbori za dva slobodna bacanja. Realizuje oba, Ledej čini isto na drugoj strani (46:47).

Dženkins kreće na prodor, dobra odbrana Ledeja. Zvezda pred poslednju deonicu ima poen prednosti - 46:47.

20:42 - ČETVRTA ČETVRTINA

Odličan početak Zvezde u poslednjoj deonici, Dobrić pogađa posle prodora, a Dženkins gazi liniju kod šuta za tri, tako da crveno-beli odmah prave seriju 4:0. Jasikevičijus reaguje tajm-autom (46:51).

Dobrić promašuje za tri, pa pravi grešku pri dodavanju za Dženkinsa. Volkap srećom to ne kažnjava, pošto promašuje otvorenu trojku. Lendejl je gurnuo saigrača Ulanovasa, on je pao i tražio faul, pa su sudije morale da mu pojasne ko ga je gurnuo. I jedni i drugi se muče sa šutom za tri, Zvezda ima 15 odsto (3/20), a Žalgiris 14 odsto (2/14).

Dženkins iz svoje pozicije, sa poludistance poentira (48:53). Lendejl je polovičan sa penala, Davidovac promašuje uz zvuk sirene,a Grigonis uz dosta sreće uspeva da se izbori za novi napad pored Fajea, posle čega Lendejl to nagrađuje poenima u reketu i vraća domaći tim u igru (51:53).

Posle tajm-auta Gavrilovića su ušli Braun i Beron umesto Čovića i Dženkinsa. Lekavičijus pogađa za dva, pa Milaknis daje trojku i donosi prednost domaćinu (56:53). Beron umesto da završi napad, dodaje do Fajea koji je fauliran uz zvuk sirene. Pre odluke da se izvedu slobodna bacanja, sudije odlučuju da pogledaju snimak. Ustanovljeno je da je faul napravljen pre isteka napada. Faje je bio polovičan sa penala. Gavrilović je zatim snizio petorku i vratio Dženkinsa u igru umesto Fajea (56:54).

Odžo je poentirao posle promašaja Brauna, Jasikevičijus odmah traži minut odmora (56:56). Dženkins ne pogađa za tri, lopta se odbija pravo u ruke Beronu, Milaknis ga faulira i uvodi svoj tim u bonus. Beron uz zvuk sirene promašuje. Ulanovas to kažnjava poenima pored Davidovca na 84 sekunde pre kraja (58:56).

Faje je predugo čekao i onda pogrešio u pokušaju da doda do Odža. Ubrzo se ispravio borbenošću na drugoj strani, Lendejl ga je faulirao. Mohamed je pogodio oba. Odža je odmah zamenio Davidovac (58:58).

Odlična odbrana Dženkinsa koji ne uspeva da pogodi, lopta se odbija u ruke Lorenca Brauna koji je vraća u koš za vođstvo na 15 sekundi pre kraja (58:60).

Gavrilović nije želeo da se odmah pravi faul. Dobrić je potom zaustavio Grigonis koji je poentirao, ali su sudije pokazale da je prekršaj bio na zemlji. Imao je dva slobodna bacanja. Promašio je oba, ali je Ana Panter pokazala da je neko ranije ušao u reket, pa se ponovilo bacanje koje je pogodio. Novi tajm-aut, ovog puta Gavrilovića na šest sekundi pre kraja (59:60).

Davidovac je iz auta dodao loptu do Berona, Grigonis je pozivao Hejsa da ga udvoje, ovaj to nije primetio, pa je morao da napravi faul. Bili je promašio prvo, pogodio drugo na 4.4 sekunde pre kraja (59:61).

Gavrilović je pokazao svojim pulenima da ne prave faul. Lekavičijus je šutirao za pobedu, promašio je. Pobeda Zvezde posle dramatične završnice.