ODLIČAN, konkretan i pre svega efikasan fudbal je Partizan igrao ove jeseni u Evropi, završio takmičenje sa osam bodova, ali je proleće izostalo. Oproštajnih 90 minuta grupne faze Lige Evrope je donelo sve ono što su crno-beli prezentirali sa izuzetkom gostovanja u Mančesteru, pa je navijačima kluba iz Humske ostalo da još više žale za propustima u oba meča sa Alkmarom i za propuštenim skalpom “đavola” u beogradskom meču. Astana nije imala nikakve šanse pored “gladnih” izabranika Save Miloševića - 4:1 (3:0).

I pored činjenice da je takmičarski značaj decembarskog evropskog okršaja iščezao u finišu novembarske tragedije u Hagu fudbaleri Partizana su utakmici sa Astanom prišli kao da im ona znači apsolutno sve. Prvi korak ka ojačanju klupske kase za 570.000 evra i poboljšanju klupskog koeficijenta za narednu sezonu načinio je Sejduba Suma već na isteku 4.minuta. Njegov prvi pokušaj Erić je nekako zaustavio, ali kod drugog nije imao nikakve šanse - 1:0.

Činjenica da su se fudbaleri Astane odavno raspustili i da odrađuju evropske obaveze samo protokola radi osetila se u više navrata, posebno kod drugog gola crno-belih u 22.minutu kada je Logvinenko častio Tošića loptom direktno u noge, a ovaj nesebično omogućio Sadiku da dopiše svoje ime na listu strelaca.

Svaka neizvesnost, ako je uopšte i bilo, otklonjena je već u 26.minutu kada je sa ivice šesnaesterca pogodio i Asano, poslednji starter “iz uvoza” koji do tog momenta nije pronašao put do Erićeve mreže. U tom trenutku je utakmica “ubijena”, pa se samo postavljalo pitanje mogu li gosti do počasnog gola, odnosno hoće li crno-beli nastaviti utakmicu sa nogom “na gasu”.

Delovao je Partizan povremeno u nastavku kao da želi i može više, a ni momci u plavim dresovima više nisu izgledali kao da su zalutali u grupnu fazu Lige Evrope. “Komande” sa tribina “napadaj,napadaj” na adekvatan način je ispoštovao samo Umar Sadik kada je u 76.minutu obišao Erića i zatresao mrežu. Simpatični gosti su za trud i želju u nastavku nagrađeni golom Rotarijua tri minuta kasnije za konačnih 4:1.

PARTIZAN - ASTANA 4:1 (3:0)

STRELCI: Suma u 4, Sadik u 22, 76, Asano u 26. minutu za Partizan, Rotariju u 79. minutu za Astanu. Stadion Partizana. Gledalaca: 12.000. Sudija: Filip Glova (Slovačka) 7.

PARTIZAN: Stojković 7 (od 70. Kljajić -) - Lutovac 7, Ostojić 7, S. Pavlović 7, Urošević 7 - Zdjelar 7,5 , Šćekić 7 - Tošić 7, Suma 8 (od 64. L. Pavlović -), Asano 8 - Sadik 8,5 (od 83. Stevanović -).

ASTANA: Erić 6 - Rukavina 6, Postnikov 5,5, Logvinenko 5, Šomko 5,5 - Bejsebekov 6, Maevski 5,5, Sigurjonson 5,5 (od 86. Janga -), Rotariju 6,5 - Murtazajev 5 (od 46. Perčuk ), Kižničenko 5,5.

Igrač utakmice: Umar Sadik (Partizan)

19:52 - SASTAVI

Ekipe će nastupiti u sledećim sastavima:

Partizan: Stojković – Lutovac, Ostojić, S. Pavlović, Urošević – Zdjelar, Šćekić – Tošić, Suma, Asano – Sadik.

Klupa: Kljajić, Vujačić, L. Pavlović, Ivanović, Brežančić, Stevanović, Smiljanić.

Astana: Erić – Rukavina, Postnjikov, Logvinenko, Šomko – Rotariju, Majevski, Sigurjonson, Bejsebekov – Kižničenko, Murtazajev.

21:06 - POČEO JE MEČ U HUMSKOJ

Počeo je meč u Humskoj, koji je imao zanimljivu predigru ovog četvrtka – prvo su crno-beli morali da skraćuju stativu jednog od golova zbog neslaganja sa standardima UEFA, a potom je Sejduba Suma obradovao navijače produženjem ugovora.

21:09 - SUMA OTVARA KAZAHSTANCE - 1:0

GOOOOOL Partizan vodi sa 1:0 od 4. minuta. Strelac je Sejdube Sume. Sadik je proigrao Gvinejca, koji prvo pogađa u Erića, a onda iz drugog pokušaja matirao je golmana Erića.

21:11 - ERIĆ SPASAVA ASTANU

Dva minuta posle gola imao je Pratizan još jednu veliku šansu. Sadik je mogao da udvostruči prednost, ali Erić brani.

21:22 - DOMINACIJA PARTIZANA

Partizan igra odlično protiv Astane. Kazahstanci igraju ispod svakog nivoa, a srpski tim pleše u Humskoj.

21:23 - SADIK DUPLIRAO PREDNOST

GOOOOOL Sadik udvostručio prednost - 2:0. Logvinjenko gubi loptu, Tošić je povukao kontranapad i asistirao Sadiku, koji je bio neumoljiv za dupliranje prednost.

21:28 - RAPSODIJA PARTIZANA - ASANO POGAĐA ZA 3:0

GOOOOOOL Rapsodija Partizana. Crno-beli briljiraju u Humskoj.  Evo ga i Asano za 3:0, Erić nije imao šanse.

21:39 - STOJKOVIĆ SKIDA ZICER

Astana je mogla do gola. Rotarijo se našao sam ispred golmana Stojkovića, ali čuvar mreže Partizana izlazi kao pobednik.

21:45 - OPET STOJKOVIĆ POBEDNIK U DUELU SA KAZAHSTANCIMA

Rotariju opet u duelu sa Stojkovićem i opet golman Partizana brani.

21:46 - POLUVREME

Odlično prvo poluvreme Partizana i velika prednost 3:0 u duelu sa Astanom.

22:08 - ASTANA BOLjA U NASTAVKU

Astana bolje počinje drugo poluvreme, ali nema promene rezultata što je najvažnije za crno-bele.

22:23 - SUMA IZLAZI IZ IGRE

Prva izmena u Partizanu, umesto Sume u igri je Lazar Pavlović. Ovacije za Sumu.

22:32 - POVREDIO SE STOJKOVIĆ

Golman Partizana Stojković povredio je mišić pa je hramljući morao da napusti teren. Ispred gola crno-belih je sada Filip Kljajić, dok kapitensku traku preuzima Zoran Tošić

22:35 - SADIK OPET POGAĐA - 4:0

GOOOOOOL  Asano je odradio veliki deo posla i asistirao za Sadika, koji obilazi Erića i šalje loptu u praznu mrežu za 4:0.

22:37 - KONAČNO ROTARIJU SE UPISUJE U STRELCE - 4:1

GOOOOL Trudio se Rotariju i uspeo da upiše u strelce, ali posle dosta sreće pošto je lopta zakačila Pavlovića i prevarila Kljajića - 4:1

22:44 - PARTIZAN ODRAĐUJE POSAO

Bliži se kraj meča. Partizan rutinski privodi meč kraju, dobra šansa za Pavlovića posle prekida koji izvodi Tošić, ali Erić odlično brani.

22:45 - KRAJ

Partizan je pobedio Astanu - 4:1 i završio evropsku odiseju. Crno-beli su mogli i više, ali nesrećan remi u Holandiji ih je koštalo plasmana u osminu finala Lige Evrope.