Nacionalni stadion za samo još jedno leto

N. Iljukić

15. 12. 2015. u 15:05

Stadion bi trebalo da bude bez atletske staze, kapaciteta preko 50.000 sedišta. UEFA neće tolerisati očajno stanje zdanja Zvezde i Partizana

Национални стадион за само још једно лето

POMOLI se i - počni! Ovo je, u najkraćem, parola za igranje međunarodnih fudbalskih utakica na stadionima Crvene zvezde i Partizana, a inspekcije UEFA su godinama "gledale kroz prste" večitima. Više neće moći! Ovo je jedan od osnovnih zaključaka sa javne rasprave o ekonomiji sporta i strategiji izgradnje nacionalnih i klupskih stadiona u Srbiji.

U raspravi su učestvovali državni sekretar Ministrastva omladine i sporta Predrag Peruničić, generalni sekretar FSS Nebojša Ivković, nekadašnji predsednik Crvene zvezde Dobrivoje Tanasijević i Ben Vikeri, predstavnik engleske kompanije "Populos", koja se godinama bavi strategijom izgradnje sportskih objekata.


- Osim što sam delegat UEFA, bavim se i inspekcijom stadiona širom kontinenta. Osnovni utisak je da će UEFA još samo jednu godinu da prašta našim klubovima nastup u evropskim takmičenjima. Kvalifikacije su još nekako i moguće, ali odlazak u grupnu fazu Lige šampiona ili Lige Evrope je jednostavno nedopustiv, prema strogim kriterijumima UEFA, na stadionima naša dva najveća kluba koji su u trenutnom stanju - kaže Ivković.


Izbegava svesno generalni sekretar FSS da kaže da je stanje ta dva stadiona jadno, ali naglašava da bez pomoći države nema ni konkretnih rezultata.


 

NOVI BEOGRAD PRVI NA LISTI GRAD Beograd ponudio je nekoliko lokacija za izgradnju nacionalnog stadiona, a kao najbolja trenutno figurira ona u novobeogradskoj ulici Ivan Ribara.
- Stadion bi trebalo da bude bez atletske staze, sa preko 50.000 sedišta. FSS bi mogao da konkuriše i za organizaciju najvećih evropskih takmičenja - finala Lige šampiona, finala Lige Evrope ili UEFA Superkupa - kaže Nebojša Ivković.

 

- Ukrajina je za poslednji šampionat Evrope uspela da napravi nekoliko modernih stadiona i svi, osim onog Šahtjorovog u Donjecku, su u vlasništvu države. Naravno, sada u Srbiji postoji dodatni problem oko dozvola za gradnju, oko zakonske regulative i najnovijeg problema sa restitucijom, jer se javljaju zakonski vlasnici kojih do sada nije bilo. Ali, vratimo se na osnovni, gorući, problem. Još samo jednu godinu će UEFA tolerisati izgled i uslove na naša dva najveća stadiona. Zato je važno da izgradnja modernog nacionalnog stadiona, ali i detaljna rekonstrukcija, ili izgradnja novih klupskih stadiona, počne što pre - dodao je Ivković.ZBOG SUJETE BEZ DVORANA

PREDRAG Peruničić je na slikovit način objasnio šta je to što sputava projekte i izgradnju sportskih objekata u Srbiji.

- Evo vam samo jedan primer. Kada je pre nekoliko godina odlučeno da se grade košarkaške dvorane za Partizan i Zvezdu, glavni i nepremostiv problem je bio, čija će prvo da se izgradi. Ljudi ne shvataju suštinu. Važno je da se pobede sujete, jer u Srbiji od sporta živi 300.000 ljudi - kaže Peruničić.DEN TANA: OTERAJTE HULIGANE

OPISUJUĆI svoja iskustva, Dobrivoje Tanasijević, Den Tana, naveo je gorući problem srpskog sporta.

- Isterajmo huligane iz naših klubova. Oni su najveći kamen spoticanja. I još jedna stvar: naterajte ljude da kupuju karte za utakmice. U Srbiji je "moda" da se uđe za džabe na stadion - slikovit je Den Tana.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (27)

MS

15.12.2015. 16:44

@The Joe - Ništa od para za Telekom. Kako će se sad graditi najnepotrebnija investicija u državi.A posebno je Blok 45 pogodan za svašta - i za pijacu i kineski tržni centar i propali akva park i propali toplovod od Obrenovca, a sad i za Nacionalni stadion, kad smo dva postojeća uništili.Setimo se pored stadiona Zvezde i Partizana, i stadiona Tašmajdan, Pinkija, SC Novi Beograd, Pionira, SC Banjica, SC Šumice (prodati koševi i semafor zbog duga).

milojko babić

15.12.2015. 16:12

I još da svemogući Tola naruči Gibraltar za otvaranje,jer samo njih možemo sa sigurnošću pobjediti.Za narednih dvadeset godina(kakvo je stanje u FSS) poluprazan će biti i stadion Srema iz Pećinaca.Državi bi mnogo pametnije bilo da se pozabavi rastjerivanjem bagre iz Saveza.

KIMI CZV

15.12.2015. 16:17

Ko je ovde lud više...pa Bože..zašto ne rekonstruišete Marakanu i Jna..sa tim parama? Još će i da ostane para, oba kluba će ispunjavati Uefa licence i svi zadovoljni...ovako prave novi koji košta 2 puta više od rekonstrukcije 2 postojeća, a Marakana i Jna ostaju ruine...drugo taj stadion neće imati DUŠU bre, kad klubovi igraju evropske tekme..kao kad dočekuješ gosta u tudjoj kući

RASA

15.12.2015. 17:16

Velika sramota ako se izgradi i to još bez atletske staze da bi se onemogućili ostali sportisti da ga koriste.I koliko košta godišnje održavanje i ko će i to da plaća?Ja dajem predlog državi:AKO se Srbija plasira na SP u Rusiji nek se izgradi.I time bi većina nas bila zadovoljna jer se sigurno ne bi izgradio.

Goran

15.12.2015. 17:52

Šta je sa naša dva najveća stadiona? Tu ne možete da ukradete koji milion pa nećete da ih obnovite? Ok, neka propadnu.

Pop

15.12.2015. 17:53

Fenomenalna nam je vlast na svim nivoima. Imamo već dva stadiona koji propadaju, a oni će da prave novi?! Ko je ovde lud?

nenad

15.12.2015. 19:35

@Pop - To ti je kao da imas dva stojadina koja su trula, trose i ulje i benzin, a lose idu. Mozes ih krpiti, ali on ce i dalje biti stojadin

ЗВЕЗДАН

15.12.2015. 18:39

"Хлеба и игара". Поред два стадиона у Београду, изгледа да је потребно да се гради трећи национални мултифункционални ( а без атлетске стазе ?!) стадион за "господу" са две леве ноге. Како се неко није сетио да заврши храм Светог Саве, или да се опреме и обнове болнице и школске установе, а десна страна Бранковог моста и даље је непроходна за пешаке. Срамно подсмејавање народу којем су смањили плате и пензије да би их очигледно трошили на глупости.

Dragan bgd

15.12.2015. 19:02

Zvezda ima zdanje,partizan nema,dokle bre vise otimacine i prisvajanj.JNA stadion je vlasnistvo VS i ne moze se i on dekretom dodeliti nekom klubu.Dekretom je jedan preseljen iz mesta rodjenja- Zagreba,pa mu utrpase 3 titule dekretom Zvezdi jos ne priznaju onu osvojenu 1945 god.pre osnivanja JSL.Recimo,Hajduku iz Splita su te titule priznate i Banovini Hrvatskoj.Drugo,da UEFA nije dala pare,jos bi bila oranica na JNA od terena,dobili ste dzabe Zemunelo i tu je kraj.

Краљевић Марко

15.12.2015. 19:12

нема ту филозофије,кад се да налог из еу кроз уефу има да се прави а овима из владе кез нема да се скида са лица,као да се ми ту питамо ишта,као и за остало док нам не прекипи,а почело је...

maja

15.12.2015. 19:42

cim se spomene naselje ivana ribara odmah se pomisli na neke mutne radnje. mozda je i umisljanje ali to prvo padne na pamet. prvo su bile one smrdljive zgrade, pa je potpisan neki dogovor sa ministarstvom gradjevine koji nije ispostovan od strane ministarstva, pa su bili protesti oko toga, onda je grad beograd oduzeo nesto stanarima pa se i o tome pricalo, pa su onda resili da im prave zgrade ispred nosa a u ugovoru kada su kupovali stan je bilo nesto drugo.

Mister Berns

15.12.2015. 20:05

Što volim kad je ovako precizan podatak, preko 50 hiljada mesta. Što bi rekao Stanislav u predstavi "Radovan Treći": "Ima vas između 10 i 160" :)

Kojo

15.12.2015. 21:02

U inat da Zvezda renovira svoj stadion da se kapacitet popne na 85 000 sedecih mesta.

Zoran

16.12.2015. 00:04

Sta fali Zvezdinom i Partizanovom stadionu pola sveta igra zvanicne utakmice u sklopu FIFA na deset puta gorim stadionima i nista, nek nam oni naprave ako im nasi stadioni ne odgovaraju pa lepo poklone mi para nemamo,oskudacija bre a i ovi nasi nisu za bolje i ovi stadioni sto imaju su im previse kako igraju ; )

Mr.M

16.12.2015. 10:43

Nasi klubovi, kao ni nasa reprezentacija nisu zasljuzili nacionalni stadion. Nismo bilji nego za evropsko prvenstvo Blakana. Tu nam bar ne treba kvalifikacija.

Nick

21.12.2015. 02:48

Rekonstruisati JNA, to je ionako državno vlasništvo. I da ne prima više od 40000, jer je navijača sve manje. Prošla su vremena kad je na stadion dolazilo 50 000 ljudi.