TREBA li glavnom gradu Srbije novi stadion? Ovaj odgovor najbolje znaju u OFK Beogradu, ali su do njega još pre godinu dana došli ljudi iz fudbalskog kluba Voždovac. Planova, ambicije, preciznih projekata ne nedostaje Zvezdanu Terziću, predsedniku “romantičara”. Fali “samo” jedna stvar. Novac!


Tužna srpska istina, smeštena u vic “pa pare nisu problem, jer para - nema” direktno je upletena u sudbine svih velikih projekata koji obično završe samo na papiru i ostanu puste želje.

- Ja sam 26 godina u OFK Beogradu. Još iz vremena kada sam bio igrač ovog kluba, pa direktor i sada kada sam postao predsednik “romantičara”, priča se o rekonstrukciji Omladinskog stadiona na Karaburmi. Ipak, sve nas boli jedna istina. Taj stadion je godinama u takvom stanju da on više nije za rekonstrukciju. OFK Beogradu treba novi stadion - kaže Terzić za “Novosti”.

Osim novca koji treba nabaviti za projekat i izgradnju novog stadiona, “romantičarima” predstoji i teži put do pronalaženja bogatih investitora, ali i menjanje nekih navika kod navijača. Pored svega, sa gradskom upravom treba naći zajednički jezik oko pronalaženja najbolje lokacije za budući fudbalski dom kluba koji je kod dela Beograđana i dalje u srcu.

- Nerešeni imovinsko-pravni odnosi onemogućavaju kvalitetniju izgradnju ili rekonstrukciju postojećih sportskih objekata. Mi se srećemo sa jednim apsurdom koji je nezabeležen u modernom svetu i kod ljudi koji se bave sportom ili žive od sporta. Naime, grad Beograd je jasno poručio da u doglednom periodu ne može ili ne želi da ulaže u izgradnju sportskih objekata, ali istovremeno ne brani da privatni kapital uđe na teritoriju Beograda, čime bi se omogućila izrgradnja jednog fudbalskog stadiona kakav je potreban OFK Beogradu - napominje Terzić.

Zanimljivo je da je jedan od poslednjih svetlih primera ovakvog načina razmišljanja i poslovanja fudbalski klub Voždovac. Na staroj adresi, u Zaplanjskoj ulici u Beogradu, polovinom marta 2013. godine biće otvoren moderan tržni centar na čijem krovu će biti moderan fudbalski stadion sa 5.000 mesta.

- To je sjajan primer pametnog ulaganja i maksimalne iskorišćenosti prostora i potencijala. Naglašavam da je od vitalnog značaja i za Beograd, ali i za naš klub da OFK dobije novi stadion, jer je stari, Omladinski, u fazi urušavanja. Kada rešimo imovinsko-pravne odnose i kada budemo pametno iskoristili Zakon o javno privatnom partnerstvu i koncesijama, onda ćemo moći da se mirne duše oprostimo od stadiona koji je brzo izgrađen rukama radnih akcijaša na klizištu koje iz dana u dan ovaj deo Karaburme čini možda i ruglom Beograda. Projekat imamo. Sa Arhitektonskim fakultetom u Beogradu smo radili na njegovoj realizaciji. Učinićemo sve da OFK i Beograd dobiju novi, moderan sportski objekat - dodaje Zvezdan Terzić.

DODATNI SADRŽAJI
JEDAN fudbalski stadion u Srbiji živi samo 20 dana godišnje. Na ovaj podatak podsetio je i Zvezdan Terzić.
- Ako uzmete u obzir da jedan prosečan fudbalski klub u Srbiji igra 17 prvenstvenih i tri kup utakmice godišnje, onda se prostom računicom dolazi do podatka da je od 365 dana godišnje takava objekat neiskorišćen i prazan skoro 350 dana. Pametnom investicijom i osmišljavaem dodatnih sadržaja, bili bi zadovoljni i zaposleni na stadionu i investitor koji je uložio svoja sredstva - kaže Terzić.

STEPOJEVAC, MILANOVAC...
DA se može kad se hoće, već je dokazao Metalac iz Gornjeg Milanovca, u Stepojevcu nadomak Beograda niče mali stadion za 2.000 gledalaca, a 15. marta 2013. na krovu tržnog centra “Stadion” biće otvoren teren po kojem je ceo objekat dobio ime.
- Kako se radi u Srbiji, neka vam posluži naš tragikomični primer. Mi smo stadion u Gornjem Milanovcu na koji je danas ponosan ceo naš grad izgradili za 11 meseci, a imovinsko-pravnim odnosima smo se bavili i sve dozvole smo skupljali skoro 15 godina - kaže Dušan Lazić, član uprave Metalca.