SPREMA SE SABLjA: U pripremi serija o ubistvu Zorana Đinđića

M. DEDIĆ

21. 08. 2019. u 08:56

СПРЕМА СЕ САБЉА: У припреми серија о убиству Зорана Ђинђића

Službena vozila posle atentata / Foto Tanjug

Dvojac Goran Stanković i Vladimir Tagić priprema potpuno drugačiju priču. Onu o događaju koji je potresao Srbiju 12. marta 2003. godine

NAKON serije o izgubljenoj mladoj generaciji "Jutro će promeniti sve", autorski dvojac Goran Stanković i Vladimir Tagić priprema potpuno drugačiju priču. Onu o događaju koji je potresao Srbiju 12. marta 2003. godine. Serija o ubistvu Zorana Đinđića zvaće se "Sablja", a najverovatnije će se emitovati na RTS.

Scenario je još u fazi razvoja, a predstavljen je producentima na Filmskom festivalu u Sarajevu gde je opisan kao politički triler zasnovan na stvarnim događajima. U fokusu je novinarka koja istražuje ubistvo srpskog premijera u korumpiranom pravosudnom sistemu.

Vladimir Tagić, za "Novosti", kaže da ubistvo Zorana Đinđića predstavlja prelomni trenutak novije srpske istorije.

- Posledice tog ubistva mi i danas osećamo i živimo. Njegova smrt je obeležila našu generaciju, a i čitavo naše društvo. Put kojim je ova zemlja mogla da ide zauvek je promenjen, a gde bi nas taj put vodio, mi danas možemo samo da nagađamo - primećuje Tagić.

Činjenica da su mišljenja o Zoranu Đinđiću podeljena, za autore ne predstavlja poteškoću. Naprotiv.

Pročitajte još - 16 GODINA OD UBISTVA ĐINĐIĆA: Za Zorana dve šetnje i venci

- To za nas predstavlja izazov. Njegova sudbina i tragični kraj definitivno su priča koja treba da bude ispričana - kaže Stanković, ali dodaje da lik premijera, mada prisutan u seriji, nije glavni junak: - Fokus naše priče je na dešavanjima nakon atentata i posledicama koje je taj čin ostavio na naše društvo. Serija je u ranoj fazi razvoja i odabir glumaca nam tek sledi.

Goran Stanković i Vladimir Tagić / Foto RTS


"Sablja" je, kao jedan od pet projekata u ranom razvoju, predstavljena na forumu za kofinansiranje Cine Link Drama na Festivalu u Sarajevu. Na pitanje da li strani producenti "čitaju" ovu priču na drugačiji način nego mi, Tagić odgovara:

- Većina njih zna samo deliće onoga što se dešavalo, kada im se približi širi kontekst, počinju bolje da razumeju naše društvo i izazove s kojima se suočava.

Pročitajte još - Đinđić simbol moderne Srbije

Početak snimanja još nije zakazan, zasada je planirano osam epizoda, a autorski tandem se nada da će serija, kada za to dođe vreme, biti emitovana na RTS jer, svi se slažu - tamo ova priča i pripada.

PREGOVORI SA RTS

KAKO saznajemo na RTS, ideja za seriju potekla je sa njihove strane.

- Nakon uspešne saradnje sa autorskim timom serije "Jutro će promeniti sve", RTS je predložio Vladimiru Tagiću i Goranu Stankoviću da razmišljaju o seriji o Zoranu Đinđiću. Dobili smo sinopsis pod naslovom "Sablja", koji tretira period nakon ubistva premijera i sudbinu novinarke koja se bavi ubistvom. Na početku smo pregovora, ali predstoje dalje procedure koje prvenstveno podrazumevaju odobrenje scenarija i ostale standardne korake koji prethode realizaciji projekta - kažu u RTS.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (6)

Freak

21.08.2019. 09:26

Opet se fabrikuje lazna istina. Znaci haos, zasto da se snima nesto o nemackom spijunu i ocu propasti srpske privrede

Медведев

21.08.2019. 12:17

Празна и лажна прича.Убиство Зорана Ђинђића је организовано из иностранства,наравно западним обавештајним службама.Какви смешни ликови..)) Они зборе:"Пут којим је ова земља могла да иде заувек је промењен,а где би нас тај пут водио ми данас можемо само да нагађамо"примећују ове филмаџије у покушају..))Да нису убили Ђинђића ништа се битно не би променило у Србији..То ко не схвата или је глуп или ништа не разуме

Niko

21.08.2019. 12:34

Cime se zamlacujete... Koga je bre briga za tog lika koji je unistio srbiju, on je bio 1000 puta gori nego svi zuti zajedno...drzava mu dala vilu.. Bulevar.. Rodbini sve drzava placa.. A pritom sta je on uradio za srbiju.. Nista covek je bio lik iz nemacke, radio sta mu se kaze

tomy

21.08.2019. 12:48

Zasto bacati pare na nesto sto u startu nece biti istinito a i ne smete da kazete pravu istinu ko je bio i zasto je ubijenZoran.A nesmete da kazete ni ko ga je ubio jer oni koji su za to osudjeni nisu !

električar

21.08.2019. 14:25

Ponovo Srbija baca pare na prazne priče i propagandu !!! Moraće ipak narod da pokrene svoj način rešavanja svih problema u ovoj zemlji.

Antibot

21.08.2019. 20:26

Svaka čast za komentar pod pseudonimom NIKO, million posto si čoveče u Pravu