Ček je ponovo zakon
19. 09. 2016. u 15:13
Građani sve manje koriste kreditne kartice, u prometu tek polovina izdatih. Banke dosada izdale već 12 miliona komada vrednosnih papira. Kamata za kreditne kartice kreće se od 23 pa do 30 odsto godišnje
.jpg)
GRAĐANI Srbije sve manje koriste kreditne kartice, a sve više čekove. Tako su i strane banke postale svesne činjenice da je stanovništvu "plastika" skupa i sve nedostupnija, pa su krenule da odobravaju čekove, kako bi privukle klijente.
Prema podacima Udruženja banaka Srbije, izdato je 1,1 milion kreditnih kartica, a od toga je aktivna polovina ili tačnije 516.755 kartica. U poslednjih šest godina, građani otkazuju kreditne kartice. Tako ih je 2010. godine bilo aktivno 673.643, a sada za 160.000 manje.
Banke su odobrile građanima limit za kreditne kartice u iznosu od 85,2 milijarde dinara, a od toga je iskorišćeno svega 33,8 milijardi dinara. S druge strane, broj izdatih čekova sve više raste i dostigao je 12 miliona komada. Glavni razlog za slabo korišćenje kreditnih kartica su visoke kamate koje se kreću od 23 do 30 odsto godišnje.
- Činjenica je da je prosečna kamatna stopa na dug po kreditnim karticama viša u poređenju s ostalim kategorijama zajmova. Smatramo da tu, kao i u slučaju korišćenja dozvoljenog prekoračenja po tekućim računima, ima prostora za dalje smanjenje i ponavljamo da bi građani odluku o korišćenju bankarskih pozajmica trebalo da donose na bazi informacija o tome koliko košta dozvoljeni minus, korišćenje kreditne kartice ili potrošački kredit - navodi centralna banka.
Narodna banka Srbije isključivo tržišnim putem, a ne administrativnim ograničenjima, obezbeđuje povoljnije uslove za kreditiranje privatnog sektora. Obezbeđenjem niske i stabilne inflacije i relativne stabilnosti deviznog kursa, kao i kontinuiranim ublažavanjem monetarne politike od maja 2013. godine, od kada je referentna kamatna stopa snižena za ukupno 7,75 odsto, Narodna banka Srbije je obezbedila sve neophodne preduslove za znatniji pad kamatnih stopa na kredite privredi i građanima.
Ali, bankari očigledno nemaju nameru da smanjuje kamate na kreditne kartice, već su samo ponudile građanima mogućnost da plaćaju na rate bez kamate kod određenih trgovina. Tako se karticom može i na 12 meseci pazariti roba ili uplatiti letovanje. Ali, tu postoje i prateći troškovi, pre svega plaća se određeni iznos naknade sa prvom ratom koji je ili fiksni ili zavisi od iznosa utrošenog novca. Takođe, postoji mesečno održavanje kartice, vođenje tekućeg računa... Zbog toga je građanima mnogo lakše da uzmu čekove i da bez ikakvih troškova otplate robu ili uslugu.
ИЗ ШУПЉЕГ у ЈОШ ПРАЗНИЈЕ
19.09.2016. 15:37
Све је то пресипање ИЗ ШУПЉЕГ у ЈОШ ПРАЗНИЈЕ!
Igračka za budale. Dele autograme trgovcima za nekoliko meseci unapred a onda kada dođe vreme da se vraća odnosno da se skidaju pare sa računa dolazi bolno otrežnjenje. Verovatno je na takozvanom Zapadu drugačije pošto su oni lekciju naučili pre mnogo decenija.
@Dragan - Аха, само се надај да је на Западу другачије. Него они сад купују углавном шта им треба, и знају да кредит мира да се плати. У Америци, не знам никога а да није у кредиту ! Или за кућу, или за школовање, кола, итд.
Halo brate nema tu Narodna banka nikakv uticaj,nego bijeda odredjuje pravila ponašanja i za trgovce i za mučenike,Više se ništa ne kupuje bez čeka na poček,Da nije toga Srbija bi u toku noći proključala.Tako se hranimo,tako se oblačimo,tako plaćamo ogrev i sve nam je tako.Tako država plaća robu.Srbija je sva na poček i neće se nikada izvući iz počeka sa ovakvom unutrašnjom politikom i ekonomijom.Dok god ekonomiju budu vodili šverceri i nakupci,a ne znali Srbija će biti na počeku.
Premijer se debelo postarao da osim cekova i nema drugog nacina da sirotinja kupi nesto vise , a on je to nazvao "boljitak" .
Komentari (11)