Veći namet na poslovne kvadrate
27. 04. 2016. u 14:50
Vlada Republike Srbije priprema nove izmene propisa o porezu na imovinu. Povećanje zavisi od rešenja Zakona o finansiranju lokalne samouprave

PREDUZEĆA će, po svemu sudeći, od iduće godine plaćati veći porez na imovinu. Da li će i građanima ovaj namet biti uvećan, biće poznato kada svetlo dana ugledaju nove izmene Zakona o porezima na imovinu, na kome trenutno radi Ministarstvo finansija. Osnovni razlog za menjanje načina obračuna ovog poreza je planirano usvajanje novog propisa koji se odnosi na finansiranje opština i gradova. Zbog njega će, naime, lokalni budžeti ostati "tanji" na ime ukidanja naplate ekološke takse i firmarina, pa je plan da opštine i gradovi ova sredstva nadomeste upravo kroz - porez na imovinu.
Izmene Zakona o porezima na imovinu se, kako "Novosti" saznaju u Nemanjinoj 11, odnose na način utvrđivanja te poreske obaveze.
- U sklopu donošenja novog Zakona o finansiranju lokalne samouprave doći će do izmena u zakonskim rešenjima i za porez na imovinu, naknade... Konačno rešenje će usloviti donošenje odluke o promenama u visini stope, prvenstveno pravnih lica - navodi naš izvor.
Inače, poznato je da su preduzeća na neki način povlašćena u odnosu na građane, kada je reč o načinu obračuna poreza na imovinu. Jer, kao što je to ukazao Fiskalni savet, trenutni propis propisuje progresivne poreske stope od 0,4 do dva odsto za građane, i jedinstvenu poresku stopu od 0,4 odsto za preduzeća.
- Dodatno, pravnim licima je data mogućnost da pri obračunu poreske obaveze umesto procene lokalne administracije koriste procenjenu vrednost nepokretnosti u skladu sa međunarodnim računovodstvenim standardima i da na taj način potencijalno smanje svoju poresku obavezu - ukazuje Fiskalni savet, upozoravajući da je prilikom integrisanja naknade za životnu sredinu i firmarine u porez na imovinu potrebno izbeći prelivanje poreskog tereta na građane.
CILJANI RAST STOPE
FISKALNI savet smatra da bi odgovarajuće ciljano povećanje poreske stope za preduzeća i druga pravna lica, prilikom integracije firmarine u porez na imovinu, zapravo moglo da umanji njihov privilegovan poreski tretman u trenutnom zakonu.
- U ovom kontekstu potrebno je uraditi detaljnije analize na mikro nivou kako bi se razmotrili i alternativni pristupi. Na primer, uporediti efekte povećanja poreske stope za sva pravna lica i efekte ciljanog povećanja samo za ona pravna lica koja se opredele za procenu vrednosti nepokretnosti na osnovu međunarodnih računovodstvenih standarda - ukazuje Fiskalni savet.
Vasilj
27.04.2016. 15:35
pa da tako se pomaze domaca privreda veci nameti i izmisljeni porezi. Strani investitori nemaju tih problema
Hvala bogu nemam nameru da bilo šta kupujem niti da otvaram firmu.
Glasali ste sad su mirni jedno vreme a sad krece berba usiju ili sva moguca poskupljenja na sve i svasta a porez na imovinu je nevidjen cena stanova u stalnom opadanju a porez sve veci i veci smesni su ko crtani film napredno nema sta.
Ovo mi lici udar na narod! Na kucni budzet! Pa pola lokala ne radi. Pogledajte malo bolje.
@Novosadjanin - Druze,tebi lici?? hm..pa upali svetlo,izadji iz mraka...
Komentari (16)